Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 21/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

I ŚDD
Święto radości

W Watykanie ma miejsce pierwszy Światowy Dzień Dzieci zainicjowany przez papieża Franciszka. „Jaki świat chcemy pozostawić dorastającym dzieciom?” – to pytanie, które stało u początku tego wydarzenia. Papież, dla którego troska o najmłodszych – podobnie jak o osoby starsze i ubogie – jest priorytetem pontyfikatu, pragnie, by było to pierwsze z cyklicznych spotkań następcy św. Piotra z dziećmi.

Ojciec Święty wystosował do dzieci specjalne orędzie. Zwrócił w nim uwagę na najmłodszych, którzy cierpią z powodu głodu, wojny, którzy są zmuszani do bycia żołnierzami lub uciekają jako uchodźcy, są oddzieleni od rodziców, stali się ofiarami gangów przestępczych, narkotyków lub innych form niewolnictwa. Dlatego też uczestnikami spotkania są dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi, które podzielą się z rówieśnikami swoimi marzeniami o pokoju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na spotkanie z papieżem 25 maja na rzymskim Stadionie Olimpijskim zaproszono głównie dzieci w wieku 6-12 lat. Podczas czuwania, na którym dzieci miały dzielić się z Franciszkiem swymi świadectwami, zaplanowano także oczekiwany z niecierpliwością dialog dzieci z głową Kościoła. Msza św. 26 maja na placu św. Piotra, modlitwa Anioł Pański oraz papieskie pozdrowienie zakończą spotkanie dzieci z całego świata. Uświetnią je występy dziecięcych chórów, m.in. znany w Polsce Piccolo Coro dell’Antoniano.
eMKa

DEKRET
Odpusty Roku Świętego

Reklama

Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret, w którym określa zasady otrzymania odpustu podczas ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego 2025. Odpusty pod zwykłymi warunkami będzie można uzyskać przez nawiedzenie bazylik większych w Rzymie czy głównych bazylik w Ziemi Świętej. Uprzywilejowanymi miejscami będą też katedry i kościoły wskazane przez ordynariuszy. Obok tego odpusty będziemy mogli uzyskać, biorąc pobożny udział w rekolekcjach lub misjach oraz „pełniąc uczynki miłosierdzia”, takie jak np. odwiedzanie i wspieranie chorych, więźniów, ludzi samotnych, starszych, niepełnosprawnych. Kościelna nauka o odpustach odnosi się do rzeczywistości ludzkiego grzechu i łączności między Kościołem zbawionych i Kościołem pielgrzymujących. Wskazuje na głęboki solidaryzm między tymi dwiema rzeczywistościami, a przede wszystkim na nieskończoną wartość, jaką mają przed Bogiem zasługi i zadośćuczynienia Chrystusa Pana oraz modlitwy i dobre uczynki świętych, w tym przede wszystkim Najświętszej Maryi Panny.

POKOLENIA
Orędzie do dziadków

„Oskarżenie starszych o «kradzież młodym przyszłości» jest dziś obecne wszędzie” – napisał papież Franciszek w Orędziu na IV Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. W tym roku będzie on obchodzony w niedzielę po wspomnieniu liturgicznym świętych Joachima i Anny – 28 lipca. W dokumencie Ojciec Święty przestrzegł przed obecną „kulturą starcia”, która wydaje zatruty owoc konfliktu pokoleń. „Przeciwstawianie młodych starym jest niedopuszczalną manipulacją” – napisał papież i zachęcił: „W tym IV Światowym Dniu, im poświęconym, nie omieszkajmy okazać czułości dziadkom i starszym z naszych rodzin, odwiedźmy tych, którzy są zniechęceni i nie mają już nadziei, że inna przyszłość byłaby możliwa. Przeciwstawmy postawie egoistycznej, prowadzącej do zniechęcenia i samotności, otwarte serce i radosną twarz tych, którzy mają odwagę powiedzieć «Nie opuszczę cię!»”.

Reklama

To paradoks naszych czasów. Z jednej strony materialna zasobność, postęp technologii medycznych prowadzą do wydłużenia życia, a z drugiej – wspomniana przez Franciszka „kultura starcia”, która objawia się w stawianych gdzieniegdzie tezach, że osoby starsze, w wieku poprodukcyjnym, „obciążają system” – tzn. młodych, którzy pracują – kosztami opieki i stają się „hamulcowymi rozwoju”. To prowadzi do samotności i wyobcowania ludzi starszych i stawia ich na marginesie społeczeństwa. (Więcej na ten temat – na s. 18).

ZMIANY
Wyprowadzanie religii ze szkół

– Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji to inicjatywa, która ma się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli – alarmuje w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL Jana Pawła II. Ekspert zwrócił uwagę, że w świetle obowiązującego prawa decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych. Co proponuje ministerstwo? Sedno i zarazem niebezpieczeństwo propozycji tkwi w tym, że władze szkoły mogłyby, szukając np. oszczędności, łączyć w jedną grupę nauczania religii uczniów nie tylko z równoległych klas, ale też z różnych oddziałów, np. z klasy I i III. Szkoły miałyby olbrzymią dowolność w organizowaniu nauczania religii i tworzeniu oddziałów. Problem w tym, że trudno sobie wyobrazić sensowne uczenie religii, zresztą jakiegokolwiek przedmiotu, gdy w „klasie” nauczyciel będzie miał uczniów 11- i 15-letnich, co zgodnie z proponowanym rozwiązaniem byłoby możliwe.

ISTOTĄ NAWRÓCENIE
Rozpoczęcie synodu we Wrocławiu

Reklama

„Kościół wrocławski musi być adorujący i zakochany w Jezusie Chrystusie, swoim Oblubieńcu” – stwierdził 19 maja abp Józef Kupny w czasie Eucharystii sprawowanej na rozpoczęcie II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej. Przywołując zaś słowa kard. Josepha Ratzingera, metropolita wrocławski dodał: „Jeśli nie będziemy ludźmi wsłuchanymi w Boga, będziemy mieli zawsze różne pomysły na Kościół, to sprawi, że każda grupa wymyśli sobie swój własny kościół, a wówczas Credo zamieni się w «my sądzimy» albo «nam się wydaje» i wtedy jest już po Kościele”. W uroczystościach inaugurujących synod wzięło udział prawie 2 tys. osób. Jego zakończenie planowane jest na 2026 r. Wrocławski synod, o czym przypomniał podczas wyżej wspomnianej uroczystości, jest narzędziem, „które pozwala nam znaleźć odpowiedzi na wyzwania teraźniejszości, a jego istotą jest nawrócenie, czyli zmiana myślenia”.

OŚWIADCZENIE
Żądania i motywy

Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali list podpisany przez czterdzieści sześć osób, które żądają „zawieszenia abp. Tadeusza Wojdy w pełnieniu obowiązków przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań”, a „w przypadku potwierdzenia stawianych mu zarzutów – usunięcia go z funkcji przewodniczącego”.

List jest efektem publikacji na łamach Więzi tekstu Zbigniewa Nosowskiego „Czy Ksiądz Biskup mógłby w końcu usłyszeć mój głos?” Pytania do abp. Tadeusza Wojdy (więcej na ten temat na s. 24-25). Część osób sygnuje list swoimi prawdziwymi imionami i nazwiskami, kilka podpisuje się pseudonimami, pozostali woleli pozostać anonimowi.

Autorzy listu oczekują od biskupów znaczących działań, w tym m.in. dokonania zmian w prawie kanonicznym (m.in. nadania pokrzywdzonym statusu strony procesowej), określenia dokładnego terminu rozpoczęcia działań niezależnej komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego w Kościele od 1945 r. Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak wydał oświadczenie, w którym czytamy: „W związku z licznymi pytaniami odnośnie do opublikowanego dzisiaj przez Więź artykułu pt. List otwarty skrzywdzonych: Oczekujemy zawieszenia przewodniczącego episkopatu”, chciałbym potwierdzić, że członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski otrzymali wspomniany list. W najbliższym czasie zostanie ustalony termin spotkania Rady Stałej, która zajmie się omówieniem aktualnych spraw Kościoła w Polsce. Podejmie także zawarte w liście kwestie”.
a.k.

2024-05-21 13:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 36/2025, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

BP KEP

Arcybiskup Antonio Filipazzi

Arcybiskup Antonio Filipazzi
Pasterze Kościoła „nie powinni dać się zastraszyć negatywnymi reakcjami na prawdy mniej akceptowane przez dominującą opinię publiczną, a tym bardziej nie mogą zmieniać prawdy przykazań Bożych, aby cieszyć się łatwym życiem, a może nawet popularnością” – powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii podczas Mszy św. dziękczynnej po otrzymaniu paliusza przez abp. Adriana Galbasa oraz za pontyfikat papieża Leona XIV, która była sprawowana 29 sierpnia w archikatedrze warszawskiej. To bardzo ważne słowa, które mają natchnąć odwagą pasterzy Kościoła w Polsce. Szczególnie w kontekście skargi polskiego MSZ na wypowiedzi dwóch polskich biskupów. Arcybiskup Filipazzi, nawiązując do liturgicznego wspomnienia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, stwierdził: „Dzisiaj sprzeciw ten przybiera inną formę niż w czasach męczeństwa św. Jana Chrzciciela: ten, kto głosi prawdę Bożą, nie musi obawiać się śmierci fizycznej, ale raczej odrzucenia społecznego i ataku na swoje dobre imię. Pasterz Kościoła, który głosi w sposób integralny przykazania Boże, zwłaszcza dotyczące ochrony życia ludzkiego w każdej fazie jego rozwoju oraz małżeństwa jako «kanonu prawdziwej miłości między mężczyzną i kobietą: miłości całkowitej, wiernej, płodnej» (Leon XIV, homilia, 1 czerwca 2025 r.), musi liczyć się z krytyką, niezrozumieniem, nieporozumieniami, a nawet oszczerstwami, które w oczach ludzi mają służyć podważeniu głoszonej nauki”.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Padre Guilherme o hejcie na swój temat: Gdy pojawia się coś nietypowego, wiele osób mówi, że ksiądz nie powinien tego robić

2026-06-22 13:45

[ TEMATY ]

ksiądz Guilherme Peixoto

Padre Guilherme

Mat.prasowy

Padre Guilherme

Padre Guilherme

"Wiele osób mówi, że to nie jest dobre" - przyznaje ks. Padre Guilherme, po zejściu ze sceny swojego pierwszego koncertu w Polsce. Duchowny był gościem programu "halo tu polsat".

Padre Guilherme, czyli Guilherme Peixoto, to portugalski ksiądz katolicki i DJ, który łączy muzykę elektroniczną z przekazem religijnym. Ma 51 lat, święcenia kapłańskie przyjął w 1999 roku, a jego droga do DJ-ingu zaczęła się od organizowania wydarzeń muzycznych, które miały pomóc w utrzymaniu i remontach parafii.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję