Reklama

Niedziela Małopolska

Żyją pośród nas

Dzień modlitw o dar potomstwa to propozycja skierowana do całego Kościoła – zaznacza w rozmowie z Niedzielą Mateusz Pękala.

Niedziela małopolska 49/2025, str. III

[ TEMATY ]

Kraków

Archiwum M. Pękali

Mateusz Pękala (tu z rodziną)

Mateusz Pękala (tu z rodziną)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: W tym roku po raz piąty odbędzie się Dzień modlitw o dar potomstwa. Skąd pomysł na takie wydarzenie?

Mateusz Pękala: To inicjatywa skierowana nie tylko do małżeństw doświadczających problemów z niepłodnością, ale także do ich rodzin, znajomych, do parafii. Pragniemy uświadomić społeczeństwu, że takie małżeństwa żyją pośród nas i potrzebują wsparcia. Zdarza się, że małżonkowie nie rozmawiają o tym nawet z najbliższą rodziną, a w parafiach nie są dostrzegani. Dlatego jest to propozycja skierowana do całego Kościoła. Chcielibyśmy, aby w każdej parafii przynajmniej raz w roku, np. w Adwencie zostało zorganizowane choćby krótkie nabożeństwo w intencji małżonków starających się o potomstwo i problemów z tym związanych.

Stowarzyszenie przygotowało propozycję dla proboszczów, dla parafialnych wspólnot…

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na stronie: www.abrahamisara.pl umieściliśmy materiały dla księży proboszczów z homilią i z modlitwą wiernych. Są rozważania różańcowe. Zachęcamy duszpasterzy, ale też parafian, aby się postarali, by ten temat wybrzmiał w ich wspólnotach, aby małżonkowie doświadczający problemu niepłodności zostali dostrzeżeni i otoczeni modlitwą.

V Dzień modlitw o dar potomstwa odbędzie się pod hasłem „Źródło nadziei”. Na jakie źródła organizatorzy kierują uwagę zaproszonych?

Reklama

Długotrwałe oczekiwanie na dziecko wiąże się ze smutkiem i stresem, a niekiedy nawet z rozpaczą i utratą nadziei. A hasło nawiązuje do trwającego Roku Jubileuszowego. Chcemy też zwrócić uwagę na trwający Adwent – czas nadziei i nadchodzące Boże Narodzenie. Dla małżonków, mających problemy z poczęciem potomstwa, to trudny czas. Wiąże się ze spotkaniami rodzinnymi, ze składaniem życzeń. Jeśli ktoś się nie orientuje w sytuacji danego małżeństwa, to może nieświadomie je zranić. Zwracamy też uwagę na nadzieję płynącą z wiary – jeśli my zawierzamy Stwórcy, to wiemy, że On jest dobrym Panem i ma dla nas rozwiązanie.

Także temat prelekcji zaplanowanej, w ramach centralnego spotkania, w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach w Krakowie dotyczy nadziei…

Małżonkowie będą mogli wysłuchać wygłoszonej przez logoterapeutę Pawła Gozdka konferencji „Sens i nadzieja w perspektywie logoterapii Victora Frankla”. Ten nurt psychoterapii koncentruje się na odkrywaniu i odnajdywaniu sensu w każdej sytuacji, nawet w cierpieniu. Mamy nadzieję, że wykład pomoże małżonkom spojrzeć na ich cierpienie z innej perspektywy.

Dlaczego warto zaplanować udział w V Dniu modlitw o dar potomstwa na Białych Morzach?

Rok temu byliśmy zdziwieni, że tak dużo małżeństw skorzystało z zaproszenia. A przecież dla wielu to jest trudność, aby mówić o tym problemie. Tymczasem to ważne, żeby się przełamać, zobaczyć, że są też inne małżeństwa, które cierpią z tego samego powodu, i otworzyć się na rozmowę. To największa trudność, żeby przed sobą się przyznać, że potrzebujemy wsparcia. Z rozmów wiemy, że te spotkania z innymi parami pomagają przeżyć ten trudny czas. Uświadamiają, że w trakcie leczenia niepłodności warto mieć kogoś, z kim można porozmawiać, kto da wsparcie. I temu służy nasza wspólnota. A wydarzenie na Białych Morzach jest okazją, aby się z nami spotkać!

2025-12-02 18:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zmarł o. Stefan Filipowicz SJ, były kierownik Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

jezuita

22 października w kolegium krakowskim zmarł o. Stefan Filipowicz SJ, jezuita, który od 1970 do 1980 roku pracował w Radiu Watykańskim. Przez siedem lat był szefem sekcji polskiej papieskiej rozgłośni. Odszedł do wieczności w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II, którego wyboru był świadkiem.

Stefan Filipowicz urodził się 23 listopada 1934 r. w Szczakowej. Do nowicjatu w Starej Wsi wstąpił w r. 1951. Filozofię studiował w Krakowie, a teologię w Warszawie, gdzie przyjął święcenia prezbiteratu w 1961 r., a potem po zdaniu matury „dla pracujących” [matury zakonne nie były uznawane w okresie PRL-u] studiował filologię romańską incognito na Uniwersytecie Poznańskim. Ukończył ją jednak z tytułem magistra na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w r. 1969.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję