Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Anioły nad Odrą

W Szczecinie otwarto kolejną, siódmą już Placówkę Wsparcia Dziennego, prowadzoną przez Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 18/2026, str. III

[ TEMATY ]

Szczecin

Anna Świtalska

Ks. Janusz Majda i ks. Maciej Szmuc wiedzą jak potrzebne są te placówki

Ks. Janusz Majda i ks. Maciej Szmuc wiedzą jak potrzebne są te placówki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieści się ona przy ul. Nad Odrą, a jej poświęcenia w Tygodniu Miłosierdzia Bożego dokonał dyrektor Caritas Polska ks. Janusz Majda.

Pomoc i wsparcie

Placówki Wsparcia Dziennego, zwane też świetlicami środowiskowymi, to miejsca oferujące dzieciom bezpłatną opiekę, a także pomoc w nauce, wyżywienie oraz organizację czasu wolnego. – Na co dzień zajmujemy się wsparciem dzieci w wieku szkolnym w zakresie edukacyjnym, jak i związanym z rozwijaniem pasji, animowaniem czasu wolnego w przypadkach, gdzie rodzice nie mogą się zająć swoimi dziećmi ze względu na pracę, albo z innych powodów losowych – mówi Wiktoria Bolko z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. – Można tu do nas przyjść, zapisać dziecko, które będziemy chcieli dobrze poznać, żeby jak najlepiej dopasować do niego plan naszego wsparcia, byśmy mogli wiedzieć jacy specjaliści powinni z nim pracować, nad czym się z takim dzieckiem pochylić. To ważne, bowiem w placówce dzieci docelowo przebywają codziennie od poniedziałku do piątku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Marzymy o tym, że to będzie miejsce spotkań, zabawy, nauki, przyjaźni i oczywiście integracji lokalnej społeczności, także międzypokoleniowo – mówi ks. Maciej Szmuc, dyrektor Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. – Chciałbym, aby to było takie miejsce, które każdy mieszkaniec dzielnicy będzie wymieniał z dumą i radością oraz aby było to miejsce otwarte, żeby ludzie mogli się tutaj spotykać i poznawać. No bo cóż, dzisiaj często wolimy się patrzeć w ekrany telefonu lub spotkać za pośrednictwem jakiegoś medium, a to miejsce jest po to, żeby całe rodziny, także dzieci, mogły być ze sobą, wspólnie osiągać sukcesy, rozwijać swoje pasje.

Wolontariat

– Caritas w Polsce prowadzi łącznie 87 placówek tego typu, a Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej prowadzi ich aż 7. Gratuluję! Te placówki mają niewątpliwie wielkie znaczenie dla dzieci i młodzieży. Tu mogą się i posilić, odrobić lekcje, otrzymać wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne. […] Ważny i pocieszający jest fakt, że w tej placówce wolontariuszami są byli wychowankowie placówek tego typu. To budujące. Ci, którzy sami potrzebowali kiedyś pomocy i doświadczyli jej w takich placówkach, teraz mogą służyć innym – podkreślił ks. Janusz Majda.

W przygotowaniach do otwarcia nowej świetlicy środowiskowej istotnie w dużej mierze pomagali byli wychowankowie z innych placówek. Pod okiem dietetyka przygotowali atrakcyjny, smaczny catering, a w dniu otwarcia służyli pomocą.

– Chodzę do świetlicy „Barnimki”, tam jestem wolontariuszem, a wcześniej uczęszczałem tam przez 8 lat jako podopieczny. Wraz z innymi wolontariuszami włączyłem się w przygotowanie dzisiejszego otwarcia. Wpierw zakupiliśmy potrzebne produkty, z których później przyrządzaliśmy konkretne przysmaki. Tak powstały np. desery owocowe z galaretką, różne kanapki. Ja zanosiłem je do lodówki i dostarczałem potrzebne produkty – skromnie relacjonuje Przemysław Pochyliński.

Z kolei Maksym Pestoniuk obecnie jako wolontariusz pomaga innym dzieciom w placówce „Świętej Rodziny”: – Pomagałem przygotować bufet na dzisiejsze otwarcie. Obecnie angażuję się w swojej placówce jako wolontariusz. Lubię pomagać dzieciom, np. w zadaniach domowych. Też kiedyś korzystałem z takiej pomocy.

Jakże budująca jest ta postawa młodzieży. Niech wzmacnia wrażliwość naszych serc. Nie tylko w Tygodniu Miłosierdzia.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin/ Samochód wjechał w pieszych na Placu Rodła. Wiele osób rannych

Ze wstępnych informacji wynika, że kierowca, który wjechał w grupę osób na pl. Rodła w Szczecinie, leczył się psychicznie – przekazał w piątek podczas konferencji prasowej wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Przez kierowcę, łącznie w dwóch zdarzeniach, poszkodowanych zostało 19 osób, dwie są w stanie ciężkim.

Auto osobowe wjechało w piątek w grupę osób na pl. Rodła w Szczecinie. W wyniku tego zdarzenia poszkodowanych zostało 15 osób, w tym 6 dzieci. Dwie osoby są w ciężkim stanie. Kierowca, oddalając się z miejsca zdarzenia, spowodował kolizję z trzema innymi autami na al. Wyzwolenia, w wyniku czego poszkodowane zostały kolejne cztery osoby. "Z informacji, jeszcze nie do końca potwierdzonych, jest to osoba, która leczy się psychicznie" – przekazał w piątek, podczas konferencji prasowej, wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Diecezja rzeszowska ma nowego biskupa koadiutora

2026-06-24 12:03

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio

Bp Krzysztof Chudzio, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, został mianowany biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Decyzję Ojca Świętego Leona XIV ogłosiła 24 czerwca 2026 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję