Reklama

Niedziela Legnicka

Uwielbiaj!

Monstrancja z Najświętszym Sakramentem, dzieci sypiące kwiaty, dźwięk kościelnych dzwonów i pieśni eucharystyczne.

2026-06-09 14:08

Niedziela legnicka 24/2026, str. I

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Poręba-Zadrożna/Niedziela

Publicznie możemy wyznać wiarę i pokazać, że chrześcijaństwo nie kończy się na murach kościoła – mówili legniczanie

Publicznie możemy wyznać wiarę i pokazać, że chrześcijaństwo nie kończy się na murach kościoła – mówili legniczanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Legnicy centralne uroczystości Bożego Ciała rozpoczęły się w katedrze. Eucharystii przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. W homilii przypomniał, że Boże Ciało jest świętem żywej obecności Chrystusa w Eucharystii, a udział w Komunii św. stanowi osobiste spotkanie z Bogiem. Zachęcał wiernych, by wiarę przeżywali nie tylko rozumem, ale także sercem, odpowiadając na Boży dar wdzięcznością i uwielbieniem.

– Dziś dzień szczególnej chwały, którą Kościół oddaje Bogu, bo chwała Boża zstąpiła wcześniej na ziemię. Syn Boży stał się człowiekiem, Jezus Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament Ciała i Krwi. Dziś jest dzień dziękczynienia i radości za ten wielki dar i dzień świadectwa Kościoła, że to obdarowanie ożywia nas, odnawia w nas życie i pomnaża działanie Ducha Świętego – mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Biskup legnicki nawiązał do zbliżającej się 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Legnicy. – Już kilka dni temu zaczęliśmy przygotowywania do wielkiego wydarzenia, które czeka nas za rok. To rocznica pielgrzymki św. Jana Pawła II do naszego miasta i diecezji. Pierwsze słowo, które wypowiedział wtedy Ojciec Święty było: „uwielbiaj”. Tym słowem rozpoczął swoją homilię. Papież zostawił jako dziedzictwo przesłanie: „uwielbiaj”. Niech cały Kościół uwielbia. Dziękujemy za wszelkie dobro, którym uczestniczymy poprzez sakrament Ciała i Krwi Pańskiej. Zanosimy to dziękczynienie razem z wszystkimi pokoleniami wierzących – mówił.

Po zakończeniu Mszy św. ulicami miasta przeszła procesja eucharystyczna. Wzięło w niej udział wielu wiernych, którzy wspólnie modlili się i śpiewali pieśni eucharystyczne. – Możemy pokazać, w Kogo wierzymy. Dla nas to jedno z najważniejsze świąt w roku. Publicznie możemy wyznać wiarę i pokazać, że chrześcijaństwo nie kończy się na murach kościoła – mówili legniczanie. – Boże Ciało to uroczystość, która wpisana jest w obrzęd paschalny. To, co wydarzyło się w czasie Paschy, jest teraz kontynuacją, bo dajemy świadectwo tego, czego byliśmy świadkami w Wigilię Paschalną i w Dniu Zmartwychwstania. Możemy iść i pokazać swoją przynależność, kto jest dla nas ważny, kto przewodzi naszemu życiu. Również dzieci sypiące kwiaty przed Chrystusem, to jest naprawdę niesamowite wydarzenie, które pokazuje jedność Kościoła, i że wszyscy jesteśmy razem – podkreślali uczestnicy uroczystości.

Pierwszy ołtarz przygotowano przy katedrze. Drugi, usytuowany w parku, wykonali wierni parafii św. Jana Chrzciciela. Trzeci stanął przy moście na Kaczawie, dzięki zaangażowaniu parafii św. Jacka, natomiast czwarty powstał przy kościele Świętej Trójcy. Modlitwa kończyła się błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem udzielonym przez biskupa legnickiego. W uroczystości Bożego Ciała w Legnicy udział wzięli m.in. proboszczowie i księża legnickich parafii, siostry zakonne, zakonnicy, klerycy, ruchy i stowarzyszenia katolickie oraz wierni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proście Pana żniwa...

Niedziela legnicka 21/2025, str. III

[ TEMATY ]

Legnica

Monika Poręba-Zadrożna/Niedziela

Diakon Kacper (z lewej), diakon Ryszard (z prawej)

Diakon Kacper (z lewej), diakon Ryszard (z prawej)

Te słowa kieruje Jezus do nas wszystkich. Maj to szczególny czas, kiedy w diecezji udzielane są święcenia prezbiteratu. 24 maja w katedrze bp Andrzej Siemieniewski wyświęci na prezbiterów 2 diakonów: Kacpra Juszczaka i Ryszarda Swobodę.

Jak podkreśla bp Andrzej, święcenia kapłańskie to bardzo ważne wydarzenie w życiu Kościoła diecezjalnego, dlatego zaprosił na święcenia rodziny, przyjaciół, księży, wspólnoty parafialne, a także Towarzystwo Przyjaciół WSD Diecezji Legnickiej. – Gorąco zapraszam również członków służby liturgicznej, Ruchu Światło-Życie, KSM-u oraz młodzież zaangażowaną w różnych ruchach i stowarzyszeniach – napisał w zaproszeniu.
CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o warunkach owocowania miłości

2026-06-28 09:47

[ TEMATY ]

Leon XIV

warunki

owocowania miłości

Vatican Media

Oderwanie, utrata i przyjmowanie - na te trzy cechy miłości rodzącej owoce wskazał Ojciec Święty 28 czerwca w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Bracia i Siostry, dobrej niedzieli!
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję