Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Szlak nadziei

O poszukiwaniu nadziei oraz o istocie rekolekcji w drodze mówi dyrektor Pieszej Pielgrzymki Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę ks. Marek Mazurek.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2025, str. IV

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Joanna Suszko

Ks. Marek Mazurek, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Zamojsko-Lubaczowskiej

Ks. Marek Mazurek, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Zamojsko-Lubaczowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Joanna Suszko: Wśród wakacyjnych planów piesza pielgrzymka na Jasną Górę może być interesującą propozycją?

Ks. Marek Mazurek: Zdecydowanie tak. Choć zdaję sobie sprawę z tego, że dla niektórych może być trudna do zrealizowania, ponieważ piesza pielgrzymka na Jasną Górę to są prawie dwa tygodnie, od 2 do 14 sierpnia. Wiem, że nie każdy może sobie niestety pozwolić na taki luksus wolnego czasu od pracy, od swoich obowiązków.

Czy można zatem uczestniczyć w pielgrzymce jedynie w części, tylko przez kilka dni, albo w takim wymiarze, w jakim mamy możliwość?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielką radością będzie, jeżeli ktoś pójdzie na całość pielgrzymki, natomiast jeżeli ktoś się zdecyduje na kilka dni, na połowę czy na weekend, to oczywiście każdy jest bardzo mile widziany. Nasz sekretariat ma przygotowane odpowiednie procedury zapisu takich osób, bo oczywiście każdy, kto nawet na jeden dzień wybiera się ku Jasnej Górze, musi być zapisany, musi posiadać identyfikator. Bardzo serdecznie zachęcam, jeśli mamy plany np. odwiedzić pielgrzymów, by stworzyć sobie taką możliwość, żeby dzień czy kilka dni przejść razem z nimi.

Kiedy pielgrzymka się odbędzie, skąd wyruszy?

Reklama

Będzie to 43. Piesza Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska na Jasną Górę. Wyruszamy tradycyjnie 2 sierpnia z Zamościa z grupą ziemi zamojskiej i hrubieszowskiej. Tego dnia wyruszamy także z Lubaczowa i z Tomaszowa Lubelskiego. Natomiast grupa ziemi biłgorajskiej dołącza do nas 4 sierpnia i wtedy już wszyscy razem, chociaż jeszcze przez kilka chwil troszkę oddzielnie, własną trasą, ale już od 6 sierpnia idziemy jedną kolumną w pięciu grupach ku Jasnej Górze.

Pod jakim hasłem pójdziemy w tym roku? Jakie treści tak szczególnie będziemy rozważać podczas pielgrzymki?

W tym roku idziemy pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. Jest to hasło, które dał nam Ojciec Święty Franciszek, ustanawiając rok jubileuszowy. Będziemy pielgrzymować pod kierownictwem naszego ojca duchownego ks. Mariusza Skakuja, który przygotowuje już konferencje na poszczególne dni. Będziemy poszukiwać chrześcijańskiej nadziei. Myślę, że czasy współczesne, w których żyjemy, to wszystko co dzieje się na świecie, daje nam wyraźnie odczuć, jak bardzo brakuje nam pokoju i nadziei. Ale też gdy popatrzymy we własne serce, to widzimy, jak pokój jest bardzo nam potrzebny. W tym nadzieja jest nieodzowna. Dlatego właśnie jako pielgrzymi tutaj na ziemi, zdążający do nieba, ale też pielgrzymi zdążający ku Jasnej Górze, ku naszej Matce, będziemy iść, poszukując tej nadziei, która płynie od Matki Bożej, od Jej Syna, od Ducha Świętego i od Boga Ojca. Sądzę, że ksiądz Mariusz na poszczególne dni na pewno taką porcję tych treści dla każdego z nas przygotuje.

Wiemy już, że na Jasną Górę pójdziemy w 5 grupach. Czy znani są przewodnicy poszczególnych grup?

Reklama

W tym roku jest tylko jedna zmiana przewodnika. Grupę ziemi biłgorajskiej, błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki poprowadzi ks. Mateusz Kozyra w zastępstwie ks. Mateusza Januszewskiego. Grupę z Lubaczowa poprowadzi ks. Roman Karpowicz, z Hrubieszowa – ks. Tomasz Żurawel, z Tomaszowa Lubelskiego – ks. Adam Malinowski i z Zamościa – ks. Andrzej Wąsek.

Sądzę, że powinniśmy przypomnieć naszym czytelnikom, że poza tymi pięcioma grupami, o których Ksiądz wspomniał, jest jeszcze jedna.

Tak. Jest jeszcze jedna, najliczniejsza – grupa duchowa. To są te wszystkie osoby, które z różnych powodów pójść na szlak nie mogą, ale czują więź i sentyment do pieszej pielgrzymki na Jasną Górę i które są razem z nami duchowo każdego dnia. Są z nami choćby dzięki relacjom Katolickiego Radia Zamość. Razem z nami się modlą, słuchają konferencji, uczestniczą w sposób duchowy we Mszy św., która jest każdego dnia transmitowana z trasy pielgrzymki. Prosimy ich, żeby pamiętali o nas w swoich osobistych modlitwach. Ale chcę nadmienić, że można także poprzez nasze media przekazywać intencje do omadlania przez pielgrzymów w czasie drogi ku Jasnej Górze.

Jednak jeśli ktoś może w tym roku pójść fizycznie na Jasną Górę, już niebawem będzie mógł się zapisać na pielgrzymkę, prawda?

Reklama

Tak jest. Jako organizatorzy zachęcamy, by skorzystać z możliwości wcześniejszego zapisu w parafiach. Jeśli chodzi o kwestie formalne związane z pielgrzymką, to w parafiach naszej diecezji w niedzielę 13 lipca był odczytany list właśnie na temat pieszej pielgrzymki na Jasną Górę i tam znalazły się wszystkie ważne informacje dotyczące miejsc zapisów czy kosztów. Już teraz tylko nadmienię, że zapisy ruszyły 21 lipca. Zapisać można się w parafiach wskazanych na plakacie. Oczywiście zapisać się w czasie drogi też będzie można.

Dlaczego warto pójść na pielgrzymkę?

Jest to wyjątkowy czas rekolekcji w drodze, wyjątkowy czas spotkania z Panem Bogiem, czas spotkania ze sobą samym i z drugim człowiekiem we wspólnocie – i w tym roku też tak będzie. To niepowtarzalna okazja do szukania nadziei wśród naszych różnych zawirowań. Naprawdę bardzo serdecznie zapraszam do tego, aby wziąć udział w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Gdzie jeszcze znajdziemy informacje na temat pielgrzymowania?

Zachęcam również do tego, żeby śledzić media społecznościowe Pielgrzymki Zamojsko-Lubaczowskiej na Jasną Górę. Tam można znaleźć plakat i wszystkie potrzebne informacje. Na stronę internetową pielgrzymki również zapraszam: www.pielgrzymka.info.

2025-07-22 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o Kościół diecezjalny

Niedziela szczecińsko-kamieńska 41/2024, str. I

[ TEMATY ]

Pielgrzymka na Jasną Górę

Ks. Marcin Miczkuła

Uroczyste wejście na Eucharystię do bazyliki jasnogórskiej

Uroczyste wejście na Eucharystię do bazyliki jasnogórskiej

Do Ciebie przychodzą dziś wierni znad Bałtyku i znad Odry, aby oddać Ci cześć i prosić o wsparcie w naszej ziemskiej pielgrzymce wiary – powiedział bp Henryk Wejman podczas rozważań Apelu Jasnogórskiego.

W tym roku już po raz 53. spełniła się Matczyna wola w historii archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. W dniach 27-28 września wraz z bp. Henrykiem Wejmanem, licznie zgromadzonymi kapłanami, siostrami zakonnymi oraz wiernymi z wielu parafii chcieliśmy powiedzieć Królowej Polski jako Kościół nad Odrą i Bałtykiem: „Jestem, pamiętam, czuwam!”.
CZYTAJ DALEJ

Lionel Messi - nie tylko czyni znak krzyża po zdobytych golach, ale też gra w... pobłogosławionych butach

2026-06-25 21:09

[ TEMATY ]

Lionel Messi

PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER

Argentyński piłkarz Lionel Messi, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, publicznie wyznał swoją wiarę podczas meczu na Mistrzostwach Świata FIFA 2026 - informuje portal churchpop.com.

Argentyńczyk zdobył dwie bramki w meczu z Austrią, stając się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w historii mundiali. Wcześniej, w spotkaniu z Algierią, ustrzelił pierwszy w karierze mundialowy hat-trick.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grzegorz Ryś: Dobry Samarytanin jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

2026-06-26 16:11

[ TEMATY ]

Watykan

samarytanin

Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Krakowska

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną

Kard. Grzegorz Ryś wygłosił 26 czerwca w Watykanie medytację biblijną przed rozpoczęciem obrad konsystorza nadzwyczajnego. Przemówienie otworzyło dwudniowe zgromadzenie kardynałów z udziałem papieża, poświęcone refleksji nad ewangelizacją, misją Kościoła w świecie, synodalnością oraz nowymi wyzwaniami stojącymi przed Kościołem.

W jakim świecie jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii?
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję