Reklama

Niedziela Lubelska

Ogień miłości

Miłosierdzie to serce pochylone z miłością nad drugim człowiekiem – powiedział abp Stanisław Budzik.

Niedziela lubelska 17/2026, str. IV-V

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum stowarzyszenia

Osoby związane z „Misericordią” otrzymały nagrody i podziękowania

Osoby związane z „Misericordią” otrzymały nagrody i podziękowania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” świętowało 35-lecie istnienia. W bogaty program wydarzeń przypadających na Tydzień Miłosierdzia wpisały się Msze św., regionalne spotkanie ekonomii społecznej i konferencja o działalności zakładów aktywności zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami oraz koncerty.

Reklama

– Dziękuję Panu Bogu, św. Janowi Pawłowi II i ludziom za dar miłosierdzia dla tych, którzy sami sobie pomóc nie mogą – powiedział ze wzruszeniem ks. prał. Tadeusz Pajurek, założyciel stowarzyszenia obejmującego pomocą osoby zmagające się z chorobami psychicznymi. Jak wspominał, na początku lat 90. XX wieku, gdy rozpoczynał pracę jako kapelan w szpitalu psychiatrycznym w Lublinie, spotkał odartych z godności i wyrzuconych poza nawias społeczeństwa pacjentów, którzy długie lata byli zamknięci w szpitalnych oddziałach. Poruszony ich losem i zainspirowany encykliką św. Jana Pawła II Dives in misericordia, w gronie osób wrażliwych na potrzeby bliźniego założył stowarzyszenie, którego celem jest przywracanie godności i nadziei osobom borykającym się nie tylko z chorobą, ale też z niezrozumieniem. Dziś „Misericordia” to wiele miejsc i działań kompleksowo wspomagających osoby chore i ich rodziny. – Dzieło miłosierdzia, dzieło pomocy drugiemu człowiekowi, stało się moją życiową pasją, moim spełnionym marzeniem – podkreślił ks. prał. Tadeusz Pajurek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Czas wdzięczności

Zwieńczeniem jubileuszowych obchodów była Msza św. w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie, celebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. – Dziękujemy za czas i przestrzeń działania „Misericordii”, za 35 lat odpowiedzi na dylematy i problemy człowieka w potrzebie, człowieka chorego, który sam sobie nie może pomóc. Obejmujemy naszą myślą, sercem i modlitwą wspólnotę wdzięcznych serc, kierujących się wyobraźnią miłosierdzia, a szczególnie prezesa i zarząd stowarzyszenia, wszystkich członków i darczyńców oraz podopiecznych, prosząc dla nich o potrzebne łaski – powiedział we wprowadzeniu ks. Dariusz Bondyra, proboszcz parafii Świętej Rodziny. Słowa powitania skierował m.in. do bp. Pawła Gonczaruka, ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej w Ukrainie, który uczestniczył w obchodach i sprawował jubileuszową Mszę św. w kościele rektoralnym św. Judy Tadeusza w Lublinie, duchowym sercu „Misericordii”.

Nowe życie

Reklama

W pasterskiej homilii abp Stanisław Budzik odniósł się do fragmentu Ewangelii o spotkaniu Pana Jezusa z Nikodemem, które przemieniło jego życie. – W Tygodniu Miłosierdzia Kościół przypomina, że Bóg najczęściej „rodzi” człowieka poprzez miłosierną miłość, okazywaną bliźnim – powiedział pasterz. Nawiązując do nazwy stowarzyszenia, wyjaśnił, że „miłosierdzie to serce pochylone z miłością nad drugim człowiekiem”. – Lubelskie stowarzyszenie powstało jako dzieło pionierskie w obszarze pomocy osobom zmagającym się z problemami psychicznymi. To przestrzeń bardzo delikatna, często niezrozumiała, niejednokrotnie zaniedbywana, a przecież człowiek cierpiący psychicznie przeżywa swoją noc lęku, osamotnienia, niezrozumienia, utraty sensu życia. W tej nocy ktoś musi przyjść do Jezusa, albo jeszcze lepiej, ktoś musi przyjść i przyprowadzić człowieka do Jezusa. To właśnie czyni od 35 lat „Misericordia” – powiedział abp Budzik.

Jak nauczał metropolita, „nowe narodzenie z Ducha” nie dokonuje się w oderwaniu od życia; ono dzieje się konkretnie: gdy ktoś wysłucha człowieka, którego inni nie chcą słuchać, gdy towarzyszy choremu, choć nie ma szybkich rozwiązań, gdy ktoś widzi w drugim nie problem, ale osobę. – W takich chwilach człowiek zaczyna wierzyć, że jeszcze może żyć, zaczyna w realnym sensie rodzić się na nowo – powiedział. Zauważył, że każde dzieło miłosierdzia nie tylko pomaga innym, lecz przemienia także tych, którzy pomagają. – „Misericordia” przez 35 lat nie tylko pomagała ludziom się odrodzić, ale też zmieniała serca tych, którzy pomagali i nadal pomagają – podkreślił, zachęcając zgromadzonych do osobistej refleksji i dostrzeżenia wokół siebie ludzi, którzy żyją w ciemności cierpienia. – Dziękujemy Bogu za 35 lat „Misericordii”, za ks. Tadeusza Pajurka i wszystkich, którzy tworzyli i tworzą to piękne dzieło, za odwagę ich serc i za ich wrażliwość. Niech Duch Święty, którego porównujemy do wiatru napinającego żagle nadziei, nadal prowadzi to dzieło. Bądźmy świadkami, że nawet w najgłębszej nocy człowieka może rozpocząć się nowe życie – zaapelował abp Stanisław Budzik.

Promieniowanie dobra

Reklama

Jubileusz był okazją do wspomnień i wzruszeń, ale też do uhonorowania osób związanych z „Misericordią” medalami i dyplomami. Otrzymali je: Arkadiusz Sadowski, Marek Marciniuk, Ewelina Skrzat, Agnieszka Bownik, Monika Król, Agnieszka Greizler, Maria Kurowska, Teresa Misiuk, Piotr Grudka, Adam Romańczuk, Adam Zagojski, Katarzyna Sykuła, ks. Waldemar Sądecki, ks. Jerzy Cieślicki i ks. Tadeusz Liminowicz, a także wiele innych osób, które „poświęcają swój czas, serce, wiedzę i zaangażowanie w niesienie pomocy i przywracanie godności tym, którzy są najsłabsi”.

– Dzisiejszy świat bardzo potrzebuje ognia miłości. Dla mnie to wielka radość czerpać z tego wielkiego ognia miłości, do którego zostałem zaproszony – powiedział bp Paweł Gonczaruk. Hierarcha ze wschodniej Ukrainy, szczególnie zaangażowany w niesienie pomocy uchodźcom wojennym, uczestniczył w obchodach jubileuszowych „Misericordii”, ale też dzielił się świadectwem życia w nieludzkich warunkach pogrążonego w chaosie wojny Charkowa. – Ogień miłości pali się wtedy, kiedy myśli się o człowieku. Tutaj, w Lublinie, jestem świadkiem tego, jak wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pomóc bliźniemu, jak pochylić się nad innym człowiekiem. To jest miłość przemyślana, która łączy w sobie wolę i rozum, która poświęca czas i serce – powiedział bp Gonczaruk. – Nie ma większej radości, kiedy przez serce człowieka przechodzi promień i ogień Bożej miłości, który dotyka innego człowieka. Życzę więc, aby to dzieło, które Bóg zrodził przez serce ks. Tadeusza Pajurka i tak wielu osób, nadal się paliło i ogrzewało serca. Każdy z was jest bliskim współpracownikiem Pana Boga. Niech dużo ludzi doświadcza Jego obecności; niech Bóg dotyka innych przez wasze ręce, słowa i obecność – życzył ksiądz biskup.

Historia „Misericordii” została utrwalona w jubileuszowej publikacji pt. Dobro, które trwa. 35 lat Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym Misericordia w fotografii i wspomnieniach, przygotowanej we współpracy z Wydawnictwem JUT. Profesjonalnie opracowany i pięknie ilustrowany album przybliża ideę charakteryzującą stowarzyszenie, czyli niesienie pomocy bliźnim mierzącym się z trudnościami na tle zdrowia psychicznego.

2026-04-22 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lubelska Częstochowa

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 24-25

[ TEMATY ]

Matka Boża

Lublin

Paweł Wysoki

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej należy do cyklu tzw. Pięknych Madonn

Łaskami słynąca figura Matki Bożej Kębelskiej
należy do cyklu tzw. Pięknych Madonn

Wąwolnica odwiedzana jest przez tysiące pielgrzymów. Z bliskich i dalekich stron przychodzą do Matki Bożej Kębelskiej, bo od wieków wiadomo, że najlepsza z matek zawsze bierze w obronę swoje dzieci.

Sanktuarium maryjne w archidiecezji lubelskiej, położone wśród lessowych wzgórz między Nałęczowem a Kazimierzem Dolnym, początkami sięga XI wieku. W rękopisie z 1027 r., przechowywanym w klasztorze na Świętym Krzyżu, można przeczytać o Wawelnicy – „nowo założonej i świeżo do wiary świętej nawróconej osadzie”. Jej legendarnym założycielem był książę Krak, a nazwa odwołuje się do Wawelu. Według językoznawców, staropolski „wąwel” to obronny cypel. Właśnie na wzgórzu, otoczonym rzekami, powstał obronny gród, a z czasem miasto królewskie. Złota era rozwoju osady znajdującej się przy ważnym trakcie handlowym przypada na czasy panowania Kazimierza Wielkiego. Z tego okresu do dziś zachowała się gotycka kaplica zamkowa, w której znajduje się najcenniejszy skarb Wąwolnicy – łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję