Reklama

Niedziela Częstochowska

Misja zmartwychwstanek

Od 125 lat siostry zmartwychwstanki posługują w Częstochowie, włączając się przede wszystkim w misję pedagogiczną wśród dzieci i młodzieży naszego miasta.

Niedziela częstochowska 16/2025, str. VIII-IX

[ TEMATY ]

Częstochowa

Archiwum zgromadzenia sióstr zmartwychwstanek

Program wychowawczy jest programem wychowania integralnego

Program wychowawczy jest programem wychowania integralnego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życzę siostrom odnowy więzi z Panem Bogiem, dużo zdrowia i cierpliwości do uczniów – wylicza Jakub. – Życzę siostrom miłości do Pana Boga – mówi Szymon. Uczniowską listę życzeń dla sióstr jubilatek uzupełniają Weronika i Hania: – Dużo sił do dalszego działania i radości na każdy dzień.

Po owocach ich poznacie

Wszyscy już za niecały miesiąc przystąpią do egzaminu ósmoklasisty, a potem opuszczą mury szkoły prowadzonej przez siostry i rozpoczną naukę w wybranych przez siebie szkołach ponadpodstawowych. Początki w nowych miejscach zwykle bywają trudne, ale uczniowie zostali dobrze wyposażeni w wiedzę i wartości, a to solidny fundament, by odważnie podjąć dalszy etap drogi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Szkoła daje duże możliwości rozwoju. Nauczyciele są wymagający, ale na pewno to przyniesie owoce w późniejszym czasie – stwierdza perspektywicznie Weronika. – Nasza szkoła jest fajna pod tym względem, że nie jest tak olbrzymia jak szkoły rejonowe i są w niej mili nauczyciele – zauważa Jakub. – Nauczyciele raczej wymagają, ale to jest dobre, bo dzięki temu możemy się nauczyć wielu rzeczy. Mamy też zajęcia dodatkowe, które pozwalają nam rozwijać swoje pasje – opowiada Hania. – Dla mnie ważne są wartości, które ta szkoła przekazuje – zaznacza Szymon, a Hania potwierdzając to, wylicza: – Wiara i miłość do Pana Boga i do innych ludzi oraz to, żebyśmy siebie nawzajem szanowali. Weronika jeszcze tłumaczy: – Siostry uczą nas szacunku do drugiej osoby, współpracy, więzi, tego, że wszyscy jesteśmy w jednej klasie, w jednej szkole, w jednej wspólnocie i żebyśmy umieli o to razem dbać.

Ku miłości i prawdzie

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Matki Zofii Szulc, prowadzona przez zgromadzenie sióstr zmartwychwstanek, mieści się przy al. Najświętszej Maryi Panny 58/60. Uczęszcza do niej ok. 330 uczniów. Ze szkołą sąsiaduje dom zgromadzenia, w którym mieszka i posługuje 30 sióstr. – Nasza działalność apostolska jest głęboko zakorzeniona w pedagogice zmartwychwstańskiej, w tradycji i wartościach ewangelicznych. Program wychowawczy to program wychowania integralnego, zbudowany na fundamencie miłości i prawdy – wyjaśnia s. Agata Sidoruk, dyrektor szkoły. Siostra dyrektor wskazuje, że najważniejsze jest to, aby wychowanek odkrył prawdę o Bożej miłości i umiał na nią odpowiedzieć, by pozwolił w życiu prowadzić się słowu Boga i odnalazł swoje miejsce w Kościele i świecie. – Nasz program wychowawczy oparty jest na zasadach pedagogiki zmartwychwstańskiej „Ku Zmartwychwstaniu” s. Barbary Żulińskiej, Systemie wychowawczym zgromadzenia m. Teresy Kalkstein, metodach pracy s. Jozafaty Bogolubow i spuściźnie matek założycielek – bł. Celiny Borzęckiej, sługi Bożej Jadwigi Borzęckiej oraz bł. s. Alicji Kotowskiej – wyjaśnia s. Sidoruk.

Reklama

– Nasza wspólnota spogląda na długą drogę, którą idziemy jako zmartwychwstanki przez 125 lat pod matczynym okiem Maryi. Naturalnym odruchem serca rodzi się wdzięczność, najpierw Bogu za powołanie zgromadzenia w Kościele, za założycielki zgromadzenia – Celinę i Jadwigę Borzęckie, za charyzmat, który przekazały swoim duchowym córkom. Z wdzięcznością wspominamy siostry, które mimo trudnej sytuacji dziejowej naszej Ojczyzny, zaborów, dwóch wojen światowych, komunizmu, a także trudnych warunków materialnych podejmowały pracę pedagogiczno-wychowawczą wśród dzieci i młodzieży, która tak bardzo wpisana jest w charyzmat zgromadzenia – mówi s. Teresa Dorota Kowalczyk, przełożona domu. – Mimo różnych słabości patrzymy z nadzieją w przyszłość. Pragniemy nieść światu, w którym laicyzacja zatacza coraz większe kręgi, Dobrą Nowinę, że Chrystus żyje, jest miłością i kocha nas w sposób niepowtarzalny. W Jego zmartwychwstaniu jest nasze usprawiedliwienie i nadzieja przyszłej chwały. Te prawdy chcemy i powinnyśmy ukazywać współczesnemu człowiekowi, a w sposób szczególny przez świadectwo życia i pracę: nauczanie, wychowanie i posługę w parafiach – podkreśla s. Kowalczyk.

Z kart historii

Do Częstochowy siostry zmartwychwstanki przybyły 28 lipca 1899 r. Na początku zamieszkały w niewielkim domu przy ul. Starej 26. W zaborze rosyjskim religia była szczególnie mocno prześladowana, dlatego wszystko działo się w ścisłej tajemnicy. Posesję przeznaczoną na klasztor zakupiono na nazwisko ówczesnej kandydatki Stefanii Sołtan i nazywano domem pani Sołtan. Siostry prowadziły tam indywidualne rekolekcje dla kobiet, otworzyły szwalnię, pracownię haftu i tajną szkołę dla dziewcząt, w której uczyły religii i przedmiotów ojczystych.

W 1916 r. zakupiono posesję przy al. NMP 58. Dom początkowo służył jako internat dla dziewcząt. Po wojnie, w 1918 r., zgromadzenie otrzymało zgodę na założenie Żeńskiej Szkoły Przemysłowo-Handlowej i od razu zgłosiła się do niej liczna grupa uczennic, dlatego z czasem dokupiono dodatkową posesję pod nr. 60.

Reklama

W czasie drugiej wojny światowej siostry zostały wysiedlone z domu przy al. NMP. Zamieszkały przy ul. Jasnogórskiej, gdzie prowadziły tajne nauczanie w zakresie szkoły podstawowej i dwóch pierwszych klas Gimnazjum Kupieckiego. Pod kierunkiem s. Jozafaty Bogolubow powstał tajny ośrodek pedagogiczny dla dzieci i młodzieży uzdolnionych artystycznie, ale sprawiających trudności wychowawcze. Po wojnie siostry wróciły do domu przy al. NMP i kontynuowały działalność pedagogiczną i wychowawczą wśród dzieci i młodzieży. W 1962 r. władze komunistyczne odebrały siostrom budynek i otworzyły w nim Państwowe Liceum Plastyczne. Wtedy siostry podjęły katechizację i inne posługi w parafiach, kurii biskupiej, na Jasnej Górze oraz Niższym Seminarium Duchownym, gdzie wykładały matematykę, fizykę i geografię.

Reaktywowanie szkolnictwa zmartwychwstanek nastąpiło w 1989 r., a już 1 września 1991 r. próg Szkoły Podstawowej im. Matki Zofii Szulc w Częstochowie przekroczyli pierwsi uczniowie.

Jubileuszowe świętowanie

Obchody jubileuszu sióstr zmartwychwstanek odbędą się w sobotę 26 kwietnia. O godz. 11 zostanie odprawiona Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, a po niej w Sali Papieskiej rozpocznie się koncert Niezwykła podróż wspomnień. O godz. 16 w sali gimnastycznej szkoły uczniowie przedstawią przygotowany na tę okazję program artystyczny.

2025-04-15 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo w Boże Ciało: Chrystus jest życiową koniecznością

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczył Mszy św. na szczycie jasnogórskim oraz procesji eucharystycznej, która przeszła Alejami Najświętszej Maryi Panny do bazyliki archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Witając uczestników liturgii, przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski zwrócił uwagę, że raz w roku „wychodzimy z Najświętszym Sakramentem na ulice naszych miast i wiosek, aby w ten sposób związać jeszcze bardziej nasze codzienne życie z tajemnicą Eucharystii”. Zaznaczył, że procesja Bożego Ciała „jest obrazem naszego życia, które zmienia się powoli, ale nieustannie i zawsze w określonym kierunku”.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej

2026-06-25 08:26

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

diecezja siedlecka

podlasie24.pl/diecezja siedlecka

Decyzją księdza biskupa Kazimierza Gurdy, księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działania Kościoła, z dniem 1 lipca obejmą nowe funkcje.

Ks. prał. mgr Sławomir Niewęgłowski - zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz dziekana dekanatu łaskarzewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję