Reklama

Aspekty

Potrafią czynić dobro

Chcą pomagać – daje im to radość i satysfkację. Młodzi wolontariusze i ich opiekunowie zostali nagrodzeni za całoroczną pracę. Za nami Diecezjalna Gala Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 51/2025, str. I

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karolina Krasowska

Pełna lista nagrodzonych na naszej stronie: aspekty.niedziela.pl

Pełna lista nagrodzonych na naszej stronie: aspekty.niedziela.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysta gala odbyła się 3 grudnia w zielonogórskiej parafii Ducha Świętego. Już po raz 7. młodym wolontariuszom i ich opiekunom wyróżnienia wręczyli bp Adrian Put i dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Podfigórny.

Idea nagrody narodziła się 7 lat temu. Chodziło o to, żeby zauważyć, docenić, podziękować i pokazać młodych wolontariuszy, którzy na co dzień zaangażowani w Szkolne Koła Caritas, po prostu czynią dobro. – To są osoby, którym coś się chce i gdy znajdą się nauczyciele, wychowawcy, katecheci czy też księża, którym też się chce, to oni tych młodych są w stanie za sobą pociągnąć. Ta gala i te osoby są tego najlepszym świadectwem – mówi ks. Stanisław Podfigórny. – Z drugiej strony, ci młodzi wolotariusze mogą być zaczynem motywacyjnym dla swoich kolegów i koleżanek, których jeszcze tutaj nie ma, do tego, żeby razem zrobić coś dobrego, bo ktoś tego dobra potrzebuje – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W skali diecezji działa 65 Szkolnych Kół Caritas, w które zaangażowanych jest 1,5 tys. młodzieży. Każdy realizuje tu dobro tak, jak potrafi. – Jako wolontariuszka działam od 2 lat, odkąd w szkole zaczęło działać koło Caritas. Jest to taka moja mała pasja. Robię różne rękodzieło, którym wspieram zbiórki dla potrzebujących. Ostatnio taką akcję organizowaliśmy dla chorej Emilki z Łęgowa. Robiłam pszczółki na szydełku i skrzyneczki, które sprzedawaliśmy w 3 parafialnych kościołach – mówi Milena Buczyńska z SKC przy SP w Bukowie (parafia Łęgowo). – Bardzo lubię pomagać ludziom, także tym potrzebującym – dodaje młoda wolontariuszka. – Zbieramy pieniądze dla chorych dzieci, ludzi w potrzebie, rodzin, które mają trudną sytuację życiową. Ostatnio zbieraliśmy dla Kingi z Kalska, która jest bardzo chora i nadal zbieramy, bo jeszcze nie udało się uzyskać odpowiedniej kwoty. Ostatnio słyszałam też o bożonarodzeniowej zbiórce słodyczy dla dzieci z domów dziecka, bardzo mnie to poruszyło i również postanowiłam pomóc – mówi Hania Maligłówka z SKC przy SP nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Sulechowie (parafia św. Stanisława Kostki). – Lubię pomagać, daje mi to satysfakcję – dodaje. Z Hanią zostały nagrodzone jej koleżanki: Oliwia Deptuła, Olga Eckert, Pola Joachimiak, Ula Tobys, Marysia Skrzypczak, Zuzia Mackojć i Aleksandra Sroka. Młode wolontariuszki opiekują się dziećmi z głęboką niepełnosprawnością, organizują im czas, pomagają im w pracy i wspierają, uczestniczą w kwestach, kiermaszach, współpracują ze „Środowiskowym Domem Samopomocy” oraz Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym. Wolontariuszy jest dużo, a akcje są różne. – Jesteśmy jednym z największych Szkolnych Kół Caritas w regionie. Robimy bardzo dużo, akcje mamy właściwie co dwa tygodnie. Robimy akcję „Mikołaj dla Afryki” i w ten sposób pomagamy dzieciom z Tanzanii. Akcja „Paczka od klasy” polega na tym, że każda klasa z naszej szkoły organizuje paczkę, która następnie jest przekazana rodzinie w trudnej sytuacji finansowej. Pomaganie jest dla mnie bardzo ważne, spełniamy się przez to wewnętrznie – mówi Stanisław Walczak z SKC przy LO im. Stanisława Staszica w Rzepinie.

Wyróżnienia otrzymało 23 wolontariuszy, 3 opiekunów Szkolnych Kół Caritas oraz 3 Szkolne Koła Caritas. Bp Adrian Put na zakończenie gali przypomniał, że Kościół to 3 rzeczy: oddawanie czci Bogu, głoszenie Słowa, ale to także dobro, Caritas, miłość. – Tutaj zebrał się najpiękniejszy Kościół zielonogórsko-gorzowski. Młodzi ludzie, którzy potrafią czynić dobro, którzy dają miłość, którzy sprawiają, że Kościół realizuje to, co powinien robić – zauważył bp Adrian Put.

2025-12-15 18:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obejmuje opieką rodziny

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Fundacja Centrum Rodziny

Karolina Krasowska

Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa

Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa

Fundacja Centrum Rodziny zakończyła budowę nowej siedziby z hospicjum perinatalnym. Długo wyczekiwany obiekt powstał przy ul. Langiewicza 39 w Zielonej Górze. Dziś w jego otwarciu uczestniczyli włodarze miasta i województwa, a także przyjaciele fundacji i liczne rodziny.

Fundacja to przestrzeń wsparcia, opieki i nadziei. Towarzyszy rodzicom w chwilach radości, ale również w momentach trudnych, szczególnie wtedy gdy rodzice mierzą się z diagnozą różnych bardzo poważnych wad wrodzonych u swoich nienarodzonych dzieci. Dzięki powstaniu tego budynku będzie mogła pomagać jeszcze większej liczbie rodzin, okazując wsparcie medyczne, psychologiczne, duchowe i edukacyjne w jednym miejscu. To wyjątkowe miejsce stworzone z myślą o przyszłych rodzicach, oraz tych, którzy stawiają pierwsze kroki w rodzicielstwie. Ale nie tylko, bo Fundacja obejmuje opieką rodziny w szerokim aspekcie:
CZYTAJ DALEJ

Podano program drugiego konsystorza zwołanego przez Leona XIV

2026-06-23 08:34

[ TEMATY ]

konsystorz

Leon XIV

‑25 stopni

drugi

Vatican Media

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Sprawy świata, medytacje, debaty: drugi konsystorz Leona XIV

Jak napięcia, podziały i konflikty na świecie wpływają na życie naszych Kościołów i narodów? Jak budować pojednanie i pokój? – to dwa z wielu pytań, nad którymi będą zastanawiać się i dyskutować kardynałowie zaproszeni przez Papieża na nadzwyczajny konsystorz 26 i 27 czerwca. Kardynałów poproszono o zachowanie najwyższej dyskrecji w sprawie przebiegu obrad, aby utrzymać atmosferę braterskiego dialogu. Jedną z medytacji wygłosi kard. Grzegorz Ryś.

Będzie to drugi konsystorz zwołany przez Leona XIV, po styczniowym spotkaniu, które zgromadziło w Watykanie 170 kardynałów – zarówno elektorów, jak i nieelektorów – z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję