Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 23/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WYSTAWA
Nie tylko dla duchownych

SACROEXPO, a pełna nazwa: Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów, odbędzie się już po raz 25. w dniach 10-12 czerwca na terenie Targów Kielce. Na wystawie swoje produkty przeznaczone dla parafii i szeroko rozumianego duszpasterstwa zaprezentuje niemal 200 wystawców z dziesięciu krajów. W Kielcach można będzie podsłuchać, „co w trawie piszczy”, i podpatrzyć nowe rozwiązania np. z branży IT, które zaprojektowano jako narzędzie w ewangelizacji.

KOŚCIÓŁ W POLSCE
Mało księży

Dwustu trzydziestu pięciu nowych księży diecezjalnych, i zakonnych przybędzie w tym roku w Polsce. To ok. pięćdziesięciu mniej niż w ub.r. Kościół próbuje na to reagować, czego znakiem były obrady Krajowej Rady Duszpasterstwa Powołań 29 maja w Warszawie. Do nowości, które wprowadzono, należą: utworzenie kursu teologii powołań na Wydziale Teologicznym UKSW oraz systematyczne kongregacje powołań, które będą się zajmowały rolą katechezy oraz ruchów i stowarzyszeń w duszpasterstwie powołań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

NIEMCY
Apel o zachowanie tradycji

Reklama

Kardynał Reinhard Marx skrytykował sposób, w jaki Niemcy radzą sobie z własnymi tradycjami w kwestii integracji. – Jako społeczeństwo o chrześcijańskich korzeniach stoimy przed wyzwaniem integracji. Wszyscy tego nie doceniliśmy” – powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem Süddeutsche Zeitung 29 maja. „Na przykład fakt, że w przedszkolu nie obchodzimy Dnia św. Marcina ani mikołajek, ponieważ są one chrześcijańskie – to pożywka dla radykałów – stwierdził arcybiskup Monachium i Fryzyngi. – A przecież można powiedzieć, że jest to część naszej tradycji, to wymuszone odrzucenie to żadna integracja – dodał i ostrzegł: – Trzeba trwać przy swoim, a potem być ciekawym nowego, można świętować zarówno Mikołaja, jak i święto cukierków – Id al-Fitr, islamskie zakończenie Ramadanu. Kościoły powinny być również na tych spotkaniach. Ale niestety, dialog międzyreligijny stał się bardzo trudny po ataku Hamasu.

Słowa niemieckiego kardynała to znak zmieniającej się wizji polityki migracyjnej u naszych zachodnich sąsiadów. Pewnie jeszcze 4 lata temu takie twarde stanowisko byłoby nie do pomyślenia. Wtedy obowiązywała pełna otwartość, bez stawiania praktycznie żadnych warunków co do uszanowania kultury kraju, który przyjmuje migrantów. Co do tego doprowadziło? Przede wszystkim to, że coraz więcej ludzi dawnej polityce mówi „dość”.

OŚWIADCZENIE
Stanowcze „nie” wobec działań MEN

Reklama

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja w Stegnie pod kierunkiem bp. Wojciecha Osiala, przewodniczącego Komisji Wychowania Katoickiego KEP, wydali oświadczenie, w którym wyrazili „stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii” – napisano. W oświadczeniu zwrócono uwagę na: wprowadzaną przez MEN możliwość łączenia uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych – do dwudziestu pięciu osób w klasach I-III i do trzydziestu w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych; decyzję, że ocena z religii od 1 września br. nie będzie wliczana do średniej ocen; zapowiadane umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć; plany zmniejszenia liczby lekcji religii do jednej tygodniowo. Podkreślono, że „wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu ze wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi”, co wynika z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz z Konkordatu.

Autorzy oświadczenia proszą Rodziców i ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole: „Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl” .
a.k.

SPOSTRZEŻENIA
Biskupi zaniepokojeni

Wystąpienia hierarchów w czasie procesji Bożego Ciała od lat uważane są za swoisty komentarz dotyczący bieżących kwestii. Słuchane są ze szczególną uwagą, a dla wielu stają się przekazem Kościoła rozłożonym na wiele głosów, nieformalnym „listem biskupów do...”. W tym roku nie zabrakło słów ostrych, ale także tych zaprawionych goryczą i brakiem zgody na zjawiska, które forsują rządzący przy braku zdecydowanej reakcji wspólnoty wierzących.

Kardynał Kazimierz Nycz w Warszawie, która jest na ustach wszystkich za sprawą niedawnej decyzji jej prezydenta o zakazie obecności w miejskich urzędach krzyży, powiedział: – Jesteśmy przekonani, że nie przekreślają tej świeckości państwa ani znaki religijne, ani krzyże. Nie chcemy powrotu do złej przeszłości, tym bardziej że dziś nikomu w naszym podzielonym społeczeństwie nie potrzeba nowych wojenek i podziałów. Są o wiele poważniejsze problemy i sprawy.

Do polityki rządu odniósł się także abp Wacław Depo: – Nikt nie ma prawa do zabijania, nawet gdy się to przegłosuje w parlamentach Europy i świata. W Polsce nikt nie ma prawa zabijać, bo wtedy czynimy się nie tylko panami, ale i niewolnikami zła. My żyjemy tak, jakby to w naszych rękach był świat. Stawiamy zapory, wydajemy miliardy złotych, zabezpieczamy się, a jednocześnie wprowadzamy prawo do zabijania dzieci do 12. tygodnia i prawo tzw. bezpiecznej pigułki. I rozszerzamy cywilizację śmierci od wewnątrz.

Z kolei abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, ocenił, że obecnie mamy do czynienia z pilotowanym procesem sekularyzacji, który chce sprowadzić wiarę do prywatnego i osobistego kręgu, co sprawia, że istnienie obiektywnych norm moralnych, obowiązujących wszystkich, jest postrzegane jako niesprawiedliwe i sprzeczne z osobistą wolnością. Arcybiskup Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że zgodnie z zapisami konstytucji obywatelom zapewniona jest wolność sumienia i religii, tymczasem obecny minister rządu zapowiadał „opiłowywanie” katolików z przywilejów przy równoczesnym respektowaniu wszelkich praw związków jednopłciowych, oraz aktywne opowiadanie się za zapotrzebowaniem środowisk LGBT+. – Innymi słowy: chrześcijaństwo „nie”, ideologia gender „tak” – podsumował metropolita krakowski. Kardynał Grzegorz Ryś podkreślił: – W relacjach między nami a światem problem jest po naszej stronie. Dlaczego świat nie wierzy? Dlaczego? Dlatego że nie jesteśmy jedno z Nim w Ojcu. Wina jest po naszej stronie. Tu nie chodzi o jakąkolwiek jedność (...). Jedność między chrześcijanami to nie jest jedność struktury, to nie jest jedność przepisów, to nie jest jedność poglądów. To jest jedność sióstr i braci w Bogu, który jest Ojcem. Dopiero taka jedność jest argumentem dla świata.
a.k.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 14/2023, str. 8-9

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Centralne obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką odbyły się 24 marca w Markowej (arch. przemyska). W ich trakcie prezydent Andrzej Duda powołał Komitet Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. Wyniesienie na ołtarze rodziny zamordowanej przez Niemców 24 marca 1944 r. za ukrywanie Żydów odbędzie się 10 września. W skład komitetu weszli m.in.: wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych, ambasador Polski w Watykanie Adam Kwiatkowski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wójt gminy Markowa Mirosław Mac, wiceprezes IPN Mateusz Szpytma i metropolita przemyski abp Adam Szal. Beatyfikacja Rodziny Ulmów ma wymiar nie tylko kościelny, ale i narodowy. Przy okazji tego wydarzenia mamy bowiem kolejną szansę, aby przebić się w mediasferze z prawdą o wydarzeniach w Polsce pod okupacją niemiecką, o tym, że za jakąkolwiek pomoc Żydom groziła wtedy kara śmierci i że mimo tego, narażając życie, tysiące Polaków pomagało skazanym na eksterminację Żydom. To dla świata może i kiedyś było oczywiste, ale teraz – niekoniecznie. O pamięć trzeba się nieustannie troszczyć i wkładać w to spore siły.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję