Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Plon, niesiemy plon

Dawno temu starosta lubaczowski, burmistrzowie i wójtowie powiatu lubaczowskiego ustalili, że powiatowe dożynki odbywać się będą co roku w innej gminie w ostatnią niedzielę sierpnia. Tych ustaleń przestrzegają do dziś.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 36/2024, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Adam Łazar

Dziekan Cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak błogosławi wieńce dożynkowe

Dziekan Cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak błogosławi wieńce dożynkowe

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się 25 sierpnia w gminie Cieszanów, w miejscowości Nowe Sioło. I choć to rolnicy orzą, sieję, zbierają plony, to również wierzą, że wzrost i obfitość plonów zależy od Pana Boga. Dlatego dożynki rozpoczynają Mszą św. dziękczynną. Przewodniczył jej pasterz parafii Wniebowzięcia NMP w Nowym Siole, ks. Mieczysław Kaciuba, a kazanie dożynkowe wygłosił dziekan lubaczowski ks. Andrzej Stopyra. Ponadto w koncelebrze uczestniczyli dziekan cieszanowski ks. dr Stanisław Solilak i wicedziekan lubaczowski ks. Roman Karpowicz. Eucharystia została przyozdobiona pięknymi wieńcami dożynkowymi, które zostały poświęcone. Następnie dożynkowy korowód uroczyście przeszedł na plac przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym na dalszą część Święta Plonów. Głos zabrali gospodarze tego wyjątkowego wydarzenia: starosta lubaczowski Barbara Broź oraz burmistrz Cieszanowa Zdzisław Zadworny. Nie mogło zabraknąć tradycyjnego obrzędu przekazania na ręce gospodarzy dożynek przez starostów dożynkowych – Zofię Zaborniak i Dawida Ważnego, chleba upieczonego z tegorocznej mąki. Na scenie pojawili się również samorządowcy z Węgier, Słowacji i Ukrainy, którzy dziękowali włodarzom gmin z powiatu lubaczowskiego za współpracę i dziękowali rolnikom za ciężką pracę jaką wykonują. Z okolicznościowym słowem wystąpili także poseł na Sejm RP Teresa Pamuła i wicewojewoda podkarpacki Tomasz Lorenc. Siedmiu wyróżniającym się rolnikom wręczone zostały odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Magnesem przyciągającym tłumy ludzi są wieńce dożynkowe. Było ich w tym roku 34. Brały udział w konkursie na najpiękniejszy wieniec. Komisja oceniająca w składzie: Małgorzata Dziura, Gabriela Kołodziej i Monika Szwed wybrała trzy najpiękniejsze. Zwyciężył wieniec KGW ze Szczutkowa, II miejsce zajął wieniec Samorządu miasta Oleszyce, III miejsce KGW z Nowego Sioła-Wieś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród 22. potraw zgłoszonych do konkursu kulinarnego „regionalny smak ziemi lubaczowskiej” tych najsmaczniejszych szukała komisja w składzie: Agnieszka Nieckarz, Andrzej Węgierak i Józef Ozimek. I znalazła. Za najsmaczniejszą regionalną potrawę komisja uznała polędwiczki cielęce zapiekane z borówką i żurawiną, przygotowane przez KGW Folwarki. Drugie miejsce zajęły pierogi z cielęciną i kurkami zrobione przez KGW z Uszkowiec. Natomiast członkinie KGW z Dachnowa zajęły trzecie miejsce za gołąbki zapiekane kurkami po dachnowsku.

Nie ma dożynek bez śpiewu i muzyki. Na plenerowej scenie wystąpiły zespoły z terenu powiatu lubaczowskiego: „Niezapominajki” z Cieszanowa, które obchodziły 10. rocznicę powstania, „Stokrotki” z Cewkowa, a także kapele „Galicjanie” z Narola, „OdNowa” z Łukawca, „Braciaki” z Podemszczyzny i „Nad Brusienką” z Cieszanowa. Wystąpił również zespół seniorów „Radość” z Lubaczowa, i zespół „Cztery Pory Roku” z Oleszyc. Gwiazdą wieczoru była znana piosenkarka Gosia Andrzejewicz, a po niej wystąpił zespół Spontan. Zabawą taneczną zakończyły się tegoroczne powiatowo-gminne dożynki w Nowym Siole.

2024-09-03 13:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas plonów – czas dziękczynienia

Niedziela rzeszowska 37/2022, str. I

[ TEMATY ]

dożynki

Ks. Tomasz Nowak

Podczas dożynek modlono się, by w polskich domach nie zabrakło chleba

Podczas dożynek modlono się, by w polskich domach nie zabrakło chleba

– Wierność ideałom jest gwarantem tego, że nie pogubimy się życiowo, nie skompromitujemy się i w naszym polskim domu będziemy gospodarzami, a nie najemnikami – mówił podczas dożynek bp Edward Białogłowski.

Do Parku Papieskiego w Rzeszowie, 28 sierpnia, przyjechało ponad 60 delegacji z parafii diecezji rzeszowskiej z wieńcami żniwnymi. Tegoroczną obsługę dożynek, w tym przygotowanie liturgii, zapewnili wierni i duszpasterze z Diecezjalnego Sanktuarium św. Józefa w Rzeszowie i dekanatu Rzeszów Północ. Przed Mszą św. odbył się program słowno-muzyczny w wykonaniu diakonii muzycznej z parafii św. Józefa w Rzeszowie.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: W Puźnikach rozpoczął się drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków zamordowanych przez UPA

2026-06-22 13:14

[ TEMATY ]

Ukraina

szczątki

pixabay.com

W Puźnikach, na zachodzie Ukrainy, rozpoczął się w poniedziałek drugi etap poszukiwań zbiorowych pochówków Polaków, zabitych przez ukraińskich nacjonalistów w 1945 roku – poinformował PAP prof. Andrzej Ossowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

- Poszukujemy szczątków około 90 osób. Prace potrwają około tygodnia – wyjaśnił naukowiec, który kieruje pracami po stronie polskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję