Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Celebrowali swoją miłość

Diecezjalne Jubileusze Małżeńskie to inicjatywa mająca w naszej diecezji już sporą historię. Co roku pary świętujące w danym roku okrągłe rocznice swojego ślubu spotykają się z biskupem w bazylice Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, by celebrować swoją miłość.

Niedziela sosnowiecka 45/2025, str. I

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Jarosław Ciszek

Jubilaci otrzymali od biskupa pamiątkowe modlitewniki

Jubilaci otrzymali od biskupa pamiątkowe modlitewniki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ale te spotkania to nie tylko czas wspólnej modlitwy i docenienia jubilatów przez pasterza diecezji. To także cenne świadectwo dla młodych oraz umocnienie dla rodzin w kraju, w którym rozpada się ok. 40% małżeństw, nierzadko także sakramentalnych.

56 par

W sobotę, 25 października, na świętowanie jubileuszy zaproszenie przyjęło 56 par małżeńskich zgłoszonych wcześniej przez swoich proboszczów. Wśród nich jedenaście świętowało srebrny (25 lat), a trzydzieści złoty (50 lat) jubileusz zawarcia sakramentu. Diamentowe gody, czyli 60. rocznicę ślubu, świętowało 5 par, a najstarsi jubilaci przeżyli razem 65 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystię pod przewodnictwem bp. Artura Ważnego w intencji jubilatów koncelebrowali m.in. ks. Karol Nędza, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin oraz ks. Grzegorz Koss, dyrektor Diecezjalnego Centrum Służby Rodzinie i Życiu.

– Najświętszy Sakrament jest szczególnie wymownym znakiem miłości Jezusa do Kościoła, gdzie Jezus cały czas potwierdza swoją miłość do Oblubienicy. Niech Msza św. będzie dla Was nieustannie źródłem mocy, radości, ale też wzorem do naśladowania w życiu codziennym – powiedział bp Artur Ważny, podkreślając także, że Bóg zaprasza nas do miłości, która się nie wycofuje. – W chrześcijańskim małżeństwie odkrywamy, że krzyż staje się nowym życiem – podkreślił hierarcha.

Rady od doświadczonych

Reklama

– 19 października, dokładnie tydzień temu, świętowaliśmy 40. rocznicę ślubu. Najważniejsze dla naszego wspólnego życia są Eucharystia, wiara i dialog, a szczególnymi orędownikami święci Józef i Jan Paweł II, którym powierzamy trudne sprawy. A także bł. ks. Jerzy Popiełuszko – nasz ślub przypadł w pierwszą rocznicę jego męczeńskiej śmierci – powiedzieli Józefa i Kazimierz Marczykowie z Psar.

– Trzeba ustępować i szanować drugą osobę – podkreślili świętujący 50. rocznicę ślubu Jolanta i Andrzej Tomza. Poznali się na studiach i – jak sądzą – chyba po prostu byli sobie przeznaczeni, bo nie pamiętają, by przez te lata przychodziły jakieś większe burze wystawiające na próbę ich miłość.

– Trzeba przyjąć wszystko, co przychodzi – to rada, jakiej udzielili diamentowi jubilaci, Aleksandra i Henryk Probierz z Bukowna – Trzeba dziękować Matce Bożej, ciągle do niej przychodzić w dobrych i złych chwilach. Wiemy, że nigdy nas nie opuściła. Nie wolno obrażać się na Boga, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.

Największym, 65-letnim stażem małżeńskim, pochwalić mogą się Wacława i Włodzimierz Kubiczkowie ze Sławkowa. – Trzeba umieć sobie ustępować i przebaczać. Czasem wystarczy uśmiechnąć się, pójść razem na Mszę św., odmówić koronkę czy Różaniec – podzielili się życiową mądrością i dodali, że dzięki takiemu podejściu mogą teraz cieszyć się z dzieci, wnuków i prawnuków.

2025-11-04 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech to, co przeżyliśmy, mobilizuje nas

Niedziela sosnowiecka 4/2024, str. I

[ TEMATY ]

Dąbrowa Górnicza

Ks. Przemysław Lech

Abp Adrian Galbas podczas Mszy św. w bazylice

Abp Adrian Galbas podczas Mszy św. w bazylice

To, o czym czytałem przed paroma tygodniami na temat „wydarzeń z Dąbrowy”, także mnie zagniewało, oburzyło i wściekło. I napełniło wstydem. Nie wystarczy jednak sam gniew. Nie wystarczy wstyd. Potrzebne jest działanie. I chcę was zapewnić, że takie jest podejmowane – powiedział 14 stycznia abp Adrian Galbas w Dąbrowie Górniczej.

Administrator apostolski diecezji sosnowieckiej spotkał się z wiernymi parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej, sprawował Eucharystię i wygłosił homilię. – Chciałem tu przyjechać, aby pomodlić się przed słynącą łaskami figurą Matki Bożej Anielskiej w tej sławnej bazylice w Dąbrowie Górniczej. Maryi i Jej wstawiennictwu chciałbym powierzyć wszystkie sprawy diecezji, a zwłaszcza intencję o wzrost w świętości oraz o wybór nowego biskupa tej wspólnoty. Oby był pasterzem pasterzy, czyli księży, i pasterzem każdej i każdego wiernego świeckiego. Oby miał serce wierzące i hojne, mnóstwo czasu dla ludzi. Oby umiał słuchać – powiedział hierarcha na początku homilii. Podkreślił, że przybył do parafii także po to, by jeszcze raz przeprosić za to, że wielu ludziom w Polsce i na świecie dąbrowska parafia nie kojarzy się z Matką Bożą Anielską, z cudowną figurą, z czystością i niewinnością Maryi, a także z prężnie działającą parafią. A kojarzy się z bezeceństwem i grzechem, ze sprawami, o których św. Paweł powie, że są robione po kryjomu i nawet wstyd o nich mówić.
CZYTAJ DALEJ

Papież podsumował konsystorz i zapowiedział kolejny

2026-06-27 21:02

Vatican Media

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Papież Leon XIV podsumowuje konsystorz

Leon XIV podsumowując dwudniowe obrady konsystorza nadzwyczajnego wskazał na potrzebę wdrażania owoców synodu oraz dalszego wspólnego słuchania i rozeznawania. Podkreślił potrzebę troski o młodych i rodziny, ponownego odkrycia idei dobra wspólnego. Zapowiedział, że pod koniec roku poda datę przyszłorocznego konsystorza.

Na początku przemówienia Leon XIV zapewnił w imieniu swoim i zgromadzenia, o duchowym wsparciu dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli.
CZYTAJ DALEJ

Areszt Śledczy w Lublinie. Dziękczynienie za powołanie penitencjarne

2026-06-28 08:11

Sebastian Kurowski

Dawni i obecni funkcjonariusze, kapelani oraz ewangelizatorzy więzienni wspólnie świętowali i dziękowali za swoją misję. Spotkanie było okazją do podziękowania za trudną służbę penitencjarną oraz wręczenia wyjątkowych odznaczeń: Orderu Białej Gołębicy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję