Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2024, str. 7

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wzór cierpliwości

Z ufnością spoglądajcie w przyszłość i nieście światu nadzieję, która płynie z Ewangelii – tak bp Adrian Put mówił do uczestników 31. Pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich i 44. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolatu Maryjnego. Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego odbyła się pod hasłem: „Maryja wzorem cierpliwości”. Podczas Mszy św. biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski podkreślił, że potrzebujemy cierpliwości na wzór Maryi, by zobaczyć, co Bóg dla nas przygotował. – On potrzebuje was z waszym świadectwem, waszą formacją, z waszym zaangażowaniem w życie Kościoła – zwrócił uwagę kaznodzieja. Ruch Apostolatu Maryjnego propaguje otaczanie czcią Cudownego Medalika i rozwija duchowość maryjną, prowadzi działalność charytatywną. Pielgrzymka wpisuje się w całoroczną formację – zauważyła moderator krajowa Stowarzyszenia Cudownego Medalika Małgorzata Daszczyszak. – Czwarty rok rozważamy owoce Ducha Świętego, a w tym roku szczególnie cierpliwość. Pielgrzymka jest też czasem podsumowania kolejnego roku działalności, dziękczynienia za dotychczasową pracę – zaznaczyła. Ruch Apostolatu Maryjnego związany jest z objawieniami, które otrzymała św. Katarzyna Labouré w 1830 r.

Siedem pielgrzymek biegowych

Reklama

W dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem– by móc tak kiedyś powtórzyć za św. Pawłem, już „teraz trenują”. Na Jasną Górę dotarło siedem pielgrzymek biegowych z: Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa, Kobierna, Wrocławia, Bytowa, Starych Budkowic i Lubomi. Bieganie, obok jazdy na rowerze, staje się coraz popularniejszą formą rekolekcji w drodze. Cieszy się coraz większym zainteresowaniem; to nie sportowy wyczyn, ale świadectwo wiary. Jak podkreślali biegacze z Ostrowa Wlkp., z ich pielgrzymki w ciągu 26 lat jej trwania „wyrosło” czterech kapłanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najstarsza biegowa pielgrzymka w Polsce – z Bytowa to pionierka wśród tego typu inicjatyw. Odbywa się od 35 lat, jej inicjator to ks. Krzysztof Szary. Jak mówi, pandemia trochę zmieniła ich sposób pielgrzymowania, ale z tego ducha wciąż rodzą się nowe grupy.

Biegowi pielgrzymi pokonywali różne odległości w różnym czasie – 13 godz. w jeden lub dwa dni, najczęściej sztafetowo.

Świeccy franciszkanie na Jasnej Górze

Reklama

O tym, że nie tylko słowem, ale przede wszystkim czynami i chrześcijańskim postępowaniem trzeba ukazywać Ewangelię, a zagubionym pomagać odnaleźć drogę, przypomnieli świeccy naśladowcy św. Franciszka z Asyżu. By świat docenił „pokój i dobro” i o nie zabiegał, modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 31. Pielgrzymki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ). Zakon powstał ok. 1221 r. z myślą o ludziach, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe, pragnęli realizować ideały tego świętego z Asyżu. Znakiem przynależności do wielkiej rodziny franciszkańskiej jest znaczek „TAU”. W Polsce zakon liczy ponad 6 tys. członków w ponad 400 wspólnotach w osiemnastu regionach. Przynależność do niego jest nie dodatkiem do codzienności, ale stylem życia. Emilia Nogaj, przełożona narodowa wspólnoty, zwróciła uwagę, że dziś franciszkańska duchowość nie traci na aktualności i sile. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Ty jesteś Miłością”. W 2024 r. w całym zakonie franciszkańskim celebrowany jest Jubileusz 800-lecia stygmatyzacji św. Franciszka z Asyżu. Otrzymał on znamiona Męki Pańskiej na zakończenie postu, który odprawiał ku czci św. Michała Archanioła na włoskiej górze La Verna 17 września 1224 r.

Jasnogórski flesz

Piesze pielgrzymki:

• 5 sierpnia – legnicka i gnieźnieńska;

• 8 sierpnia – świdnicka;

• 10 sierpnia – wrocławska;

• 11 sierpnia – ełcka, bielsko-żywiecka, krakowska, elbląska.

2024-07-30 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasze grzechy nie mogą być nowymi kajdankami na naszych rękach

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro prasowe Jasnej Góry

Modlitwą w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze rozpoczęło się spotkanie polskich biskupów. Najpierw odbędzie się Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski a potem Rada Biskupów Diecezjalnych. Gościem specjalnym posiedzenia jest Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

- Jestem tu, by mówić o Ukrainie, o sytuacji duszpasterskiej, o wojnie która ciągle krwawi ciała naszego narodu, ale też o pojednaniu polsko-ukraińskim, o leczeniu tych ran historycznych i o tym co pomoże nam tworzyć pozytywną pamięć i budować razem naszą przyszłość – powiedział abp Szewczuk.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję