Święta nietypowe
19.02 – Dzień Nauki Polskiej
Obchodzony jest dopiero po raz piąty, w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Ma za zadanie uczcić wszystkich Polaków, którzy do dziś przyczynili się do rozwoju nauki. Przecież to właśnie nasi rodacy byli wynalazcami i odkrywcami lampy naftowej, radu i polonu. Dzień ten ma też być inspiracją dla młodych ludzi do poznania wybitnych polskich naukowców i pójścia w ich ślady.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
21.02 – Dzień Języka Ojczystego
To nietypowe święto ma z jednej strony uzmysłowić ludziom na całym świecie, jak wielka jest różnorodność i wartość języków – narodowych, regionalnych, oficjalnych i tych mniej formalnych. A z drugiej – przypomnieć, że dbanie o język to jednocześnie dbanie o kulturę i tożsamość narodową. Upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1952 r. Wówczas, podczas demonstracji uczestników walczących o nadanie statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu, zginęło pięciu studentów. Cel został osiągnięty dopiero po 3 latach.
22 lutego. Dzień Myśli Braterskiej
Najważniejsze święto harcerzy i skautów na całym świecie.
Reklama
Jest symbolem solidarności – niezależnie od koloru ich skóry, narodowości, wyznania, pochodzenia czy wieku. A sama data tego święta nie jest przypadkowa. To dzień urodzin twórcy skautingu Roberta Baden-Powella i jego żony Olave, naczelniczki skautek. Od 20 lat jest wybierane hasło na tę okazję, które zwraca uwagę na jedną ważną kwestię. To możliwość do poznania innych krajów i kultur, zwrócenia uwagi na konkretny globalny problem. Dzień Myśli Braterskiej przypomina o ideach zawartych w harcerskim Przyrzeczeniu oraz Prawie Harcerskim, w którym najważniejszymi wartościami są wzajemny szacunek, gotowość do służby oraz braterska miłość do bliźnich.
Ciekawostka
Ziemniak to nie korzeń
Bulwa ziemniaka jest przekształconą łodygą, która ma wyłącznie funkcje magazynowe, czyli przetrzymywania zapasów (skrobi). Gdyby był to przekształcony korzeń, bulwa odpowiadałaby za pobieranie wody i składników mineralnych. Z genetycznego punktu widzenia niektóre stare, tradycyjne odmiany to niemal stuletnie organizmy! Tak zwane oczka są pączkami bocznymi, co oznacza, że ziemniak kiełkuje, wypuszczając nową łodygę, jak drzewo gałąź. Ziemniak, obok skrobi, zawiera potas, wapń i fosfor.
Uraz głowy a wirusy
Uraz głowy, który przydarza się co roku 69 mln ludzi na świecie, może aktywować uśpione w mózgu wirusy i potencjalnie doprowadzić do rozwoju różnych chorób neurodegeneracyjnych, jak np. choroba Alzheimera. W badaniach naukowcy z Tufts University i Oxford University wykorzystali organoidy ludzkiego mózgu, czyli hodowane w laboratorium malutkie wersje mózgu. Wykazali, że już „zatrzymana” przez układ odpornościowy infekcja wirusem opryszczki pospolitej może aktywować się po urazie głowy, co może wiązać się z wyższym ryzykiem rozwoju demencji. Naukowcy sugerują, aby stosować leki przeciwwirusowe, jako leczenie zapobiegawcze, po urazie głowy.
Czy wiesz, że...
...pod USA jest ogromny podziemny ocean?
Reklama
Naukowcy z Northwestern University w Evanston w stanie Illinois odkryli ogromny podziemny zbiornik wodny, korzystając z 2 tys. sejsmografów, które w 2000 r. zostały rozmieszczone w całych Stanach Zjednoczonych w celu zbadania fal sejsmicznych wytwarzanych przez ponad 500 trzęsień ziemi. Urządzenia wykryły i przeanalizowały fale, poruszając się w głąb planety w tzw. strefie przejściowej, gdzie przyśpieszały, co sugerowało istnienie rozległego zbiornika wodnego. Ten ocean rozciąga się pod powierzchnią Stanów Zjednoczonych na głębokości ok. 650 km. Zdaniem badaczy, jest on trzykrotnie większy od wszystkich oceanów na planecie razem wziętych, co oznacza, że może być największym zbiornikiem wodnym na świecie. Zaznaczają jednak, że ten ocean ma nieco inną formę, niż sugeruje jego nazwa. Nie jest cieczą ani lodem, bo pod wielkim ciśnieniem jest uwięziony w strukturze molekularnej minerałów w ziemskim płaszczu. Ukrywa go minerał znany jako ringwoodyt, będący formą oliwinu. Ringwoodyt o intensywnie niebieskiej barwie zawiera w sobie od 2,5 do 3% wagowych wody.
Myśl na tydzień
Głupota jest zawsze wystarczająca, mądrość nigdy.
Sławomir Mrożek
Pamiętaj o życzeniach!
16 II – Daniel, Danuta, Julianna
17 II – Aleksy, Łukasz, Zbigniew
18 II – Konstancja, Agnieszka, Bernadeta
19 II – Konrad, Henryk, Jerzy
20 II – Leon, Lubomir, Julia
21 II – Piotr, Lena, Robert
22 II – Małgorzata, Marta, Wiktor
Wydarzyło się
• 16.02.1938 – Michał Offierski na motoszybowcu „Bąk” ustanowił międzynarodowy rekord wysokości lotu, wynoszący 4595 m.
• 17.02.1941 – Maksymilian Maria Kolbe został aresztowany przez Gestapo.
• 17.02.1753 – Charles Morrison przedstawił w brytyjskim czasopiśmie Scots Magazine pierwszy projekt telegrafu elektrycznego.
• 18.02.1979 – pierwszy raz w historii na Saharze (w południowej Algierii) odnotowano opady śniegu.
• 19.02.1878 – Thomas Alva Edison opatentował fonograf.
• 20.02.1935 – żona kapitana norweskiego statku wielorybniczego Caroline Mikkelsen została pierwszą kobietą, która postawiła nogę na Antarktydzie.
• 21.02.1944 – rzeź wołyńska: ukraińscy bojówkarze dostali się podstępem do klasztoru Karmelitów Bosych w Wiśniowcu i dokonali masakry zakonników oraz ok. 180 ukrywających się tam Polaków.