Reklama

Niedziela Podlaska

Peregrynacja relikwii

W dniach 15-22 czerwca diecezja drohiczyńska przeżywała peregrynację relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów, wyniesionej na ołtarze 10 września 2023 r. w Markowej (archidiecezja przemyska).

Niedziela podlaska 27/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Diecezja Drohiczyńska

peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Rodzina witająca relikwie w Bielsku Podlaskim

Rodzina witająca relikwie
w Bielsku Podlaskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relikwie przez 7 dni odwiedziły 7 miejsc w naszej diecezji. Były to kolejno: Bielsk Podlaski, Brańsk, Ciechanowiec, Drohiczyn, Prostyń, Sokołów Podlaski oraz Węgrów. Przyjechały z Archidiecezji Białostockiej, a zostały przekazane do Diecezji Siedleckiej.

Przebieg peregrynacji

Reklama

Koordynatorem wydarzenia był ks. Piotr Arbaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin, który odpowiadał za transport relikwii oraz prowadził czuwania i konferencje. W każdej parafii przygotowano program czuwania. Zaproszono w nim do spotkania z błogosławionymi działające w dekanacie wspólnoty oraz parafie. Stałym punktem wszystkich spotkań była Msza św. na powitanie relikwii, Apel Jasnogórski z konferencją ks. Piotra Arbaszewskiego, Msza św. o północy, Droga Krzyżowa oraz Msza św. na pożegnanie relikwii. W posługę liturgiczną byli zaangażowani kapłani z różnych parafii w dekanacie. Choć relikwie nie odwiedziły każdej parafii diecezji, to każda parafia miała możliwość skorzystania z tego świętego czasu odwiedzając najbliższy jej kościół stacyjny. Czas pomiędzy nabożeństwami był przeznaczony na czuwanie przy relikwiach różnych wspólnot oraz parafian. W modlitwę były zaangażowanie koła różańcowe, wspólnoty działające przy parafiach, dzieci i młodzież, uczniowie klas mundurowych, jubilaci świętujący rocznice zawarcia sakramentu małżeństwa. Aby umożliwić lepsze poznanie życia i męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów przygotowano specjalne banery z informacjami oraz do każdej parafii zostały dostarczone materiały duszpasterskie z modlitwami za rodziny, ojców, matki, litaniami, propozycją rozważań Drogi Krzyżowej oraz rozważań różańcowych. Swoistym przygotowaniem do peregrynacji w całej diecezji, były rozważania, których wierni słuchali podczas nabożeństw majowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z nauczania bp. Piotra

Peregrynacja rozpoczęła się 15 czerwca w bielskiej bazylice. Relikwie zostały przywitane przez bp. Piotra Sawczuka, który przewodniczył Mszy św. oraz wygłosił homilię. – Ulmowie stają w szeregu bohaterów, ludzi prostych, ale zarazem swoimi czynami ratujących zręby cywilizacji chrześcijańskiej, zbudowanej na Ewangelii – podkreślił pasterz diecezji.

– Wielodzietne małżeństwo Józefa i Wiktorii, z narażeniem własnego życia oraz życia gromadki swoich dzieci, postanowiło ocalić życie ośmiorga Żydów. To się niestety nie udało. Wszyscy – ratujący i ratowani – zostali zabici przez niemiecką żandarmerię. Nie udało się ocalić życia. Coś się jednak udało. Udało się przyzwoicie zachować, podjąć bohaterską próbę zachowania życia ludzi, którym odmówiono prawa do życia – mówił biskup.

Przez kolejne dni peregrynacji wierni z różnych parafii mogli spotkać się z błogosławionymi męczennikami, ucałować relikwie, oraz zawierzać siebie i swoje rodziny ich wstawiennictwu. Wielką rolę rodziny podkreślał bp Piotr, w kazaniu kierowanym do słuchaczy: – Bardzo ważna jest rola rodziny. Jest to najbardziej powszechna droga powołania ludzi świeckich, otwarta na życie, wychowująca, kształtująca dobre relacje. Ucząca podejścia i przygotowania do życia.

Relikwie pożegnano 22 czerwca w węgrowskiej bazylice, skąd odjechały do Diecezji Siedleckiej.

2024-07-02 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święci na nasze czasy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 39/2024, str. IV

[ TEMATY ]

peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów

Ewa Monastyrska

Błogosławieni z Markowej upraszajcie łaski dla naszych rodzin

Błogosławieni z Markowej upraszajcie łaski dla naszych rodzin

Historia uczy, że w trudnych czasach, gdy świat odrzuca Boga, pojawiają się zastępy ludzi przepełnionych miłością, którzy poszerzają grono świętych. To święci na nasze czasy, którzy wskazują nam drogę do Boga. Diecezja zamojsko-lubaczowska gościła relikwie błogosławionej rodziny Ulmów.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, a w dzisiejszym województwie podkarpackim. Byli kochającymi rodzicami sześciorga dzieci. Byli osobami religijnymi, wierzącymi i wrażliwymi na potrzeby drugiego człowieka. W czasie II wojny światowej dali schronienie ośmiorgu Żydom za co zostali zamordowani wraz ze swoimi dziećmi 24 marca 1944 r. przez Niemców. Wiktoria była wówczas w zaawansowanej ciąży i oczekiwała na narodziny siódmego dziecka. Najpierw zabito tych, których rodzina Ulmów chroniła pod swoim dachem, następnie Józefa i Wiktorię czemu przyglądały się dzieci, a następnie zginęli także i najmłodsi członkowie rodziny. Za miłość braterską i niezwykłą odwagę cała rodzina Ulmów została beatyfikowana 10 września 2023 r. w Markowej.
CZYTAJ DALEJ

Zatrzymano 36-latka, który miał grozić Prezydentowi RP

2026-06-27 14:17

[ TEMATY ]

Prezydent RP Karol Nawrocki

zatrzymano 36‑latka

groźby

Przemysław Keler/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który na jednym z kanałów internetowych miał grozić prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. W sobotę mężczyzna ma zostać doprowadzony do prokuratury.

Zatrzymany to 36-letni obywatel Ukrainy.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec współczesnej genetyki i pionier bioetyki w drodze na ołtarze

2026-06-27 15:07

[ TEMATY ]

Bioetyka

współczesna genetyka

droga na ołtarze

Vatican Media

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

W rozmowie z mediami watykańskimi postulatorka procesu kanonizacyjnego prof. Jérôme'a Lejeune'a mówi o niezwykłym świadectwie „spójności rozumu i serca” francuskiego lekarza. Podkreśla, że wiele matek dzieci z Zespołem Downa, do dziś wspomina niezwykły sposób, w jaki profesor patrzył na małych pacjentów. Mówi też o szeroko rozprzestrzenionej opinii o świętości tego wybitnego współczesnego genetyka i pioniera bioetyki, o którego kanonizację proszono już w dniu jego śmierci.

13 lipca upłynie sto lat od narodzin Jérôme'a Lejeune'a, francuskiego genetyka i kandydata na ołtarze, którego od wyniesienia na ołtarze dzieli obecnie jedynie uznanie cudu, wymodlonego za jego wstawiennictwem. Z okazji okrągłej rocznicy, Leon XIV przyjął na audiencji dzieci profesora oraz członków i podopiecznych fundacji, nazwanej jego imieniem. W ich gronie była m.in. Aude Dugast, postulatorka procesu kanonizacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję