Reklama

Niedziela Sandomierska

W stronę peregrynacji

W sali „Michael” przy Parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyło się spotkanie dla kapłanów z pierwszych sześciu dekanatów, które odwiedzi obraz Jezusa Miłosiernego w ramach diecezjalnej peregrynacji pod hasłem „Świadkowie Miłosiernego”.

Niedziela sandomierska 10/2026, str. I

[ TEMATY ]

Ostrowiec Świętokrzyski

Archiwum parafii

W trakcie spotkania omówione zostały szczegóły peregrynacji

W trakcie spotkania omówione zostały szczegóły peregrynacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla proboszczów i wikariuszy dotyczące organizacji peregrynacji przekazali przedstawiciele Kurii Diecezjalnej oraz Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu. Podczas spotkania przedstawiono program rozpoczęcia peregrynacji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim, omówiono także schemat przyjęcia obrazu w parafii, ogólny przebieg jego pobytu oraz sposób zakończenia nawiedzenia i przekazania obrazu kolejnej wspólnocie. Kapłani zostali również poinformowani o materiałach przygotowanych dla parafii. Każda z nich otrzyma m.in. nowy ornat z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, śpiewnik dla organisty zawierający pieśni o Bożym Miłosierdziu i św. Faustynie, a także banery i inne pomoce duszpasterskie związane z peregrynacją.

Reklama

Podczas spotkania przekazano także szczegółowe wskazania dotyczące przygotowania peregrynacji w parafiach. Zwrócono uwagę zarówno na wymiar duchowy, jak i organizacyjny nawiedzenia. W ramach dalszego przygotowania zachęcono do prowadzenia katechez o Bożym Miłosierdziu przed niedzielnymi Mszami świętymi, podejmowania tej tematyki w szkołach oraz włączania w modlitwę w intencji peregrynacji wspólnot parafialnych, zwłaszcza kół żywego różańca. Podkreślono również potrzebę powołania parafialnych zespołów, które będą wspierać proboszczów w przygotowaniu i przeprowadzeniu nawiedzenia. Wskazania określają także bezpośrednie przygotowanie parafii. Obejmuje ono dziewięciodniową nowennę do Miłosierdzia Bożego oraz rekolekcje rozpoczynające się trzy dni przed przybyciem obrazu, prowadzone przez wyznaczonych kaznodziejów. Trzeciego dnia rekolekcji przewidziano spowiedź, dostosowaną do możliwości i potrzeb danej wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szczegółowo opisano również przebieg nawiedzenia. Przyjęcie obrazu poprzedzi procesja na jego powitanie, po której nastąpi uroczyste wniesienie do kościoła i celebracja Eucharystii. W parafiach sąsiadujących ze sobą dopuszcza się możliwość zorganizowania procesji między kościołami zamiast przewożenia obrazu samochodem. Istotnym elementem peregrynacji będzie całodobowe czuwanie modlitewne przy obrazie. Program czuwania mają przygotować proboszczowie we współpracy z radą parafialną i wspólnotami. Nawiedzenie zakończy nabożeństwo Godziny Miłosierdzia, Eucharystia oraz uroczyste pożegnanie obrazu i przekazanie go kolejnej parafii.

Spotkanie w Ostrowcu Świętokrzyskim było pierwszym z cyklu podobnych zebrań, organizowanych dla kapłanów kolejnych dekanatów, mających pomóc w dobrym przygotowaniu parafii do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego. Peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (12 kwietnia br.) w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim i potrwa do 3 kwietnia 2027 r., obejmując wszystkie parafie diecezji. W liście pasterskim zapowiadającym to wydarzenie bp Krzysztof Nitkiewicz wskazuje, że nawiedzenie ma stać się dla wiernych czasem modlitwy, nawrócenia i umocnienia wspólnot, wpisując się w duchową drogę Roku Jubileuszowego przeżywanego w Kościele w 2025 r.

2026-03-03 12:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok Miłosierdzia

Stajemy tutaj, aby zainaugurować Rok Miłosierdzia, a zarazem rozpoczynamy peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego na terenie całej diecezji – mówił w homilii bp Krzysztof Nykiel.

Uroczysta inauguracja peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w diecezji sandomierskiej odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej. Wraz z nim modlili się biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, bp Jan Sobiło z Zaporoża oraz bp Edward Frankowski z Sandomierza. Koncelebrowali kapłani z kurii diecezjalnej, sądu biskupiego, seminarium oraz ze wszystkich dekanatów.
CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2026-06-22 12:39

[ TEMATY ]

oświadczenie

Archidiecezja Krakowska

Oświadczenie w sprawie wyników eksperckiej analizy finansowo-organizacyjnej Kurii Metropolitalnej w Krakowie

W pierwszym kwartale br., z inicjatywy kard. Grzegorza Rysia, w Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Krakowskiej została przeprowadzona ekspercka analiza finansowo-organizacyjna. Przygotował ją pro bono dr Jarosław Bauc, ekonomista i menedżer, minister finansów w rządzie prof. Jerzego Buzka w latach 2000–2001.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:36

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

Ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW, z uczestnikami uroczystości inauguracji

– Uniwersytet powinien być obecny wszędzie tam, gdzie buduje się wspólnotę. Chcemy, aby Kołobrzeg stał się miejscem spotkań naukowców, nauczycieli akademickich, studentów, doktorantów, przedstawicieli różnych wyznań i religii, różnych kultur i środowisk społecznych – powiedział w czasie inauguracji działalności Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenizmu UKSW w Kołobrzegu ks. prof. Ryszard Czekalski, rektor UKSW.

Uroczysta inauguracja działalności Centrum po długim dostosowywaniu terenu odbyła się z udziałem władz uczelni, przedstawicieli władz kościelnych, środowiska naukowego, lokalnego samorządu oraz partnerów UKSW. Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia było poświęcenie obiektu przez biskupa dr. Krzysztofa Zadarko, biskupa ordynariusza diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję