Reklama

Wiadomości

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

BADANIE
Niepokojące dane o zdrowiu

Polacy są w czołówce wśród Europejczyków, jeśli chodzi o nadwagę i otyłość – wynika z Europejskiego Sondażu Społecznego. W badaniu sprawdzono m.in. nasze samopoczucie, najczęstsze dolegliwości oraz to, czy i ile palimy i pijemy. Dane dotyczące zdrowia Polaków przygotowały: Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Instytut Socjologii UMCS. Z badań wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat ograniczyliśmy gimnastykę z 3 do 2,7 dnia w ciągu tygodnia. Gorzej od Polaków wypadają tylko Węgrzy. Najbardziej wysportowane społeczeństwa Europy znajdują aż 4 dni na sport. Przez dekadę zwiększył się odsetek Polaków, którzy zrezygnowali z aktywności fizycznej – z 34% do 36%. Z lekką nadwagą zmaga się 60% z nas. Ta zaczyna się od wartości 25 w stosunku masy do wzrostu (BMI). W Polsce średnia wartość to 26,33. W badaniu zapytano też Polaków o objawy depresji. Sytuację uznawano za niepokojącą, gdy ankietowany przyznał się do czterech z ośmiu prezentowanych objawów depresji. W taki sposób odpowiedziało 11% osób biorących udział w badaniu. To ósmy najgorszy wynik w Europie. 10 lat temu na negatywne samopoczucie wskazało 13% Polaków.
j.k.

NORWEGIA
Nie chcą do UE

Reklama

Prawie dwie trzecie (63%) mieszkańców Norwegii popiera pomysł zorganizowania nowego referendum w sprawie przystąpienia kraju do Unii Europejskiej – wynika z sondażu ośrodka Opinion. Przewaga przeciwników akcesji nad zwolennikami nieco zmalała. Blisko połowa – 48% nie chce wejścia Norwegii do UE, a odmiennego zdania jest 41% badanych. W sondażu z marca „przeciw” było 45% Norwegów, a „za” – 35%. Wśród zwolenników rozpoczęcia dyskusji o członkostwie w Unii Europejskiej dominują wyborcy rządzącej Partii Pracy i głównego ugrupowania opozycji – Partii Konserwatywnej. Choć liderzy obu partii odrzucają możliwość szybkiego rozpoczęcia negocjacji z Brukselą, ponad 70% sympatyków z każdego z ugrupowań zadeklarowało, że chce powrotu do debaty o pełnym członkostwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obowiązujące między Oslo a Brukselą porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym popiera 67% ankietowanych. Sprzeciwia mu się 21%. Norwegowie dwukrotnie, w referendach w latach 1972 i 1994, nie zgodzili się na wstąpienie ich kraju do UE.
w.d.

UE
Ściana (bez) dronów

Litwa sfinansuje z budżetu państwa „ścianę dronów” – system dronów i systemów antydronowych do patrolowania wschodniej granicy NATO i Unii Europejskiej. Zapowiedź doradczyni prezydenta Litwy Ireny Segalovicziene padła po tym, gdy UE odmówiła krajom bałtyckim i Polsce dofinansowania ze środków europejskich projektu, który ma zapobiegać przemytowi i prowokacjom z udziałem bezzałogowców. Głównym wnioskodawcą projektu była Estonia, do której dołączyły Litwa, Łotwa oraz Polska. Estończycy złożyli wniosek na sumę 4 mln euro, a Litwa, Łotwa i Polska – na nieco ponad 2,5 mln euro. – Projekt nie znalazł uznania w UE, co nie oznacza, że działania na rzecz stworzenia „ściany dronów” zostaną wstrzymane – oceniła Irena Segalovicziene. – Należy znaleźć inne sposoby finansowania w budżecie państwa – powiedziała.
j.k.

STREFA GAZY
2 mln uwięzionych

Reklama

Szefowie sześciu agencji ONZ wezwali do pilnego wznowienia blokowanych przez Izrael dostaw pomocy do Strefy Gazy i zawieszenia broni. W pierwszym tygodniu nowej ofensywy zginęło lub zostało rannych ponad tysiąc dzieci – był to najtragiczniejszy dla nich tydzień w ostatnim roku. Jak stwierdzili, w Strefie, zrujnowanej trwającą półtora roku wojną, ponad 2 mln ludzi jest uwięzionych, atakowanych i głodzonych, podczas gdy na granicach gromadzone są zapasy żywności, lekarstw i paliwa. Z powodu braku mąki zamknięto piekarnie, a niewielu działającym i przeciążonym placówkom służby zdrowia kończą się środki medyczne. Na początku marca Izrael odciął dostawy pomocy humanitarnej, a potem wznowił ofensywę, by zmusić Hamas do przyjęcia swoich warunków rozejmu, w tym uwolnienia zakładników. Autorzy listu zaznaczyli, że działania militarne w Strefie Gazy ukazują całkowity brak szacunku dla życia ludzkiego. Zaapelowali do światowych przywódców, by podjęli zdecydowane i pilne działania w celu zaprowadzenia pokoju w Gazie.
j.k.

TYLKO SPOKOJNIE
Relokacja, a nie wycofanie

Strach ma wielkie oczy. Wojska amerykańskie nie wycofują się z Polski, odbywa się zaplanowana relokacja – przekazał resort obrony narodowej. Dowództwo armii USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF) rozpoczyna planową relokację amerykańskiego personelu i sprzętu wojskowego z podrzeszowskiego lotniska w Jasionce – kluczowego huba logistycznego dla wsparcia sprzętowego, które państwa zachodnie przekazują Ukrainie. Zgodnie z decyzją podjętą na szczycie NATO w Waszyngtonie w lipcu 2024 r. zmienia się charakter misji w Jasionce. Postanowiono wtedy, że zostanie uruchomiona nowa sojusznicza inicjatywa NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine). Obecnie to inicjatywa NSATU odpowiada za koordynację dostaw uzbrojenia, amunicji i sprzętu wojskowego na Ukrainę, a także za szkolenie ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Dotychczasowe zadania wojsk USA w Jasionce przejmowane są przez kolejnych sojuszników. Amerykanie pozostają w Polsce – zgodnie m.in. z zapowiedziami sekretarza obrony Pete’a Hegsetha (na zdjęciu), który w styczniu odwiedził Polskę, liczba żołnierzy USA stacjonujących w różnych miejscach w naszym kraju utrzymuje się na poziomie ok. 10 tys., ale teraz w misję w Jasionce zaangażowane są głównie wojska norweskie, niemieckie, brytyjskie i polskie. Amerykańskie wojsko pojawiło się w Jasionce po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Lotnisko objęto m.in. obroną przeciwlotniczą amerykańskich systemów Patriot. Od stycznia br. hub logistyczny zabezpieczany jest przez norweskie systemy NASAMS i niemieckie baterie Patriot.
w.d.

PRZEMOC
Biją, kopią, poniżają

W głowie się nie mieści. Prawie dwie trzecie (62%) uczniów czasami doświadcza przemocy w postaci długotrwałego nękania, poniżania, osaczania, a 4% jest dręczonych codziennie. Także prawie dwie trzecie (61%) ankietowanych było świadkami przemocy rówieśniczej w ostatnich miesiącach – wynika z raportu opracowanego przez Uniwersytet SWPS, RESQL i Fundację UNIQA w ramach projektu „Przerwij krąg przemocy w swojej szkole”. Choć te 4% badanej grupy wydaje się niewielkim odsetkiem, to jednak oznacza, że statystycznie w każdej badanej klasie jest uczeń poddawany regularnemu codziennemu nękaniu, poniżaniu, osaczaniu, nowocześnie nazywanemu bullyingiem – zauważyli badacze. Najwięcej poddawanych bullyingowi badanych uczniów wskazywało kolejno, że koledzy żartowali z nich w sposób, który im się nie podobał, rozpuszczali plotki lub kłamstwa na ich temat, wykluczali ich ze swojej grupy, dokuczali lub przezywali w sposób, który im się nie podobał, ośmieszali, zabierali rzeczy, wyłączali ze wspólnych aktywności, niszczyli rzeczy, popychali, przytrzymywali wbrew woli, bili lub kopali.
j.k.

CARITAS
Zebrano 260 ton

W 26. edycji akcji „Tak. Pomagam!” zebrano 260 t żywności. Produkty trafią do 40 tys. potrzebujących w formie świątecznych paczek żywnościowych i posiłków wydawanych w jadłodajniach Caritas. W wielkanocnej zbiórce żywności wzięło udział 24 tys. wolontariuszy z trzydziestu ośmiu Caritas diecezjalnych, którzy w końcu marca br. dyżurowali przy koszach Caritas w 1,8 tys. sklepach największych sieci handlowych. Najwięcej – 18 t – zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, po 12 t udało się zgromadzić Caritas Archidiecezji: Katowickiej, Gdańskiej i Łódzkiej oraz Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Najwięcej wolontariuszy wzięło udział w zbiórkach w Caritas Diecezji Rzeszowskiej i Archidiecezji Łódzkiej – po ponad 1,5 tys. osób.

Choć akcja w sklepach się zakończyła, wciąż można wspierać projekt przez przekazywanie środków na zakup żywności, która trafi do rąk beneficjentów. Zbiórkę „Tak. Pomagam!” zainicjowano w 2007 r. Co roku z paczek żywnościowych i posiłków korzysta ok. 60 tys. beneficjentów – głównie seniorzy, rodziny wielodzietne, osoby chore czy bezdomne.
j.k.

2025-04-14 14:19

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obserwator

Jesteśmy na cyfrowej wojnie z Rosją. Zagrożeń będzie coraz więcej i będą dotyczyć infrastruktury krytycznej – ostrzega minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski. Poważne zakłócenia GPS występujące nad Bałtykiem spowodowały utratę kontroli nad dronami. Urządzenia odlatywały z dużą prędkością w nieznanych kierunkach lub spadały. Incydenty zanotowano m.in. w Gdyni, Sopocie, Juracie, na Helu i we Władysławowie. Eksperci byli podzieleni w ocenach przyczyn awarii. Jedna z hipotez mówiła o możliwym wpływie rosyjskich systemów wojskowych zakłócających sygnał GPS w tym regionie. Niektórzy łączyli zakłócenia z trwającymi ćwiczeniami NATO Baltops 2025. Według Gawkowskiego, Rosja prowadzi nieustannie wojnę hybrydową w cyberprzestrzeni i w obszarach dotyczących zakłóceń systemów GPS.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela łódzka 27/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Kościół

wakacje

savoir vivre

Karol Porwich/Niedziela

Szlachetność i elegancja to punkt wyjścia dobrego wychowania. O ładnym stroju, który nie zawsze jest elegancki, o tym jak ubrać się w upalny dzień na Mszę św. i jak reagować na płacz dziecka podczas liturgii, z ks. dr. Jackiem Kacprzakiem rozmawia Julia Saganiak.

Julia Saganiak: Dlaczego savoir vivre jest obowiązkiem każdego katolika? Ks. dr Jacek Kacprzak: Uczeń Jezusa Chrystusa przede wszystkim pragnie żyć z Nim w przyjaźni, dlatego słucha Jego słowa, czyni z niego praktykę swojego życia, chce naśladować swojego Mistrza. Drugim najważniejszym przykazaniem w nauczaniu Jezusa jest – zaraz po miłości Boga – miłość bliźniego. To właśnie z miłości bliźniego wypływa pragnienie, a zarazem obowiązek okazywania mu szacunku. Każda społeczność wypracowuje formy, poprzez które człowiek okazuje cześć. W różnych obszarach kulturowych mogą się one między sobą różnić, lecz ich istota pozostaje niezmienna. Stąd trudno uznać za słuszne stanowisko, że formy kulturalnego współżycia międzyludzkiego są strukturą ograniczającą indywidualność i wolność. Najczęściej też z biegiem czasu same formy ulegają modyfikacjom, np. to, co było uznawane jeszcze kilkanaście lat temu za nietaktowne, dzisiaj nikogo nie bulwersuje. Byłoby jednak wielką stratą dla życia społecznego, gdyby porzucić wszelkie formy w imię spontanicznego wyrażania siebie. Ustalone formy służą przede wszystkim temu człowiekowi, któremu chcę okazać szacunek.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję