Takim wydarzeniem było diecezjalne spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Toruńskiej, które odbyło się 30 maja w Parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Podczas spotkania bp Arkadiusz Okroj pobłogosławił do posługi ceremoniarza blisko 70 kandydatów. Spotkanie zgromadziło licznych przedstawicieli służby liturgicznej z różnych parafii. – Jako osoba, która przez wiele lat przechodziła kolejne etapy formacji liturgicznej – od ministranta, przez lektora i ceremoniarza, aż po posługę akolity patrzę na takie wydarzenia nie tylko jako uczestnik, ale również jako świadek przemiany wielu młodych. Takie spotkania przywracają wiarę w sens tego, co robimy w Kościele. Wiem, jak wielką rolę odgrywa wspólnota, szczególnie dla młodych będących na początku życiowej drogi – podkreśla Tomasz Łapkiewicz z Parafii św. Marcina z Tours w Grążawach.
Uczestników spotkania powitał ks. Krzysztof Olaś, diecezjalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza, który przypomniał o szczególnym znaczeniu ministrantów, lektorów i ceremoniarzy w sprawowaniu liturgii. Następnie konferencję wygłosił ks. dr Michał Kossowski, wikariusz Parafii św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Centralnym punktem zjazdu była Eucharystia, której przewodniczył bp Okroj. Przypomniał, że chrześcijanin jest powołany do ukazywania światu sensu życia zakorzenionego w Bogu. – Wy jesteście ludźmi, którzy zbliżają innych do świętych tajemnic. Wiecie, że świat ma sens, że nie wędrujemy z nicości do nicości, ale z miłości do miłości, bo to ona jest sensem. Bóg jest źródłem wszelkiej racjonalności i to On nadaje sens naszemu życiu.
Uczestnicy spotkali się na pikniku. Nie zabrakło czasu na integrację, rozmowy, wymianę doświadczeń oraz budowanie relacji.
– W świecie, który często zachęca do rywalizacji, indywidualizmu i nieustannego zabiegania o sukces materialny, spotkania służby liturgicznej pokazują inną drogę. Tutaj najważniejszy jest drugi człowiek, wspólna modlitwa, wzajemny szacunek i świadomość, że wszyscy służymy temu samemu Panu – podkreśla Tomasz Łapkiewicz.
Diecezjalne spotkanie Liturgicznej Służby Ołtarza przypomniało, że formacja ministrancka nie kończy się na wykonywaniu określonych funkcji podczas liturgii. Jest ona szkołą życia chrześcijańskiego, miejscem kształtowania charakteru oraz dojrzewania do odpowiedzialnego życia w Kościele i społeczeństwie.
