Reklama

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Mniej oglądać telewizji, rozwijać się zawodowo, poświęcać więcej czasu rodzinie… Brzmi znajomo w okolicach Nowego Roku?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sposób na Nowy Rok

Jak żegna się stary, a wita nowy rok w różnych zakątkach naszego globu? Które tradycje i wierzenia z przymrużeniem oka są dla nas zupełnie egzotyczne? A może niektóre chętnie byśmy przygarnęli...

Hiszpania. Na 12 sekund przed północą mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego co sekundę muszą zjeść jedno winogrono, by w nadchodzącym roku sprzyjał im los. 12 owoców to symbol kolejnych 12 miesięcy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grecja. Symbolem odrodzenia jest w tym kraju cebula. Należy ją powiesić na drzwiach, aby przyniosła szczęście.

Irlandia. Zgodnie z tradycją tu uderza się o ścianę... chlebem. Ma to z jednej strony zapewnić dobrobyt i obfitość pieczywa przez cały rok, a z drugiej – odpędzić złe moce.

Boliwia. W noworocznych słodkościach szczęściarze znajdą w tym kraju monetę, co w nadchodzącym roku ma im zapewnić szczęście.

Chile. Mieszkańcy tego kraju sylwestrową noc spędzają z najbliższymi, którzy już odeszli. W nocy wybierają się więc na... cmentarz.

Dania. Duńczycy Nowy Rok witają w podskokach. Dosłownie. Wraz z wybiciem północy każdy skacze najwyżej, jak tylko może.

Peru. Peruwiańczycy stosują zasadę, że wszelkie niesnaski i spory należy zakończyć przed rozpoczęciem nowego roku. Dlatego też organizują bójki.

Reklama

RPA. Tu zwyczaj dość niebezpieczny. Wraz z końcem starego roku przez okno wyrzuca się... stare i niepotrzebne meble.

1 stycznia. Nowy Rok

Wejście w nowy rok kojarzymy często z czystą kartką, którą przez kolejne dni będziemy dopiero zapisywać. Stąd noworoczne postanowienia, obietnice, że tym razem już na pewno zrealizujemy plany, mamy nowe nadzieje na zmianę życia. Atmosferę tę podsycają fora internetowe, które prześcigają się w pomysłach na podjęcie noworocznych aktywności. Wśród topowych są: zmiana pracy, kursy doszkalające, rzucenie palenia, zrzucenie kilku nadprogramowych kilogramów, podróże czy zadbanie o aktywność fizyczną. Nie brak i prześmiewczych opinii, wszak postanowienia często się kończą fiaskiem.

Co jednak zrobić, żeby – jeśli tylko nosimy w sobie takie pragnienie – nowy rok rzeczywiście był okazją do zmiany w naszym życiu? Podpowiadamy:

1. Sprecyzuj jak najdokładniej swój cel (jeśli kurs, to: jaki konkretnie, gdzie, kiedy).

2. Odpowiedz sobie na pytanie, na ile cel ten jest dla ciebie ważny i z jakiego powodu.

3. Przekalkuluj, czy rzeczywiście jesteś w stanie go zrealizować (czy masz wystarczająco dużo pieniędzy, czasu).

4. Zastanów się, czy do głównego celu mogą prowadzić mniejsze (te na pewno będą pomocne w osiągnięciu tego, co zaplanowałeś).

5. Świętuj swoje małe sukcesy na drodze dążenia do celu.

6. Podejmij decyzję, kiedy zaczniesz jego realizację.

Wszelkiego dobra w nowym roku!

Ciekawostka

Historia szklanej bombki

Reklama

Szklane ozdoby choinkowe pojawiły się ponad 180 lat temu. Wszystko zaczęło się w 1840 r., kiedy to Hans Greiner, pracownik huty szkła Lauscha w Niemczech, wydmuchał pierwsze ozdoby ze szkła. Według legendy, nie stać go było na zakup ówczesnych ozdób, więc uformował proste kuliste kształty puste w środku i udekorował nimi swoją choinkę. Wystarczył rok, a bombki ze szkła zaczęły stawać się coraz bardziej popularne. Ich produkcja na dużą skalę ruszyła w połowie XX wieku.

Ewolucja dzięki grzybom?

Przejście od wczesnego hominina do współczesnego człowieka to ogromny skok. Pokonanie tej drogi zajęło nam co najmniej 5,5 mln lat. Za główne czynniki napędzające ewolucję człowieka powszechnie uważa się dobór naturalny i zmienność genetyczną. Ostatnio naukowcy ze School of Human Evolution na Uniwersytecie Stanowym Arizony stwierdzili, że rozwój złożonych funkcji poznawczych i relacji społecznych mógł zostać przyspieszony przez spożywanie halucynogennych grzybów zawierających psylocybinę. Jedząc potrawy z grzybami, np. wigilijne, pamiętajmy, ile im zawdzięczamy ;).

Czy wiesz, że...

...pierwsze lampki choinkowe kosztowały tyle, co pół samochodu?

Reklama

Wymyślono je w Stanach Zjednoczonych w 1882 r., a autorem pomysłu był kolega Thomasa Alvy Edisona – wiceprezes Electric Light Company Edward Johnson. W swoim apartamencie w Nowym Jorku zamontował na choince 80 lampek w kolorach amerykańskiej flagi, połączonych kablem. Co więcej, choinka stała na obrotowym stojaku, a światełka były przymocowane także na suficie. Osobliwy wynalazek opisał na łamach lokalnego pisma Detroit Post reporter William Augustus: „Gdy drzewko się obracało, barwy się zmieniały, bo lampki gasły, a potem znowu się zapalały. Dawało to efekt tańczących kolorów czerwonego, białego i niebieskiego przez cały wieczór (...). Na suficie skośnie krzyżowały się też dwa łańcuchy z 28 małych światełek; a wszystkie lampy i fantastyczne drzewko zasilał prąd elektryczny z głównego gabinetu płynący kablem. Choinką obracała korba ukryta w podłodze, napędzana elektrycznie”. W pierwszych latach był to bardzo drogi świąteczny gadżet. W 1900 r. komplet lampek kosztował w USA 300 dolarów. Tyle, co połowa niezłego samochodu!

Myśl na tydzień

Aby zmienić świat, trzeba czynić dobro temu, który nie jest w stanie się odwzajemnić.
Papież Franciszek

Pamiętaj o życzeniach!

22.12 – Honorata, Judyta, Zenon

23.12 – Sławomira, Wiktoria, Iwona

24.12 – Adam, Ewa, Józef

25.12 – Eugenia, Mateusz, Anastazja

26.12 – Dionizy, Szczepan, Zenon

27.12 – Mateusz, Jan, Żaneta

28.12 – Antoni, Teofila, Cezary

29.12 – Dawid, Dominik, Tomasz

30.12 – Eugeniusz, Małgorzata, Sabina

31.12 – Melania, Sylwester, Katarzyna

1.01 – Mieczysław, Maria, Mieszko

2.01 – Grzegorz, Izydor, Makary

3.01 – Genowefa, Danuta, Adela

4.01 – Aniela, Eugeniusz, Elżbieta

Wydarzyło się

• 23.12.1975 – w wyniku najbardziej zabójczego w historii pojedynczego uderzenia pioruna w chatę we wschodniej Rodezji (dzisiejszym Zimbabwe) zginęło 21 osób.
• 24.12.1818 – w austriackim Oberndorf bei Salzburg podczas Pasterki po raz pierwszy wykonano kolędę Cicha noc.
• 25.12.2021 – z Gujańskiego Centrum Kosmicznego wystrzelono rakietę z Kosmicznym Teleskopem Jamesa Webba.
• 26.12.1898 – Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie odkryli rad.
• 27.12.1995 – Marek Kamiński jako pierwszy Polak zdobył biegun południowy.
• 30.12.1924 – amerykański astronom Edwin Hubble ogłosił odkrycie istnienia innych niż Droga Mleczna galaktyk.
• 1.01.1860 – w Królestwie Polskim wszedł do obiegu pierwszy polski znaczek pocztowy.

2024-12-17 12:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tak oto bije czas...

Niedziela rzeszowska 1/2017, str. 5

[ TEMATY ]

kalendarz

Arkadiusz Bednarczyk

Wieże kościoła popijarskiego w Rzeszowie – na jednej z nich widnieje stary zegar...

Wieże kościoła popijarskiego w Rzeszowie – na jednej z nich widnieje stary zegar...
Wszystkie ranią, jedna z nich zabija – takie napisy umieszczano w dawnych czasach na kościelnych zegarach. Dzisiaj, kiedy z lękiem stajemy u progu nowego roku i robimy rozmaite bilanse i postanowienia, bardziej niż w inne dni odczuwamy upływ czasu.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję