Reklama

Niedziela Lubelska

Otwarte niebo

Śpiew jest narzędziem Boga dla poruszenia ludzkich serc.

Niedziela lubelska 17/2026, str. VI

[ TEMATY ]

Lublin

Paweł Wysoki

Spotkania chórzystów cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Spotkania chórzystów cieszą się coraz większym zainteresowaniem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archidiecezjalny Dzień Muzyki Chóralnej, organizowany z inspiracji ks. Tomasza Lisieckiego, odbył się już po raz piąty. Uczestniczyło w nim aż 25 chórów, które w gościnnych murach Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie dzieliły się swoimi doświadczeniami oraz poznawały nowe utwory. Zwieńczeniem spotkania była Msza św. w archikatedrze lubelskiej, sprawowana pod przewodnictwem ks. Mirosława Bieleckiego, kustosza sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Ponad 300-osobowa wspólnota chórzystów włączyła się w modlitwę Kościoła o pokój, o którą prosił papież Leon XIV. – Modlimy się także w intencji wszystkich chórzystów i organistów, prosząc, aby nasza posługa w czasie Liturgii otwierała niebo – powiedział ks. Tomasz Lisiecki, koordynator formacji duchowej i przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej.

Reklama

Spotkania chórzystów cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jak mówi ks. Tomasz Lisiecki, w pierwszym uczestniczyło 15 chórów, tym razem było ich już 25. W tym gronie znaleźli się przedstawiciele kilku parafii z Lublina, ale też z Pliszczyna, Dysa, Palikij, Łęcznej, Krasienina, Piotrowic Małych, Dąbrowicy, Chełma, Kraśnika, Sernik i Puław. – Środowisku muzyków kościelnych bardzo brakowało tego typu spotkania, w którym możemy zintegrować się, ale też podszkolić warsztat pracy i wspólnie śpiewem uwielbiać Pana Boga – przyznał duszpasterz. – Listopadowe wspomnienie św. Cecylii, patronki śpiewu liturgicznego, nie sprzyja takiemu spotkaniu, bo chóry wówczas są w swoich parafiach, dlatego pomyślałem o wiosennym terminie, który został dobrze przyjęty. Tym razem spotkaliśmy się w przededniu uroczystości Bożego Miłosierdzia, stąd nasz repertuar dotyczył miłosierdzia. W części warsztatowej uczestnicy mieli możliwość poznania wartościowych dzieł, które wspólnie wykonaliśmy podczas Mszy świętej. Być może następnego dnia chóry zaprezentowały je w swoich parafiach – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zdaniem ks. Tomasza Lisieckiego w każdej wspólnocie parafialnej powinna być schola lub chór; ich obecność jest zawsze potrzebna, chociaż szczególnie widoczna dopiero wówczas, kiedy Liturgii nie towarzyszą organy, np. w Wielki Piątek. – Każda Msza św. powinna być celebrowana jak najpiękniej, a muzyka liturgiczna nie jest jakimś dodatkiem, lecz jej integralną częścią – podkreśla. Duszpasterz już jako nastolatek grał na organach w parafii Świętego Ducha w Chełmie, a młodzieńcza pasja poprowadziła go do pracy naukowej na uniwersytecie w obszarze muzyki kościelnej oraz do hobbistycznego prowadzenia chórów. – To zawsze było moje życie – wyznaje ks. Tomasz Lisiecki.

Wśród uczestników obecna była Sylwia Krasny z chóru „Cantemus Domino” z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy. – Śpiewam od dziecka. W naszej rodzinie byliśmy przyzwyczajeni do tego, że idziemy do kościoła i śpiewamy, najpierw w scholce, później w chórze. Śpiew liturgiczny jest po prostu częścią mojego życia i pomnażaniem talentów, który dał mi Pan Bóg. Próby zajmują dużo czasu, zwłaszcza, że udzielam się w kilku chórach, ale robię to, co kocham. Na tej drodze mam wsparcie męża i rodziny; pasją do śpiewu „zaraziłam” córkę – dzieli się kobieta. Jak podkreśla, ten, kto śpiewa, zgodnie ze znanym powiedzeniem dwa razy się modli, ale też ma więcej radości w życiu i więcej siły do pokonywania codziennych trudności.

Podczas spotkania ks. Tomasz Lisiecki wręczył w imieniu abp. Stanisława Budzika nominacje do Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej. Za kształt muzyki liturgicznej w naszej diecezji wraz z nim odpowiadać będą: Stanisław Maryjewski, Jarosław Borowski, Mateusz Wieczorek, Adam Łaguna, Marek Mróz, Grzegorz Stefaniak, Martyna Iskra, Paweł Gzik oraz Andrzej Gładysz jako ekspert ds. organów.

2026-04-22 09:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Droga wiary i służby

Niedziela lubelska 49/2024, str. V

[ TEMATY ]

Lublin

Archiwum KSM AL

W dorocznym święcie uczestniczyło kilkaset osób

W dorocznym święcie uczestniczyło kilkaset osób

Nie znam innego Kościoła, jak wypełnionego młodymi, pełnymi radości i wiary ludźmi – powiedziała Aleksandra Reszko.

Pod hasłem „Rozkwitaj” w Lublinie odbyło się święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Kilkaset osób zgromadziło się w gościnnym „Domu Nadziei” Caritas oraz w bazylice Ojców Dominikanów. Młodym towarzyszyli duszpasterze i bp Adam Bab. – Stowarzyszenie w naszej diecezji ma się najlepiej na świecie – zapewniła Aleksandra Reszko, zastępca prezesa KSM AL. – Przyrzeczenie złożyło 47 osób gotowych służyć Bogu i Ojczyźnie. To wielka radość, że wciąż są nowi ludzie, gotowi we wspólnocie realizować piękne ideały. Na terenie diecezji jest ponad 40 parafialnych oddziałów. To setki osób, które w swoim otoczeniu głoszą Chrystusa – powiedziała Aleksandra.
CZYTAJ DALEJ

Pilna narada z udziałem szefa MSWiA i przedstawicieli innych resortów ws. upałów

2026-06-23 21:45

[ TEMATY ]

upały

Adobe Stock

W MSWiA odbyła się pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów - poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.

Spotkanie, któremu przewodniczył szef MSWiA odbyło po odprawie w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa w związku z prognozami IMGW dotyczącymi nadchodzących upałów. Celem narady - jak przekazał resort - jest zapewnienie sprawnej wymiany informacji i uzgodnienie wspólnej reakcji i wytycznych na nadchodzące upały.
CZYTAJ DALEJ

30. Międzynarodowy Festiwal Organowy Lublin-Czuby 2026

2026-06-24 07:54

Archiwum R. Grudnia

W sanktuarium Świętej Rodziny na lubelskich Czubach odbyła się uroczysta inauguracja jubileuszowej 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin – Czuby.

Festiwal odbywa się dla uczczenia wizyty św. Jana Pawła II w Lublinie. Wyjątkowe wydarzenie zgromadziło i we wszystkie wakacyjne środy rokrocznie gromadzi niezwykle liczną i entuzjastyczną publiczność. Kościół wypełnia rzesza melomanów, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu muzyką oraz wydarzeniem o tak wysokim prestiżu kulturalnym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję