Reklama

Głos z Torunia

Najlepsza droga

Blisko dziewięćset kobiet żyjących na wzór Maryi w jednym miejscu. Z Polski i zza granicy przybyły żony, matki, córki formujące się we wspólnocie „Serce Kecharitomene”.

Niedziela toruńska 18/2026, str. I

[ TEMATY ]

Toruń

Monika Tomaszek

Bycie blisko Boga przynosi szczęście

Bycie blisko Boga przynosi szczęście

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu 18 kwietnia odbyło się ogólnopolskie spotkanie rekolekcyjne dla kobiet.

– Jesteśmy w szkole Maryi, zanurzone w rzeczywistości Kościoła. Uczymy się o Maryi, kobietach świętych i błogosławionych. Widzę, jak takie spotkania wpływają na moje życie – zupełnie inaczej funkcjonuję w pracy i w domu. Wzrastam jako kobieta – mówi Katarzyna Namyślak-Krajewska, rzecznik prasowy wspólnoty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Dla nas, kobiet, podążanie za Maryją to najlepsza droga – dodaje Lucyna Kuśmirek, koordynator.

Kwietniowe spotkanie rozpoczęło się od wołania o Ducha Świętego. Po nim o. Sylwester Cabała, redemptorysta, przybliżył postać św. Gerarda Majelli. Słowa świętego „Najpiękniejszą ozdobą kobiety jest świętość jej życia” stanowiły motto całego wydarzenia.

– Te słowa bardzo ujęły moje serce. To moja codzienność ma mnie doprowadzać do świętości. Po to żyjemy tutaj na ziemi, realizujemy swoje powołanie, żeby zostać świętym. Świętość jest dla każdego z nas. Jeżeli tutaj na ziemi będę dążyć do świętości, to ozdobą będzie moja codzienność – wskazuje Lucyna.

Reklama

Świadectwem z uczestnikami rekolekcji podzieliła się Dorota Lenczewska, która przybliżyła życie polskiej mistyczki Alicji Lenczewskiej. Jej życie było proste, a jednocześnie pełne głębi spotkań z Bogiem. Po Różańcu nastąpił najważniejszy moment dnia – Msza św. Eucharystii przewodniczył bp Arkadiusz Okroj.

– Maryja potrzebuje zastępu kobiet, który tworzy właśnie tę wspólnotę. To mają być kobiety zdeterminowane – tak jak Ona – do tego, by pozwolić się prowadzić Słowu Wcielonemu. To On ma być Panem naszego życia. Niech Maryja, patronka kobiet szczęśliwych, uczyni was swoim listem skierowanym do świata, który żyje tak, jakby Boga nie było; do świata ludzi pozbawionych relacji ze swoim Stwórcą, do ludzi, którzy czują się źle, są nieszczęśliwi, gubią tożsamość, sens życia. Niech Maryja pełna łaski uczyni z każdej z was kobietę pełną łaski – życzył.

Kobiety opuszczały Toruń pełne radości i pokoju. W Grodzie Kopernika na nowo mogły odkryć, że świat potrzebuje kobiet niosących Boże światło tam, gdzie go brakuje. A niezastąpioną towarzyszką w tej wędrówce jest Matka Boża.

Wspólnota „Serce Kecharitomene” obecna jest w 41 miejscowościach, a nowe grupy wciąż powstają. Należą do niej osoby, które chcą stawać się kobietą, żoną i matką na wzór Najpiękniejszej z kobiet – Matki Bożej. Wspólnota obejmuje modlitwą małżeństwa i kapłanów.

2026-04-28 22:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak przeżyć z nastolatkiem?

Niedziela toruńska 17/2023, str. I

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Toruń

Renata Czerwińska

Michał Frąckowicz dzielił się doświadczeniem rodzica i pedagoga także poprzez scenki

Michał Frąckowicz dzielił się doświadczeniem rodzica i pedagoga także poprzez scenki

Co się stało z naszym Jasiem? – zastanawiają się rodzice. – Trzaska drzwiami, siedzi po nocach w komputerze, rano nie można go dobudzić, w pokoju ma bałagan i mówi, że niczego nie rozumiemy. A właściwie to nie mówi, tylko krzyczy.

Na szczęście nikt nie podmienił Jasia. Okres dorastania to czas, kiedy w mózgu nastolatka w krótkim czasie pojawiają się nowe połączenia. Dorastający Janek patrzy w głąb siebie, zastanawia się nad swoją tożsamością. – To naturalny proces w Bożym planie – wyjaśniał Michał Frąckowicz, mąż, ojciec i wieloletni pedagog, prowadzący warsztaty dla rodziców Bunt na pokładzie – Najważniejsze, aby w tym czasie, który jest trudny i dla nastolatka, i dla jego rodziców, zadbać o relację. To zaprocentuje na przyszłość.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej Niezbędnika Katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Poręczny modlitewnik jest dostępny wraz z naszym Tygodnikiem Katolickim "Niedziela". Dostępna jest również wersja PDF naszego Niezbędnika!

CZYTAJ DALEJ

Jan Paweł II patronem Europy i doktorem Kościoła?

2026-06-21 19:16

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

BP KEP

Jan Paweł II

Jan Paweł II

We włoskiej miejscowości Roccaporena zorganizowano międzynarodową konferencję naukową zatytułowaną: „Św. Jan Paweł II – kandydat na Patrona Europy i Doktora Kościoła” w ramach X Kongresu Ruchu Europa Christi. Podczas obrad w niedzielę 21 czerwca wystąpili naukowcy, m.in. z KUL-u, PAN-u, Papieskiej Akademii Życia, a także przedstawiciele archidiecezji Spoleto-Norcia i sanktuarium św. Rity w Roccaporena.

Ks. prof. Mirosław Sitarz, moderator Ruchu Europa Christi, przedstawił zarys bogatej działalności polskiego Papieża. Podkreślił, że „największym dokonaniem ustawodawczym Jana Pawła II jest kompleksowa reforma prawa kanonicznego zgodna z wytycznymi II Soboru Watykańskiego przeprowadzona w latach 1978-1990, której efektem są dwa kodeksy prawa kanonicznego dla wiernych Kościoła łacińskiego i Kościołów wschodnich”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję