Reklama

Niedziela Przemyska

Pod opieką Matki Kościoła

Mieszkańcy Lubatówki świętowali 25-lecie istnienia parafii i dziękowali Bogu za dar wspólnoty, która gromadzi się wokół Chrystusowego ołtarza.

Niedziela przemyska 34/2024, str. IV-V

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Archiwum parafii

Symboliczny gest wypuszczenia gołębi

Symboliczny gest wypuszczenia gołębi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość zgromadziła w kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła wielu parafian Lubatówki, czcigodnych gości, księży i przedstawicieli samorządu gminnego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski.

Jubileuszowe dziękczynienie

Reklama

Wyrazem postawy dziękczynnej mieszkańców były słowa podziękowania i uznania, w których wyrazili wdzięczność także ludziom, których Pan Bóg postawił na drodze budowania parafii: – Maryjo, śliczna Pani Matko Boga i ludzi na ziemi, przez Twoje wstawiennictwo składamy Bogu dziękczynienie za dar 25-lecia naszej parafii. Tobie, Kochana Matko dziękujemy za obecność wśród nas w kopii jasnogórskiego obrazu. To Ty przy dźwięku dzwonów i wtórze Magnificat witasz z nami każde nowo narodzone dziecko w parafii. Błogosławisz szczęśliwym i zatroskanym rodzicom, przynoszącym do tej świątyni swoje dzieci, aby w sakramencie chrztu przypieczętować ich przynależność do Boga i Kościoła. To Ty, tak jak dziś patrzysz na uśmiechnięte twarze dzieci, które po raz pierwszy przyjmą do swoich serc Jezusa, z matczynym zatroskaniem spoglądasz na młodzież przyjmującą sakrament bierzmowania, aby w dobie laicyzacji pozostała wierna Bogu i Ewangelii. Błogosławisz nowożeńcom składającym przed tym ołtarzem przysięgę małżeńską. Płaszczem swojej opieki otaczasz ludzi starszych, chorych i cierpiących, ale także tych, którzy pogubili się gdzieś na drogach swojego życia, a kiedy przychodzi kres naszej ziemskiej wędrówki, zanosisz przed Boży Tron naręcza naszych uczynków, wypraszając Jego miłosierdzia – dziękowali mieszkańcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posługa duszpasterzy

Jak zauważyli parafianie, jubileusz 25-lecia istnienia to pierwsza poważna rocznica, mimo to w przestrzeni tych lat było wielu ludzi, którzy przyczynili się do budowania świadomości wspólnoty: – Jesteśmy młodą parafią, a jak to w życiu bywa, młodzi potrzebują wzorów i autorytetów do naśladowania. Takimi autorytetami są kapłani, których przez ręce biskupa Duch Święty posyła do pracy w parafii. Dziękujemy za posługę i pracę ks. Tadeusza Żygłowicza, pierwszego proboszcza i obecnego ks. Janusza Korzępę. Dziękujemy również za śp. ks. Romualda Drzałę i śp. ks. Ryszarda Strzępka, proboszczów parafii Rogi, której Lubatówka była kiedyś częścią. To oni położyli fundamenty i podwaliny pod powstanie naszej świątyni – mówili parafianie.

Symboliczne gołębie

Niezwykłym gestem dla uczczenia tych wydarzeń było wypuszczenie ku niebu białych gołębi, które symbolizują m.in. miłość, pokój i wolność. Uczestnicy wydarzenia otrzymali pamiątkowe przypinki i karty upamiętniające jubileusz.

W drugim dniu uroczystości, po Eucharystii odbyło się spotkanie mieszkańców i zaproszonych gości przy obiedzie przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lubatówce. Obiad wydano na cześć wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania parafii, budowniczych kościoła oraz księży tu pracujących.

Reklama

Sporym zainteresowaniem cieszyła się wystawa Oś czasu, którą udało się stworzyć z materiałów uzyskanych z kroniki parafialnej; to wiele zdjęć z budowy, z uroczystości poświęcenia kościoła, z innych wydarzeń na przestrzeni 25 lat istnienia parafii wraz z przypomnieniem sylwetek kapłanów zarówno pracujących w parafii, jak i księży rodaków pochodzących z Lubatówki.

Był również czas przeznaczony na wspomnienia. Każdy z uczestników mógł zabrać głos i przypomnieć różne fakty z czasów powstawania parafii. Można było usłyszeć wiele ciekawych opowieści z tego okresu nasyconych niemałymi emocjami.

Wspomnienia mieszkańców

Początki utworzenia parafii nie były łatwe. Parafianie od dawna pragnęli mieć swój kościół i swoją parafię, ponieważ miejscowość Lubatówka należała do parafii Rogi i odległość do kościoła (ok. 6 km) sprawiała starszym, schorowanym mieszkańcom wiele trudności – wówczas, po II wojnie światowej, nie było aż tyle środków komunikacji co dziś. Wielu uczęszczało do kościoła pieszo, w zimie i w czasie niepogody nie było to łatwe. W latach 70. XX wieku udało się pozyskać drewniany dom, w którym zorganizowano kaplicę – modlitewnie, gdzie dowożono, własnym transportem (dzięki Rodzinom Such i Kluk) księdza na Mszę św. z miejscowości Rogi. Kaplica z czasem stała się zbyt mała i wówczas powstał pomysł wybudowania nowego kościoła (był to początek lat 80. ubiegłego wieku).

Reklama

W czasie formowania się parafii było wielu ludzi, którzy swoim zaangażowaniem i charyzmą zachęcali innych do włączenia się w to dzieło. Jednym z nich był organista Władysław Borek. Człowiek pracujący zawodowo przy robotach ciesielskich, ale posiadający niezwykły talent i słuch muzyczny, samouk gry na akordeonie. Pan Władysław wówczas zaczął pobierać nauki gry na organach w parafii w Iwoniczu u dyplomowanego organisty pana Kędzierskiego. Tak też powziął niezbędną wiedzę na temat obsługi organistowskiej Trudne warunki nie zniechęcały go, co więcej pan Władysław uczestniczył też w przygotowywaniu śpiewów dziewczęcej scholi, która amatorsko działała w kaplicy.

Nie powstałaby bez...

Niesamowity wkład w zaistnienie parafii miała skromna, pobożna wiejska kobieta, która – jak wszyscy podkreślają – miała ogromny zmysł organizacyjny. Potrafiła przez cały czas budowania parafii organizować różnego rodzaju prace, chodząc po wsi, zwoływać ludzi do większych robót budowlanych, rozmawiać z młodzieżą w sprawach pomocy przy drobniejszych pracach. Ponadto kobieta zachwycała swoją pobożnością, bo nie było nabożeństwa czy Mszy św., w której nie brałaby udziału. Tak, ta skromna, drobna kobieta, to mama naszego księdza rodaka Andrzeja Parylaka – Anna Parylak. Pani Anna była bardzo żywiołową osobą i każdą wolną chwilę poświęcała dla swojej społeczności parafialnej, dlatego wśród mieszkańców zyskała przydomek „świętej Hani”.

Wielki szacunek należy się także głównemu specjaliście – budowniczemu, kierownikowi budowy, a zarazem skarbnikowi komitetu budowy kościoła, którym był Władysław Wacławik – tato księży rodaków Jana, Leszka i Józefa Wacławików. Z dzisiejszego punktu widzenia można powiedzieć, że wykazał się charyzmą lidera obdarowanego łaską boską, „darem bożym”, wielką odpowiedzialnością i wzorowo wypełnił powierzone zadanie.

Parafia powstała 25-lat temu i ma się całkiem dobrze do dnia dzisiejszego. Stara drewniana kaplica została rozebrana, a kościół, jego otoczenie i plebania są sukcesywnie odnawiane i pielęgnowane. Wiele osób, budowniczych i zaangażowanych w powstanie świątyni już umarło, ale ci żyjący posiadają jak najlepsze wspomnienia, szacunek dla ogromu pracy, nie tylko tej fizycznej, ale także do dowodu wiary, odpowiedzialności i tworzenia dogodnych warunków do życia na wsi. Inicjatorzy, budowniczy i wszyscy zaangażowani w powstanie naszej parafii w znacznej mierze przyczynili się także do wypełniania jeszcze jednej, bardzo ważnej misji – do jednoczenia wspólnoty parafialnej.

2024-08-20 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od małego na świętego

Niedziela przemyska 47/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Archidiecezja przemyska

Ks. Roman Kocaj

Święci z nieba ściągnięci

Święci z nieba ściągnięci

Zamiast upiornych dyń – relikwie świętych. Zamiast strojów czarownic i kościotrupów – dzieci i młodzi przebrani za świętych i błogosławionych. Zamiast kultu śmierci i ciemności – pochwała życia i święto światła.

Chrześcijańską odpowiedzią na Halloween są Bale Wszystkich Świętych organizowane w wielu parafiach naszej archidiecezji. W ostatnich dniach takie właśnie wydarzenia miały miejsce. Modlitewne czuwania, orszaki, bale świętych – były ucztą dla całych rodzin. Dla najmłodszych był to wymarzony czas na poznanie świętego, który nosi nasze imię. Dzięki zaangażowaniu dzieci i rodziców w przygotowanie odpowiednich strojów, na balach byli święci z różnych epok. Wiele dzieci przebrało się za św. Michała Archanioła i aniołów. Dużą popularnością cieszył się papież św. Jan Paweł II. Ulubioną świętą dziewczynek okazała się Najświętsza Maryja Panna, ale były także przebrania za św. Cecylię, św. Agnieszkę, św. Barbarę, św. Jadwigę Królową, św. Katarzynę ze Sieny, św. Łucję, św. Joannę Berettę Molla, św. Zytę, św. Martę, św. Hiacyntę, św. Siostrę Faustynę, św. Różę czy bł. Karolinę Kózkównę. Wśród chłopców znalazły się przebrania za św. Józefa, św. Franciszka z Asyżu, św. Antoniego, św. Franciszka z Fatimy, św. Stanisława Kostkę, św. Andrzeja Bobolę, św. Ekspedyta, a także bł. Józefa Ulmę.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

[ TEMATY ]

nowenna

bł. Carlo Acutis

/diecezja.waw.pl/peregrynacja

Nowenna do odmawiania pomiędzy 3 a 11 października (przed wspomnieniem bł. Carlo Acutisa) lub w dowolnym terminie.

Trójco Przenajświętsza, Ojcze, Synu i Duchu Święty, dziękuję Wamza wszystkie przysługii łaski, którymi wzbogacona została dusza bł. Carla Acutisa podczas 15 lat przeżytychprzez niego na tej ziemi i za pośrednictwem wszelkich zasług uwielbionego Anioła Młodości proszęo udzielenie mi łaski, o którą żarliwie Was proszę….
CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy tej modlitwy jak tlenu

2024-10-05 18:28

[ TEMATY ]

Żywy Różaniec

Apostolat Margaretka

sanktuarium Rokitno

Karolina Krasowska

Członkowie Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka z całej diecezji pielgrzymowali dziś do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Członkowie Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka z całej diecezji pielgrzymowali dziś do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie

Członkowie Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka z całej diecezji pielgrzymowali dziś do sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

„Zróbcie wszystko, cokolwiek Mój Syn wam powie" – pod takim hasłem w sobotę 5 października w sanktuarium w Rokitnie odbył się odpust z okazji święta Matki Bożej Różańcowej połączony z diecezjalną pielgrzymką grup Żywego Różańca oraz Apostolstwa Margaretka.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję