Reklama

Niedziela Rzeszowska

Honorowy Obywatel

Podczas sesji Rady Miejskiej w Sokołowie Małopolskim, 30 grudnia ub.r., tytuł Honorowego Obywatela Miasta został nadany ks. Janowi Prucnalowi.

Niedziela rzeszowska 4/2026, str. V

[ TEMATY ]

Sokołów Małopolski

Monika Kwolek-Stec

Ks. Jan Prucnal był proboszczem w Sokołowie Małopolskim w latach 2002-25

Ks. Jan Prucnal był proboszczem w Sokołowie Małopolskim w latach 2002-25

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to szczególny wyraz uznania samorządowców dla jego zasług na płaszczyźnie duszpasterskiej i nie tylko. Doceniono jego starania o rozwój kultu Matki Bożej i opiekę nad lokalnym sanktuarium maryjnym. Wyróżnienie stanowiło też znak głębokiej wdzięczności za troskę o zabytki kultury materialnej na terenie ziemi sokołowskiej, działania charytatywne i kulturalno-społeczne oraz pełne poświęcenia kierowanie przez 23 lata parafią sokołowską i piękny przykład kapłańskiej gorliwości.

Ksiądz Jan Prucnal był proboszczem sokołowskim w latach 2002-25. Przez dwie kadencje realizował obowiązki wicedziekana, a później dekanalnego ojca duchownego. Oprócz tego 30 września 2005 r. został dekanalnym duszpasterzem nauczycieli. 25 marca 2007 r. powołano go na kanonika gremialnego Kapituły Kolegiackiej w Kolbuszowej. Jako proboszcz sokołowski w latach 2013-25 był jednocześnie kustoszem sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata – Opiekunki Ludzkich Dróg.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Od chwili przybycia do Sokołowa przystąpił do realizowania licznych działań. Należy tu wskazać koronację łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Sokołowskiej oraz kanoniczne ustanowienie sanktuarium w Sokołowie w 2013 r. Zadbał o konserwację koronowanego obrazu. Zorganizował kaplicę Matki Bożej Sokołowskiej w kościele parafialnym i doprowadził do zbudowania osobnego ołtarza. Na płaszczyźnie duchowej ożywił środową nowennę wieczystą i wprowadził codzienną modlitwę różańcową. Dzięki temu sanktuarium sokołowskie stało się liczącym się ośrodkiem kultu maryjnego na mapie diecezji rzeszowskiej.

Troską objął ks. Jan Prucnal kościół parafialny. Zainstalował w nim instalację grzewczą, zadbał o ułożenie granitowej posadzki, przystąpił do prac naprawczych przy wieży i murach świątyni. Inne działania wiązały się z wymianą drzwi, poprawą wieżyczki na sygnaturkę, odnowieniem ogrodzenia kościelnego, ułożeniem kostki wokół budowli, remontem placu kościelnego, odrestaurowaniem organów muzycznych, budową nowego ołtarza soborowego, ambonki, pulpitu i balasek. Zainicjował prace restauracyjne przy kościele pw. Ducha Świętego w Sokołowie oraz doposażenie kościoła dojazdowego w Wólce Sokołowskiej. Zadbał o wzniesienie ogrodzenia cmentarnego, nowe ogrodzenie plebanii, wzniesienie kapliczek w Kątach Trzebuskich i Trzebusce Dworzysku, zorganizowanie parkingu parafialnego.

Ksiądz Jan Prucnal ma duże zasługi na płaszczyźnie kulturalnej i społecznej. Przez wiele lat włączał się w organizację wydarzeń naukowych w Sokołowie, m.in. konferencji maryjnych w latach: 2008, 2009 i 2010 oraz konferencji poświęconej ks. Szczepanowi Szydelskiemu w 2012 r. Wielokrotnie wspierał podobne wydarzenia na KUL. W 2008 r. wydał album fotograficzny poświęcony farze sokołowskiej. Przez lata inicjował koncerty kolęd i pastorałek oraz pieśni pasyjnych, wspierał publikowanie płyt z nagraniami muzyki religijnej. Stanowił i nadal stanowi przykład umiłowania ziemi sokołowskiej, jej przeszłości i bogatej tożsamości.

Zauważalnym rysem charakteru ks. Jana Prucnala jest jego głęboki patriotyzm i duża wrażliwość na sprawy społeczne. Towarzyszy mu wyczulenie na potrzeby innych, zwłaszcza osób starszych, chorych i ubogich. Pod względem charytatywnym był aktywny osobiście poprzez udzielanie pomocy materialnej, jak i w ramach opieki nad Parafialnym Zespołem Caritas. Dużą sympatią i zainteresowaniem darzy dzieci i młodzież. Konkretnym przejawem troski o ich formację chrześcijańską i obywatelską jest wspieranie, również finansowe, uczestników wakacyjnych rekolekcji, a także rozmaitych stowarzyszeń i organizacji społecznych.

2026-01-20 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla większej chwały Bożej

Niedziela rzeszowska 17/2026, str. IV

[ TEMATY ]

Sokołów Małopolski

Bartosz Walicki

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata – Opiekunki Ludzkich Dróg w Sokołowie Małopolskim zostało włączone do międzynarodowego apostolstwa adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju na świecie.

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego parafia w Sokołowie Małopolskim przeżyła szczególne chwile. Kościół sanktuaryjny wzbogacił się o nową monstrancję, a jej poświęcenia dokonał biskup senior Kazimierz Górny.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Setki tysięcy Polaków przeciw ideologizacji szkoły. Podpisy trafiły do MEN i KPRM

2026-06-26 16:04

Adobe Stock

W dniu zakończenia roku szkolnego przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Petycje w sprawie seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast apele o dymisję minister Barbary Nowackiej złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólnym mianownikiem wszystkich czterech inicjatyw jest obrona konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz sprzeciw wobec ideologizacji szkoły.

Przedstawiciele Ordo Iuris oraz Centrum Życia i Rodziny złożyli dziś ponad 200 tysięcy podpisów zebranych pod czterema petycjami dotyczącymi polskiej szkoły. Apele dotyczące zaprzestania seksualizacji dzieci oraz obecności religii w szkołach trafiły do Ministerstwa Edukacji Narodowej, natomiast pozostałe - o dymisję minister Barbary Nowackiej - złożono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Termin nieprzypadkowo zbiegł się z zakończeniem roku szkolnego, stanowiąc symboliczne podsumowanie dotychczasowej polityki oświatowej resortu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję