Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin za życiem

Każde życie jest bezcenne; chcemy je chronić, chcemy, aby się rozwijało w miłości – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 23/2024, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Marsz był radosną manifestacją za życiem

Marsz był radosną manifestacją za życiem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ulicami Lublina przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wzięła w nim udział rekordowa liczba osób, w tym setki rodzin z małymi dziećmi. Świadectwo osób popierających życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci, a także uznających wartość tradycyjnej rodziny jako najlepszego miejsca do wychowywania dzieci, poruszyło mieszkańców miasta i turystów licznie odwiedzających centrum Lublina w niedzielne popołudnie. Barwny korowód, rozciągnięty na kilkaset metrów, przeszedł z pl. Katedralnego do Ogrodu Saskiego, gdzie w muszli koncertowej odbyły się prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży w ramach „Sceny pełnej życia”, w tym koncert zespołu „Fedor Family”. Za organizację marszu odpowiadał Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej, a w przygotowanie i przebieg wydarzenia włączyło się wiele wspólnot i stowarzyszeń katolickich.

Najwspanialszy dar

– Jesteśmy za życiem! Ktoś powiedział, że każde dziecko, które przychodzi na świat, to dowód na to, że Pan Bóg nie zwątpił w człowieka. Skoro Pan Bóg w nas nie zwątpił, to my nie wątpimy i dziękujemy Bogu za najwspanialszy dar, jaki mamy, za życie – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita wskazał na wyjątkowy czas wydarzenia, Dzień Matki, z którym związane było hasło „Dziękuję, że mnie urodziłaś”, a także bliskość Dnia Dziecka i spotkanie papieża Franciszka z dziećmi w Watykanie. – Dziękujemy za życie i chcemy je chronić w każdej postaci. Ciągle nam o tym przypominał św. Jan Paweł II, mówi nam o tym papież Franciszek. Nie ma prawdziwej demokracji, jeśli człowiek nie ma prawa do życia od początku do końca. Musimy życie chronić i dziękować za nie przez cały rok – podkreślił. Arcybiskup Budzik wskazał także, że rodzina jest najlepszym środowiskiem dla rozwoju życia; w tej wspólnocie dziecko uczy się, jak być razem, jak nie myśleć tylko o sobie, jak poświęcać się dla innych. – Każde życie jest bezcenne; chcemy je chronić, chcemy, aby się rozwijało w miłości – powiedział pasterz.

Dług miłości

Nim uczestnicy wyruszyli w radosnym pochodzie, wielu z nich wzięło udział we Mszy świętej. – Eucharystia to pierwszy etap dzisiejszego świadectwa naszej wdzięczności Bogu za dar życia, za dar rodziny, za dar naszego pięknego ludzkiego i Bożego rodowodu – powiedział bp Adam Bab. – Życie dla nas jest darem, a najlepszą odpowiedzią na ten dar jest tak żyć, żeby moje życie stało się darem dla innych – podkreślił. W homilii wskazał, że nikt nie zawdzięcza daru życia sobie samemu, a tym samym zaciąga dług wdzięczności wobec Boga i rodziców. – Każde życie jest bezcenne, bo u początku istnienia jest sam Bóg. Początkiem życia jest miłość Boga i ludzi, więc ono najlepiej wypełnia się w miłości, wtedy, kiedy programem życiowym jest miłość, bezinteresowny dar z siebie – powiedział bp Bab. Jak podkreślił, „nie wolno zabijać życia, to wielka niegodziwość i wielkie zło”. – Zdumienie wartością ludzkiego życia każe nam radykalnie się sprzeciwiać każdemu zamachowi na życie, wtedy, kiedy jest poczęte, kiedy jest nienarodzone, kiedy jest naznaczone cierpieniem. Bez względu na to, w jakiej jest kondycji, nie traci na swojej godności i wartości – powiedział. Biskup Bab zaapelował o troskę o życie i pomoc, szczególnie tym osobom i rodzinom, które znajdują się w trudnej sytuacji; zachęcał też do podjęcia wolontariatu. Odpowiedzią uczestników marszu były ofiary złożone na potrzeby lubelskiego hospicjum dla dzieci oraz domu samotnej matki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-06-04 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Cisło: cierpienie to trudny, ale cenny dar

- Cierpienie to trudny, ale cenny dar. Dlatego Jezus chce was dzisiaj przytulić do siebie, do swojego czułego serca - powiedział bp Mieczysław Cisło do małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Biskup pomocniczy przewodniczył Eucharystii w szpitalnej kaplicy z okazji 27. Światowego Dnia Chorego. Po Mszy św. dzieci otrzymały niespodziankę od wyjątkowych gości.

Podczas Eucharystii, bp Cisło przypomniał dzieciom biblijną historię o uzdrowionej przez Pana Jezusa kobiecie cierpiącej na krwotok. – To wiara jest kluczem, która otworzyła Boże serce. Dzięki niej ta chora została uzdrowiona. Dlatego chcemy przychodzić tutaj, do tej kaplicy z wiarą. Dziękujmy dobremu Ojcu za dar życia, nawet jeśli jest ono naznaczone krzyżem – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję