Reklama

Niedziela Wrocławska

Przybyli do Wiecznego Miasta

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu brali udział w pielgrzymce jubileuszowej kleryków z całego świata. Była to okazja do spotkania z Ojcem Świętym Leonem XIV.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka odbywała się od poniedziałku 23 czerwca do piątku 27 czerwca. – Najpiękniejszym momentem było spotkanie Ojca Świętego Leona XIV. Widać było na twarzy papieża ogromny spokój i radość. Był bardzo uśmiechnięty i widać, że ma pogodne usposobienie. Bardzo chciałem spotkać papieża Leona XIV i nie spodziewałem się, że będę miał okazję zobaczyć go z tak bliska – wspomina diakon Bartłomiej Sikora, pochodzący z parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu – Nowym Dworze.

Z otwartym umysłem i sercem

Reklama

Jak podaje Stolica Apostolska, w pielgrzymce wzięło udział ok. 6 tys. alumnów z całego świata. – To bardzo ciekawe doświadczenie być w jednym miejscu z klerykami z różnych stron. Dla mnie jako diakona niezwykłe było uczestnictwo we Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, gdy udzielał święceń prezbiteratu 31 diakonom pochodzącym m.in. z takich zakątków świata, jak: Indie, Sri Lanka, Rumunia, Afryka Środkowa, Ghana, Nigeria, Korea, Uganda czy Australia, a tych krajów było tak dużo, że nie jestem w stanie nawet ich wymienić – mówi diakon Bartek, dodając: – To było moje drugie spotkanie z papieżem. Wcześniej, gdy braliśmy udział w audiencji, bardzo zapadły mi w pamięci słowa, żebyśmy się uczyli słuchać – z otwartym umysłem i sercem – głosu kultury, wyzwań współczesności, takich jak sztuczna inteligencja czy media społecznościowe, a także wołania osób potrzebujących oraz młodych, którzy szukają sensu życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świadectwo powołania

Pielgrzymka seminarzystów była tak skonstruowana, aby alumni mogli odwiedzić cztery bazyliki papieskie i przejść tam przez drzwi święte. Były to Bazylika św. Piotra, Bazylika św. Pawła za Murami, Bazylika Matki Bożej Śnieżnej i Bazylika św. Jana na Lateranie. – Pierwsze oficjalne spotkanie było w Bazylice św. Pawła za Murami. Po przywitaniu wspólnie odmówiliśmy Różaniec i wysłuchaliśmy koncertu Chóru Diecezji Rzymskiej z Orkiestrą „Fideles et amati” pod batutą ks. prał. Marco Frisiny, który także podzielił się z nami świadectwem swojego powołania i zrobił to wykorzystując muzykę – mówi dk. Sikora, dodając: – W kolejnym dniu naszej pielgrzymki przeszliśmy tzw. drogą jubileuszową. Dołączyliśmy do jednej z grup alumnów z Polski, a na czele niesiony był krzyż jubileuszowy. Z nami drogą tą podążał bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej. A później odbyła się wspomniana przeze mnie katecheza papieska.

Znaki nadziei w świecie

Na trasie pielgrzymki nie mogło zabraknąć modlitwy przy grobie papieża Franciszka. – W roku jubileuszowym w Rzymie jest bardzo dużo pielgrzymów. To widać w każdym miejscu. Idąc do grobu papieża Franciszka, idzie się w długiej kolejce i można się zatrzymać dosłownie na kilka sekund. Na szczęście obok znajdują się ławki i tam można było pomodlić się dłużej przy grobie papieża. To moment bardzo symboliczny dla mnie i okazja do dziękczynienia za jego pontyfikat – zaznacza diakon Bartek, wspominając także moment wejścia do Bazyliki św. Jana na Lateranie oraz Mszę św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy, przewodniczącego Episkopatu Polski. – Ta Eucharystia odbyła się w Bazylice Santa Maria in Aracoeli i wzięło w niej udział ok. 200 kleryków z Polski wraz z księżmi przełożonymi. W czasie homilii abp Wojda zachęcał nas, abyśmy się stawali znakami nadziei w świecie – wspomina diakon Bartłomiej Sikora. [„Niech czas tej pielgrzymki do źródeł nadziei będzie dla nas czasem stawiania pytań samemu Jezusowi, który mnie powołał (...) niech będzie czasem umacniania wiary, aby z tej wiary mogła płynąć żywa nadzieja” – przyp. red.] .

2025-07-08 11:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomoc od archidiecezji

Niedziela wrocławska 46/2024, str. III

[ TEMATY ]

archidiecezja wrocławska

Ks. Łukasz Romańczuk/Niedziela

Przekazanie symbolicznego bonu

Przekazanie symbolicznego bonu

Nasza pomoc powodzianom to wyraźny sygnał, że jesteśmy solidarni i w trudnych sytuacjach wzajemnie sobie pomagamy – mówił abp Józef Kupny, przekazując bon dla powodzian z Lewina Brzeskiego.

Symboliczny bon został przekazany na ręce Artura Kotary, burmistrza Lewina Brzeskiego. – Cieszę się, że osobom, które dotknęła powódź, mogę zakomunikować: „Mamy dla was węgiel”. Tak, jak obiecałem na poprzedniej konferencji, że nie zapomnimy o nich, tak teraz robimy kolejny krok i chcemy przekazać im tysiąc ton opału o wartości 1.710.000 zł – mówił abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, zaznaczając: – Pomoc, której udziela Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jest pomocą mądrą.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grech do kardynałów: Synodalność potrzebuje pasterzy

2026-06-28 08:09

[ TEMATY ]

synodalność

kard. Mario Grech

Vatican Media

Papież Leon XIV i kard. Mario Grech

Papież Leon XIV i kard. Mario Grech

Proces synodalny potrzebuje teraz „projektu wdrożeniowego”: żywego i uczestniczącego doświadczenia więzi Kościoła z Duchem Świętym — mówił kard. Mario Grech podczas popołudniowej sesji drugiego dnia nadzwyczajnego konsystorza, poświęconej synodalności. Sekretarz generalny Synodu podkreślił, że obecna faza nie jest ani nową konsultacją światową, ani technicznym wykonaniem decyzji, lecz czasem recepcji, rozeznania i dojrzewania, aby synodalność stała się „zasobem misyjnym” Kościoła.

Kard. Grech przypomniał, że Synod o synodalności objął swoim zasięgiem miliony wiernych w różnych częściach świata: biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, świeckich, młodych, rodziny oraz osoby żyjące w sytuacjach cierpienia i marginalizacji. Dla wielu — zaznaczył — było to pierwsze doświadczenie eklezjalnego słuchania i rozeznawania.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję