Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 34/2024, str. 6-7

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

OCHRONA DZIECI
Wdrożono ustawę

Reklama

„Kościół przyjął tę ustawę z dużą otwartością. Podejmuje ona bowiem temat ochrony dzieci w sposób szeroki i całościowy, jako program ogólnospołeczny, który dotyczy wszystkich przestrzeni przebywania dzieci oraz osób, które z nimi pracują” – napisał przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda w specjalnym komunikacie, odnosząc się do tzw. ustawy Kamilka. Metropolita gdański poinformował o stanie przygotowań do implementacji nowego prawa, które kompleksowo ma chronić dzieci we wszystkich instytucjach i miejscach, w których przebywają: „Standardy ochrony są więc już przyjęte i stopniowo wdrażane. Regulacje te określają sposób rozumienia i planowania pracy duszpasterskiej, dobór i szkolenie pracowników, a także jasno określają kodeks właściwych zachowań, procedury podejmowania interwencji, wybór osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie standardów, w duchu troski o osoby skrzywdzone oraz wszystkie inne wymagane procedury”. Już od kilku miesięcy ze wszystkich diecezji w Polsce napływały informacje o przeprowadzonych szkoleniach wśród duchowieństwa i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwo parafialne. Szkolenia te są związane z ochroną dzieci i rozpoznawaniem zagrożeń, co jest wymagane przez nowe prawo. Przeszkolono tysiące osób. Wiele z tych zasad Kościół wprowadził już znacznie wcześniej – był praktycznie jedyną instytucją, która tak szeroko i kompleksowo zajęła się ochroną dzieci. Pora teraz na inne instytucje, aby wdrożyły te programy, bo przypadki krzywd dzieci znajdziemy nie tylko w Kościele.

Jasna Góra
Kościół jest zawsze po stronie człowieka

Jesteśmy w samym środku zdobywania lub utracenia wolności – powiedział 15 sierpnia na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zwrócił uwagę, że pielgrzymowanie na Jasną Górę jest także wielkim skrótem wiary i historii naszego narodu – w sierpniu bowiem miały miejsce m.in.: Cud nad Wisłą 1920 r., męczeńska śmierć o. Maksymiliana Marii Kolbego, Powstanie Warszawskie czy wydarzenia Sierpnia ’80. Choćby te wybrane fakty są dla nas wszystkich dobrą sposobnością do przeprowadzenia trudnego testu wiary oraz miłości Boga i ojczyzny – zaznaczył abp Depo. Co więcej, wymienione wydarzenia potwierdzają, że „Polska nie jest tylko marzeniem, nie jest tylko pięknym snem, nie jest państwem sezonowym, ale jest realną rzeczywistością”. Metropolita częstochowski przywołał postać pierwszego częstochowskiego biskupa Teodora Kubiny, który przestrzegał przed niebezpieczeństwem ducha partyjności. Zawłaszcza on nie tylko politykę, ale, co gorsza – życie społeczne, narodowe, gospodarcze, kulturalne, a nawet towarzyskie, paraliżując je. A paraliż ten prowadzi do niezgody. Przypomniał również tezę krakowskiej szkoły historycznej z XIX i XX wieku, że Rzeczpospolitą zgubiły trzy wolności: wolność wetowania, wolność kłamania i wolność oczerniania ludzi.
a.k.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

GŁOS SPRZECIWU
Deprawacja rodzi zniszczenie

Reklama

W czasie odpustu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej (18 sierpnia) abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na szyderstwa kierowane przeciwko chrześcijanom. Wskazał, że w to zjawisko wpisuje się także wprowadzanie ograniczeń w nauczaniu religii w szkołach, żeby „młodzież miała coraz mniej Bożej wiedzy o swojej godności”, żeby „łatwo ulegała współczesnym ideologiom, które burzą naturalny porządek i godność kobiety i mężczyzny, dziewczyny i chłopaka”. – To nie są tylko zwykłe rozporządzenia ministerialne. Za tym kryje się bardzo jasny program niszczenia godności człowieka w nas – podkreślił hierarcha. Przerażającymi nazwał też zaciekłe zabiegi niektórych osób w Sejmie, które domagają się legalizacji aborcji. – Nie ma bardziej skutecznej drogi deprawacji narodu (...) bez przyczynienia się do tego, żeby matka zabijała własne dziecko – ostrzegł arcybiskup krakowski.
a.k.

WSKAZANIE
Kościół to nie bunkier

Podczas dorocznej pielgrzymki kobiet i dziewcząt do Piekar Śląskich, abp Adrian Galbas mówił o prawdziwym zadaniu Kościoła. – Kościół to nie duchowe SPA, które istniałoby tylko po to, by nam było miło, ale Kościół to także nie bunkier, w którym mamy chronić się przed złym światem. Kościół jest dla ewangelizacji – przekonywał. Tej ewangelizacji „wszystko inne musi być podporządkowane” – w tym struktury, działalność charytatywna czy formacyjna. Kościół, który zamiast głosić Chrystusa zajmowałby się sobą i siebie uwielbiał, nie miałby Bożego błogosławieństwa. Byłby po prostu niepotrzebny – podkreślił abp Galbas.

W BIEGU
Pielgrzymkowe eventy

Reklama

Dwudziestu trzech ministrantów, kleryk i dwóch kapłanów z diecezji kaliskiej wzięło udział w biegu sztafetowym na Jasną Górę. Do Częstochowy dotarli 13 sierpnia, a na Jasną Górę weszli wraz z pielgrzymami 387. Kaliskiej i 33. Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki. Główną intencją pielgrzymki biegowej była modlitwa o nowe powołania kapłańskie i ministranckie z diecezji kaliskiej. Biegacze pokonali ok. 170 km, podając sobie co 1 km pałeczkę sztafetową, w której zamieszczono ponad 120 intencji przekazanych przez diecezjan za pomocą strony internetowej ministrantów. Wydaje się, że po pandemii ruch pielgrzymkowy się odbudowuje. W pielgrzymkach pieszych bierze udział coraz więcej osób, do czego przyczyniają się także tego typu nowe eventy, które towarzyszą pieszemu pielgrzymowaniu.

ODEJŚCIE
Sławny i pobożny

Legenda kina francuskiego – Alain Delon zmarł 18 sierpnia w wieku 88 lat. Przed śmiercią poprosił o katolicki pogrzeb, co wywołało komentarze na całym świecie. Delon nazywał siebie „pobożnym katolikiem”, a zapytany kiedyś, czy po śmierci pójdzie do nieba, czy do piekła, odpowiedział: – Myślę, że skończę gdzieś pośrodku.

Alain Fabien Maurice Marcel Delon był aktorem, producentem, scenarzystą i reżyserem filmowym. Światową sławę zyskał nie tylko dzięki ponadprzeciętnej urodzie, ale także dzięki talentowi, który pozwolił mu stworzyć postać samotnego, poranionego przez życie bohatera w takich dziełach, jak W kręgu zła i Gliniarz.
a.k.

2024-08-20 14:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 33/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Watykan ogłosił, że w dniach 12-15 września Franciszek odwiedzi Kazachstan. Celem wizyty będzie przede wszystkim udział w VII Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Ich inicjatorem jest Kazachstan, a pierwszy kongres odbył się w 2003 r. Do tej pory Watykan wysyłał do Kazachstanu niższych rangą przedstawicieli. Papież uda się na to spotkanie po raz pierwszy. Informację podano tuż po zakończeniu pielgrzymki do Kanady, co świadczy o tym, że Franciszek – mimo obaw – zniósł ją dobrze. Dziennikarze i komentatorzy, omawiając program wizyty, skupiali się przede wszystkim na tym, że w żadnym punkcie nie ma mowy o dwustronnym spotkaniu z patriarchą Cyrylem, który również będzie w Nur-Sułtanie. Biorąc pod uwagę słowa wypowiedziane podczas modlitwy Anioł Pański w ostatnią niedzielę lipca: „Gdyby obiektywnie spojrzeć na rzeczywistość i wziąć pod uwagę szkody, które każdego dnia wojna przynosi tej ludności, ale i całemu światu, jedynym rozsądnym wyjściem byłyby zatrzymanie się i negocjacje. Niech mądrość zainspiruje do konkretnych działań na rzecz pokoju“. Można się też spodziewać, że wobec totalnego impasu w rozmowach dyplomatycznych papież mimo tego, iż na pewno spadnie na niego krytyka, będzie rozmawiał w Kazachstanie z Cyrylem. Kilka dni po tej informacji jasne się stało, że kazachska wizyta może być jednak poprzedzona wizytą w Kijowie. Ukraińcy już wcześniej dawali sygnały, że nie wyobrażają sobie, aby papież najpierw pojechał do Moskwy (rozmowy z Cyrylem w Kazachstanie mogą być odebrane jako coś w tym rodzaju), a dopiero później do Kijowa. W pierwszym tygodniu sierpnia w Watykanie gościł nowy szef od spraw zagranicznych patriarchatu moskiewskiego – metropolita Antoni, a wkrótce po tym papież rozmawiał z ambasadorem Ukrainy Andriejem Juraszem, który po spotkaniu rozpowszechnił informację, że papież już jest zdecydowany jechać do Kijowa i że nastąpi to przed podróżą do Kazachstanu. Takie jest stanowisko strony ukraińskiej. Na potwierdzenie strony watykańskiej pewnie będziemy czekać do ostatniej chwili, także, a może przede wszystkim, z powodów bezpieczeństwa.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

[ TEMATY ]

nowenna

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Nowenna do odmawiania pomiędzy 3 a 11 października (przed wspomnieniem bł. Carlo Acutisa) lub w dowolnym terminie.

Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty, dziękuję Wamza wszystkie przysługii łaski, którymi wzbogacona została dusza bł. Carla Acutisa podczas 15 lat przeżytychprzez niego na tej ziemi i za pośrednictwem wszelkich zasług uwielbionego Anioła Młodości proszęo udzielenie mi łaski, o którą żarliwie Was proszę….
CZYTAJ DALEJ

Święta Jadwiga Śląska wykorzystywała każdą okazję, aby czynić dobro

2024-10-05 13:05

ks. Łukasz Romańczuk

ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

ks. prof. Włodzimierz Wołyniec

Po raz ósmy odbyła się piesza pielgrzymka parafialna z kościoła NMP Królowej Polski w Brzegu Dolnym do kościoła filialnego św. Jadwigi Śląskiej w Łososiowicach. Po Eucharystii odpustowej, której przewodniczył ks. prof. Włodzimierz Wołyniec, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, przewidziane jest wiele atrakcji.

Tuż przed wejściem do Łososiowic na pielgrzymów czekała “św. Jadwiga Śląska”. W jej rolę od samego początku wciela się pani Danuta Piotrowska z Łososiowic. Towarzyszyły jej dziewczynki przebrane za dwórki oraz chłopiec ubrany w strój rycerski. - Gdy wyruszyła pierwsza piesza pielgrzymka do Łososiowic naszym wikariuszem był ks. Tomasz Latawiec. Miał on bardzo wiele pomysłów i wśród nich była inicjatywa pielgrzymowania. Przez te lata stworzyła się taka tradycja. Początkowo było tu bardziej dwornie. Młodzież przygotowująca się do bierzmowania przebrała się i było wiele dwórek, chłopców przebranych m.in. za zakonników. Dziś skromniej, ale tę tradycję podtrzymujemy - zaznacza pani Danuta.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję