Reklama

Głos z Torunia

Zaufali Panu

W świecie, który próbuje negować wartości chrześcijańskie, młodzi z diecezji toruńskiej pokazują, jak ważne jest dla nich uczestnictwo w życiu Kościoła. Co sprawia, że chcą kroczyć za Jezusem?

Niedziela toruńska 49/2024, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Agata Pawluk

Uroczystość Chrystusa Króla to święto patronalne KSM-u

Uroczystość Chrystusa Króla to święto patronalne KSM-u

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Toruniu w przeddzień uroczystości Chrystusa Króla odbył się 39. Światowy Dzień Młodzieży na poziomie diecezjalnym. Młodzi przybyli z różnych zakątków naszej diecezji: z Brodnicy, Działdowa, Chełmży, Grudziądza, Mszana, Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy, Torunia, Złejwsi Wielkiej. Duszpasterze podkreślają ogromną wartość takich spotkań. – Wydarzenie to jest wyjątkowe ze względu na swój format, który rewelacyjnie odpowiada na potrzeby młodzieży! W samym centrum został postawiony Chrystus, który pociąga młodzież do aktywnego uczestnictwa w życiu Kościoła – mówił ks. Maciej Kozłowski.

Pielgrzymowanie do wieczności

Diecezjalny duszpasterz młodzieży diecezji toruńskiej zwrócił się do młodych: – Moim marzeniem jest, abyście nie rezygnowali z młodości, której towarzyszy pielgrzymowanie i poszukiwanie. Nie obawiajcie się znużenia, nostalgii i bezradności. Bóg jest wiecznie młody. Dziękuję za to, że jesteście – mówił ks. Dawid Wasilewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wspólne świętowanie rozpoczęło się od Mszy św. Słowa pozdrowienia skierował o. Mirosław Grakowicz, redemptorysta, proboszcz parafii św. Józefa. – Życzę wam, abyście zrealizowali w swoim życiu słowa, które przyświecają tegorocznemu Światowemu Dniu Młodzieży: „Ci co zaufali Panu, idą bez znużenia”. Eucharystii przewodniczył bp Józef Szamocki. W homilii nawiązał do orędzia papieża Franciszka. – Przypomina nam ono, że jesteśmy pielgrzymami nadziei, której szczególnym znakiem jest Eucharystia. Błogosławiony Carlo Acutis nazwał ją autostradą do nieba – mówił. Dodał, że jest to najpewniejsza autostrada, która ma swój cel i początek.

Gotowi do służby

Hasło tegorocznego spotkania przypomina, że „życie staje się ciągłą przygodą odkrywania na nowo tajemnicy Chrystusa jako drogi, prawdy i życia, jako Tego, który daje prawdziwą wolność”. Pasterz dodał, że Biblia jest księgą wielkich pragnień, a dziedzicami tych marzeń jesteśmy wszyscy. – Przede wszystkim wy, młodzi przyjaciele, ponieważ to od was będzie zależała przyszłość Kościoła, Polski, świata. Jesteście powołani do odkrywania na nowo Bożej prawdy. Módlcie się, abyście mogli odkrywać, jakimi drogami Pan chce was poprowadzić. Z Jezusem trzeba rozmawiać, a On pokieruje nami zgodnie ze swoimi planami – mówił bp Szamocki.

Podczas Eucharystii miało miejsce włączenie nowych członków w szeregi Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Trzy kandydatki na zastępowych przyjęły błogosławieństwo. – Cieszę się, że jesteście, że chcecie iść do świata, aby pośród tych, którzy nie wierzą w Chrystusa, na miarę swoich sił, możliwości i talentów o Nim opowiadać. Jesteście wszyscy wielką nadzieją Kościoła – podkreślał bp Józef. Oprawę muzyczną podczas Mszy św. pełniła schola parafialna św. Anny z Lubawy.

Radość z bycia razem

Dalsza część spotkania odbyła się w Centrum Dialogu, gdzie młodzi wysłuchali świadectwa Damiana Zwolińskiego, a także uczestniczyli w koncercie zespołu Sunrise, który porwał wszystkich do tańca. – Był to dzień, który na długo zapadnie w mojej pamięci. Atmosfera była niezwykła, pełna radości, pokoju i prawdziwego poczucia jedności. Koncert był wspaniały, muzyka porywała serca, a teksty pieśni wznosiły nas na zupełnie inny poziom. Wszyscy śpiewali z pełnym zaangażowaniem, a taniec stał się naturalnym wyrazem wdzięczności i radości. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tego wydarzenia, bo takie chwile są prawdziwym skarbem – podzieliła się Nikola. – Wszystko było świetnie zorganizowane. Na spotkaniu panowała miła atmosfera – podkreślała Joanna. – Dobrze jest zobaczyć tak dużą liczbę osób, które przeżywają to co my i nadają na podobnych falach. Takie spotkania dają dużo radości – mówiła Dominika. – Młodzież z różnych zakątków naszej diecezji mogła się zintegrować. Było to wspaniałe doświadczenie – dodała Sandra. – Wydarzenie było cudowne. Koncert był świetny, zespół dał czadu i zapewnił nam niesamowite przeżycie. Fantastycznie się bawiłem – podsumował Kuba.

Wydarzenie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu. – Najbardziej podobał mi się ten moment, eucharystyczna obecność Jezusa – mówił Oliwier. – Kiedy rozpoczęła się adoracja, bałam się, że nie będę mogła się skupić. Pomodliłam się do Ducha Świętego, aby napełnił mnie swoją mocą. Skupiłam się na tyle, że widziałam tylko Jezusa. Po adoracji znowu zaczęły się tańce i śpiewy, czyli to, co kocham. Spotkanie umocniło moje relacje z rówieśnikami i Bogiem – dodała Magda.

2024-12-03 13:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłanie uczestników Projektu Zambia

[ TEMATY ]

misje

Toruń

Zambia

Renata Czerwińska

Już po raz kolejny młodzież działająca przy toruńskim kościele oo. jezuitów zaangażowała się w Projekt Zambia.

Zobacz zdjęcia: Posłanie uczestników Projektu Zambia
CZYTAJ DALEJ

Strefa Chwały 2026 - sześć dni uwielbienia, wspólnoty i wakacyjnego wypoczynku w Starym Sączu

2026-06-26 13:49

[ TEMATY ]

Strefa Chwały

Mat.prasowy/Piotr Babisz

W dniach 9 - 14 lipca 2026 roku Plac Papieski w Starym Sączu znów stanie się miejscem spotkania ludzi, którzy pragną budować swoje życie w oparciu o Ewangelię. Strefa Chwały to rekolekcje uwielbieniowe połączone z wakacyjnym wypoczynkiem — przestrzeń modlitwy, dobrej muzyki, inspirujących treści i radosnego świętowania, otwarta dla całych rodzin i wszystkich pokoleń.

Strefa Chwały to czas wypełniony codzienną Eucharystią, spotkaniami i wieczorami uwielbienia, podczas których posługuje zespół przygotowany przez Agnieszkę i Piotra Cudzichów. Ich muzyka i modlitwa tworzą przestrzeń wzrostu dla każdego uczestnika, zbliżając go do Prawdy, Dobra i Piękna. To rekolekcje, które - jak mówią sami uczestnicy - owocują przez cały rok i stają się miejscem podejmowania przełomowych życiowych decyzji.
CZYTAJ DALEJ

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej

2026-06-26 17:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pielgrzymowanie

archidiecezja częstochowska

Mazur/episkopat.pl

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Jasna Góra to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie Polski, Europy, a nawet całego świata, którego historia związana jest z obecnością Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Na przestrzeni wieków, pośród setek milionów osób, do Maryi w Jasnogórskim Sanktuarium pielgrzymowali ludzie wszystkich stanów i zawodów: królowie i ich poddani, bogaci i biedni, młodzi i starzy, dzieci i rodzice, kardynałowie i biskupi, księża i zakonnicy, a w naszych czasach papieże i prezydenci państw – pisze Arcybiskup Metropolita Częstochowski w swym słowie do diecezjan.

Słowo Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego o pielgrzymowaniu na Jasną Górę i zadaniach Archidiecezji Częstochowskiej
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję