Reklama

Niedziela Świdnicka

Doceniona droga miłosierdzia

Laureatem ogólnopolskiego plebiscytu Polska Press „Osobowość Roku 2025” został ks. prał. dr Jan Gargasewicz, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu i dyrektor NZOZ Caritas Diecezji Świdnickiej.

Niedziela świdnicka 15/2026, str. I

[ TEMATY ]

Wałbrzych

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. prał. Jan Gargasewicz, „Osobowość Roku 2025” w plebiscycie Polska Press

Ks. prał. Jan Gargasewicz, „Osobowość Roku 2025” w plebiscycie Polska Press

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nagroda została przyznana w kategorii działalność społeczna i charytatywna. Zwycięstwo poprzedziły wygrane na poziomie powiatowym i wojewódzkim. W finale ksiądz zdobył ponad 12 tysięcy głosów, wyraźnie wyprzedzając pozostałych kandydatów.

Siła wspólnoty

Wyróżnienie jest efektem wieloletniej pracy duszpasterskiej i społecznej. Sam kapłan przyznał, że nie uważa go za osobisty sukces. – To jest uwieńczenie mojej wieloletniej pracy związanej z działalnością charytatywną. To ogromna radość, że widzą to zarówno osoby związane z Kościołem, jak i świeckie. To jest najważniejsze – zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak dodał kapłan, nie prowadził kampanii na swoją rzecz. – Powiem uczciwie, że ja nie oddałem na siebie ani jednego głosu. Zrobiło się jakieś pospolite ruszenie w parafii i Caritas. Ludzie się zaangażowali i wierzyłem, że sukces będzie, bo to praca wielu osób – zaznaczył. Duchowny wspomniał, że parafianie mobilizowali się spontanicznie. – Ludzie spotykali się w kawiarni, przynosili telefony, głosowali. Niesamowite to było. Tak po ludzku cieszy – podkreślił.

Duszpasterz nie ukrywał zaskoczenia skalą poparcia. – Nie spodziewałem się tego. Na początku mówiłem: „Dajcie spokój”. Ale ludzie to podjęli, dzwonili do siebie, zachęcali. Najpierw w Wałbrzychu, potem w województwie, aż w końcu w całej Polsce.

Konkretna pomoc

Reklama

Za nagrodą stoi konkretna działalność. W parafii na Podzamczu funkcjonuje jadłodajnia, z której codziennie korzystają setki osób. – Mam jadłodajnię i nie biorę dotacji od nikogo. Teraz nawet już 300 osób przychodzi. Mówię w kościele, że u mnie Wigilia i spotkanie wielkanocne są codziennie – podkreślił proboszcz, zachęcając do dzielenia się z potrzebującymi.

Drugim ważnym miejscem jest parafialna kawiarenka, która stała się przestrzenią spotkań i integracji. Dochodzi do tego szeroka działalność medyczna i opiekuńcza prowadzona w ramach Caritas. Ksiądz Gargasewicz kieruje siecią placówek, w tym Hospicjum i Zakładem Opieki Leczniczej im. św. Ojca Pio, zapewniając wsparcie osobom chorym i starszym.

Jego zaangażowanie ma długą historię. Organizował pomoc podczas powodzi, wspierał rolników dotkniętych suszą, inicjował działania dla osób z niepełnosprawnościami. Był już wcześniej wielokrotnie wyróżniany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi od Prezydenta RP czy nagrodą „Lodołamacz”.

Sam jednak wraca do jednego wątku. – Zawdzięczam to swojej pracy i drodze, ale przede wszystkim sile wspólnoty. To sukces wszystkich osób, które ze mną pracują na przestrzeni lat – podsumował.

W parafii na Podzamczu wierni przyjęli wiadomość o nagrodzie owacjami na stojąco. Dla nich jest ona potwierdzeniem tego, co widzą na co dzień. Kościół, który nie ogranicza się do słów, lecz organizuje realną pomoc.

2026-04-07 14:11

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Harcerze w służbie ubogim

Niedziela świdnicka 49/2019, str. III

[ TEMATY ]

harcerze

Wałbrzych

ubodzy

harcerstwo

Adrian Ziątek

Harcerze przygotowujący posiłek dla ubogich w parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu

Harcerze przygotowujący posiłek dla ubogich w parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu

Niełatwą rzeczą jest nieść pomoc ubogim. Stereotypy, odrzucenie, strach, niechęć – to niektóre z uczuć, jakie wpływają na ograniczenie przy pomocy ludziom ubogim. Kościół poprzez swoją naukę, ale przede wszystkim przez konkretne działania, uczynki miłosierdzia, wychodzi naprzeciw ludziom ubogim. Nie tylko ubogim duchem, ale także tym materialnie ubogim

Od kilku miesięcy na wałbrzyskim Starym Zdroju swoją siedzibę przy parafii pw. św. Barbary ma diecezjalny oddział Caritas. W domu parafialnym od poniedziałku do piątku wydawane są posiłki dla osób potrzebujących. Jak się okazuje, w XXI wieku, gdzie wszystko się dynamicznie rozwija, problem ubóstwa pozostaje nadal na znaczącej pozycji. Świadczy o tym fakt dużej liczby osób korzystających z pomocy Caritas. Jak wcześniej zostało wspomniane, osoby korzystające z pomocy, dostają ciepły posiłek od poniedziałku do piątku. Co natomiast w sobotę i niedzielę? No właśnie, dobre pytanie.
CZYTAJ DALEJ

Już na pątników czas. Jasna Góra wkracza w letni sezon pielgrzymkowy

2026-06-24 15:55

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Karol Porwich/Niedziela

Gdzieś niesie się śpiew „Czarnej Madonny”, w innym miejscu słychać „ślonską godkę”, w słońcu błyszczą szprychy rowerów. To znak, że lato na Jasnej Górze, a wraz z nim sezon pielgrzymkowy, już się rozpoczyna.

O. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, który w imieniu paulinów wyszedł na powitanie pielgrzymów rowerowych z terenu swojej macierzystej diecezji radomskiej, przyznaje, że takie spotkania są radością dla obu stron. Jak mówi, jako paulin jest „do dyspozycji” pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję