Reklama

Niedziela Lubelska

Bezcenny skarb

Ten najlepiej oddaje cześć Matce Bożej, kto Ją naśladuje, kto wierzy jak Maryja, kto darzy Boga i człowieka taką miłością, jak Ona – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 23/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Kapłani zawierzyli parafię Matce Bożej

Kapłani zawierzyli parafię Matce Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Agnieszki w Lublinie świętowała jubileusz 125-lecia kultu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Uroczystość poprzedziły rekolekcje maryjne, prowadzone przez o. prof. Mirosława Chmielewskiego ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (Ojców Redemptorystów). – Naszym celem jest przypomnienie, ożywienie i odnowienie nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz zachęcenie parafian do wspólnej modlitwy maryjnej – powiedział proboszcz i dziekan ks. Kazimierz Gacan. – W każdą środę o godz. 18 w świątyni na Kalinowszczyźnie sprawowana jest Msza św. i nabożeństwo do Matki Bożej. Przychodzą na nie wierni, by uczcić Matkę Najświętszą, która nieustannie pomaga i polecić Jej swoje troski, by je złożyła u stóp Jezusa Chrystusa – powiedział duszpasterz, zapraszając do wspólnej modlitwy.

W szkole Maryi

Reklama

Uroczystej Liturgii przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Pełni wdzięczności oddajemy chwałę Trójcy Świętej za dzieło stworzenia, odkupienia i uświęcenia. Powodem dziękczynienia jest też 125 lat kultu obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Od Maryi uczmy się, jak z wiarą przyjmować wolę Boga Ojca, z jaką miłością przyjmować do serca Jezusa, z jaką radością otwierać się na natchnienia Ducha Świętego – powiedział metropolita. W pasterskiej refleksji wskazał, że po Zwiastowaniu Maryja udała się do Elżbiety, by ją wspierać. Spieszy z pomocą, bo jest Matką gotową nieustanie pomagać; wszystko rozumie, sercem ogarnia wszystkie troski. – Wpatrujmy się w Maryję, podziwiajmy dzieła Boże, jakie się w Niej dokonały, a nade wszystko naśladujmy Ją w naszym życiu, jak Ona nieustannie pomagajmy – zaapelował abp Budzik. Wskazując, że nie wystarczy uciekać się pod płaszcz matczynej opieki, ale trzeba okazać się dobrym dzieckiem, podobnym do matki, za św. Janem Pawłem II zaapelował o „wyobraźnię miłosierdzia”, wierną służbę Bogu i gotowość niesienia nieustannej pomocy bliźnim na wzór Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wdzięczność i zawierzenie

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości ks. Kazimierz Gacan zawierzył Matce Bożej Nieustającej Pomocy wspólnotę parafialną, a szczególnie rodziny, by „rozwijały się we wzajemnej miłości i kształtowały nowych ludzi na wzór Chrystusa, odpowiedzialnych za przyszłość Kościoła, Ojczyzny i parafii”. – Maryjo, dziękujemy Bogu za Twoją obecność i orędownictwo przez 125 lat w tej świątyni w ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Z jubileuszową wdzięcznością nasza wspólnota pragnie uroczyście odnowić powierzenie się Twojej opiece. Bądź nam pomocą, ratunkiem, wsparciem i nadzieją – prosił ksiądz proboszcz. Jak podkreślili wierni, przed ikoną Matki Bożej od ponad wieku modlili się ich przodkowie, upraszając orędownictwa Maryi. – We współczesnych czasach, gdy wyznawane przez nas wartości są czasem interpretowane w imię źle pojętej wolności człowieka, pomoc Maryi jest nam szczególnie potrzebna. Dziękujemy za przypomnienie, jaki skarb posiadamy w zasięgu naszego wzroku. Patrząc na ikonę Matki Bożej, będziemy otwierać nasze serca i zanosić dziękczynienia i prośby. Dołożymy starań, aby Maryja, która zawsze prowadzi nas do swego Syna, była bardziej znana i kochana – zapewnili przedstawiciele Rady Duszpasterskiej, Legionu Maryi i Żywego Różańca.

Według dokumentów zgromadzonych w archiwum parafii wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdujący się kościele św. Agnieszki w Lublinie, został sprowadzony z Rzymu w 1899 r. dzięki staraniom i ofiarom parafian z Kalinowszczyzny. Jest to dokładna kopia oryginału znajdującego się od 1866 r. u Ojców Redemptorystów w kościele św. Alfonsa Liguoriego w Rzymie. Pierwszą Mszę św. przed obrazem w lubelskim kościele sprawował pasterz diecezji lubelskiej bp Franciszek Jaczewski 23 maja 1899 r. Ten dzień uznany został za datę sprowadzenia wizerunku Matki Bożej do parafii i rozpoczęcie kultu.

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła zasłuchania

Niedziela lubelska 14/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Katarzyna Artymiak

Tradycją sanktuarium jest poświęcenie lilii symbolizujących czystość św. Józefa

Tradycją sanktuarium jest poświęcenie lilii symbolizujących czystość św. Józefa

W Sanktuarium św. Józefa odbyły się doroczne uroczystości odpustowe ku czci opiekuna Świętej Rodziny.

Karmelitańska świątynia w centrum miasta jest miejscem szczególnej modlitwy za wstawiennictwem św. Józefa nie tylko w marcowe święto. Tym razem nowennę poprzedzającą uroczystość poprowadził przeor klasztoru o. Piotr Jackowski. Karmelita poświęcił czas na rozważanie cnoty słuchania; przez 9 dni zachęcał wiernych, by w centrum życia na nowo postawili misterium Boga. – Słuchanie to pierwszy znak, że chcemy tworzyć relacje, budować więź z Bogiem i z drugim człowiekiem; to umiejętność tworzenia miejsca w swoim sercu na drugiego człowieka, a przede wszystkim na Boga – nauczał. Przez kolejne dni przedstawiał św. Józefa jako wzór milczenia i słuchania, które prowadzą do działania zgodnego z wolą Bożą.
CZYTAJ DALEJ

Papież wręczy paliusze trzem polskim metropolitom

2026-06-22 11:36

[ TEMATY ]

Watykan

paliusz

BP KEP

Jak informuje Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, w uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, Ojciec Święty Leon XIV pobłogosławi paliusze i nałoży je nowym metropolitom z całego świata. Wśród nich będą trzej metropolici z Polski: kard. Konrad Krajewski - metropolita łódzki, kard. Grzegorz Ryś - metropolita krakowski i abp Andrzej Przybylski - metropolita katowicki.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: Posyłam was, byście byli błogosławieństwem dla ludzi

2026-06-23 10:49

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Łukasz Głowacki

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej

- Posyłam was dzisiaj w imieniu Jezusa. Posyłam was, byście mieli Jego logikę. Byście mieli logikę Ewangelii. Byście szukali wszędzie dobra. Tak jak Jezus. Dobra w drugim człowieku – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. posłania sprawowanej w archikatedrze łódzkiej. W czasie liturgii wręczono dekrety kapłanom rozpoczynającym posługę w nowych miejscach Archidiecezji Łódzkiej.

Eucharystii przewodniczył kard. Konrad Krajewski a wraz z nim modlili się biskupi pomocniczy: bp Piotr Kleszcz OFMConv. i bp Zbigniew Wołkowicz. W liturgii uczestniczyli także kapłani, którzy odebrali nominacje do nowych zadań duszpasterskich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję