Reklama

Niedziela Lubelska

Wielka radość

Ołtarz jest najważniejszym miejscem w świątyni, jej sercem i centrum – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 16/2025, str. V

[ TEMATY ]

konsekracja ołtarza

Paweł Wysoki

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Wygnanowicach (dekanat Piaski) przeżywała uroczystość konsekracji nowego ołtarza. W niedzielę, 6 kwietnia, abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św., podczas której poświęcił ołtarz i ambonkę, a także pobłogosławił konfesjonał oraz stacje Drogi Krzyżowej.

Reklama

Metropolita wyraził wdzięczność za trud renowacji świątyni, podjęty przez proboszcza ks. Jacka Zarębę i wiernych. – Gratuluję dokonań w ostatnich latach. Wasz kościół zmienia się, jest ciągle piękniejszy. To wielki wysiłek i talent organizacyjny proboszcza, ale też wasza współpraca, bo przecież to wszystko, co się tutaj dokonuje, służy wam i kolejnym pokoleniom gromadzącym się w tej świątyni – powiedział abp Budzik. Kościół w Wygnanowicach został zaprojektowany tuż po II wojnie światowej przez architekta Tadeusza Witkowskiego; powstał z istniejącego budynku gospodarczego. Parafię erygował bp Stefan Wyszyński w 1946 r. – Dziękuję za zatroskanie o rozwój naszej wspólnoty, a także za materialną pomoc, która docierała do nas i pozwalała na „złapanie oddechu” w czasie intensywnych prac remontowych – powiedział ks. Jacek Zaręba, zwracając się do księdza arcybiskupa. Duszpasterz wyraził wdzięczność ks. Zygmuntowi Klichowi za ofiarowany ołtarz i ambonkę z karraryjskiego marmuru, a także Marcie Jączek za stacje Drogi Krzyżowej, będące pamiątką Roku Jubileuszowego. Podziękował wykonawcom za prace inżynierskie i remontowe oraz parafianom i darczyńcom, którzy poprzez modlitwę i materialne gesty chrześcijańskiej wrażliwości mają swój udział w realizacji projektów termomodernizacji świątyni oraz dostosowania jej do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Wierni wyrazili nadzieję, że obecność, modlitwa i błogosławieństwo metropolity w tak ważnym dla parafii dniu napełni rodziny pokojem i umocni do dawania świadectwa o miłości Boga.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pasterskiej refleksji abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę, że Wielki Post to dobra okazja, aby człowiek przyznał, że sam z siebie jest słaby i grzeszny, dlatego potrzebuje pokuty i nawrócenia. – Sam z siebie niewiele potrafię, jeśli nie uchwycę ręki Ojca, który jest bogaty w miłosierdzie; niewiele zdziałam, jeśli nie powierzę mojej słabości Jezusowi, który pojednał nas z Bogiem przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie; niczego nie dokonam, jeśli się nie otworzę na działanie Ducha Świętego. Wobec Chrystusa jestem jak otwarta księga, bez masek i tajemnic. Mogę bez obawy przyznać się do winy; nie zaskoczę Go, kiedy pokażę Mu moje rany i wyznam grzechy. On wszystko o mnie wie, a mimo to wzywa mnie po imieniu, zanosi na swoich ramionach do owczarni – powiedział ksiądz arcybiskup, wskazując na nowy konfesjonał.

Zachęcając do korzystania z sakramentu pokuty i pojednania podkreślił, że chociaż grzech zasługuje na karę, to człowieka zawsze osłania Boże Miłosierdzie. Nawiązując do konsekracji ołtarza, metropolita przypomniał, że stół Pański jest najważniejszym miejscem w świątyni, jej sercem i centrum. – W czasie Eucharystii dokonuje się przyjście Chrystusa. On przychodzi w swoim słowie, by uczynić je światłem na naszej często ciemnej i poplątanej ścieżce; przychodzi w Chlebie Życia, by być w nas, w naszym sercu, w naszych myślach i czynach; posyła Ducha Świętego, aby nas umocnić, abyśmy przeciwstawiali się złu i nie ulegali pokusie – powiedział pasterz. – Niech ten ołtarz gromadzi nas w świątyni jako lud Boży zjednoczony miłością Ojca, Syna i Ducha; niech uczyni z nas jedną rodzinę, wyznającą słowem i życiem wiarę w Boga, który nas stworzył i odkupił – zaapelował.

2025-04-15 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podwójne obdarowanie

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Ukraińcy zrzekają się polskich orderów zasługi

2026-06-20 09:55

[ TEMATY ]

Ukraina

order

Adobe Stock

Szef Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Budanow oraz ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Bodnar zrzekli się polskich orderów zasługi. To reakcja na odebranie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu Orderu Orła Białego przez prezydenta RP Karola Nawrockiego.

„Niestety, prezydent Polski Karol Nawrocki dopuścił się nieprzyjaznego gestu wobec naszego narodu, pozbawiając prezydenta Ukrainy przyznanego mu wcześniej Orderu Orła Białego. Bez wątpienia jest to prezent dla moskiewskiego agresora, który ten bezwzględnie wykorzysta przeciwko obu naszym krajom” – napisał Budanow w komunikatorze Telegram w sobotę.
CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Przyjaźń w jedności

2026-06-21 21:22

[ TEMATY ]

służba liturgiczna

Bielawa

mlodzież

ks. Aksel Mizera

#wjedności

Archiwum wspólnoty: Młodzi Świdniccy

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Młodzież wraz z duszpasterzami uczestniczącymi w ostatnim przed wakacjami spotkaniu #wjedności w Bielawie.

Ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie młodzieży i służby liturgicznej z cyklu #wjedności zgromadziło w Bielawie uczestników z różnych części diecezji. Tym razem motywem przewodnim była przyjaźń – ta między ludźmi i ta najważniejsza, z Bogiem.

Czwarte i zarazem finałowe spotkanie #wjedności odbyło się w piątek 19 czerwca w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie. Po wcześniejszych wydarzeniach w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku młodzież ponownie spotkała się na wspólnej modlitwie, konferencji i integracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję