Jego prace zna niemal cały świat. W archidiecezji częstochowskiej zawdzięczamy mu wiele realizacji, m.in. w sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej czy w zawierciańskim kościele św. Brata Alberta. Zachwyca bogactwem pomysłów rzeźby monumentalnej oraz małych form. W swoim dorobku ma kilkadziesiąt pomników o rozmaitej tematyce i przesłaniu. Jest też autorem 80 pomników Jana Pawła II w kraju i za granicą. Jego dziełem są też witraże, których zrealizował ponad 100, a także małe formy rzeźbiarskie , jak medale, tablice pamiątkowe czy popiersia, a także płaskorzeźby. Jest też twórcą blisko 50 drzwi do kościołów. „Moje drzwi są w Chicago u św. Jacka, w Grocie Mlecznej w Betlejem, w sanktuarium Prymatu św. Piotra nad Jeziorem Genezaret” - mówi artysta rzeźbiarz , prof. Czesław Dźwigaj.
Reklama
Do niezliczonej ilości dzieł Twórcy dołączyła kolejna realizacja w Kościele częstochowskim. 48 i 49 drzwi w artystycznej karierze Pana Profesora powstały w jego pracowni w podkrakowskiej Rząsce dla parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu. Dwoje bocznych drzwi do kościoła to odlewy w brązie. Wokół nich - marmurowe portale. Są solidne, trwałe, piękne, a co najważniejsze „zachęcają do jeszcze szerszego otwarcia dla Boga drzwi naszego życia. To Drzwi Wiary” - powiedział metropolita częstochowski, abp Wacław Depo podczas uroczystości poświęcenia dzieła w uroczystość odpustową ku czci Patrona parafii, św. Stanisława Kostki w Zawierciu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Papieskie Zawierzenia
„ Te drzwi nam i przyszłym pokoleniom mają przypominać o pewnych wydarzeniach historycznych w wymiarze naszej wiary. Nasza parafia szczyci się posiadaniem relikwii św. Jana Pawła II, Papieża Polaka, który podczas swojego pontyfikatu zawierzył Polskę i świat Matce Bożej i Bożemu Miłosierdziu. I to właśnie na kanwie tych dwóch zawierzeń zrodziła się myśl przewodnia podczas pracy nad koncepcją bocznych drzwi do naszej świątyni - zaznacza proboszcz zawierciańskiej parafii, ks. prał. Kazimierz Bednarski. Jestem wdzięczny wiernym, którzy nie szczędzili ofiar na to, by dzieło stało się faktem i ta kosztowna inwestycja jest ich darem dla parafii” - dodaje.
Reklama
Dzieła z przesłaniem „U mnie nic nie dzieje się >>ad hoc<<. Każdemu nowemu wyzwaniu musi towarzyszyć jakieś przesłanie. Muszę też poznać miejsce realizacji, muszę wiedzieć do kogo dzieło ma trafiać, no i musi być ustalona wcześniej wspomniana myśl teologiczna. Od tego się zaczyna, nie można inaczej. Potem robię szereg szkiców, rysunków koncepcyjnych. Na podstawie tego zaczynamy dogadywać się z inwestorem. Potem wykonuję mały model. Do mojej pracowni przyjeżdża inwestor i jeśli jest wszystko zaakceptowane przystępują do pracy sztukatorzy, odlewnicy, etc. Niektóre dzieła realizowane są w ciągu kilku miesięcy, jak zawierciańskie drzwi, a niektóre nawet w ciągu lat, jak pomnik Sobieskiego na Kalenberg” - tłumaczy prof. Czesław Dźwigaj.
Posłużę się świętymi…
W 1966r. przeżywaliśmy 1000-lecie Chrztu Polski. Nie trudno obliczyć, że w przyszłym roku przypada 1050 lat od tej dziejowej chwili. Dlatego też to właśnie wydarzenie znajdzie wyraz w głównych drzwiach kościoła św. Stanisława Kostki w Zawierciu. A jak zamierza to pokazać w dziele Artysta? „ Z historią państwowości polskiej związani są święci. To właśnie nimi posłużę się, by wyrazić wiarę i patriotyzm” - odpowiada. Profesor ma już pierwsze myśli w głowie, i tak np. przy scenie z roku 1410 na pewno zostanie pokazana św. Jadwiga, potem kolejni święci, błogosławieni i tak aż do współczesnych czasów. A nad całością będzie królowała Matka Boża Królowa Polski „Mater Polona”, która będzie błogosławiła wchodzącym. Drzwi główne będą harmonizowały z bocznymi.
Przez sztukę do Boga…
Znając wyczucie estetyki oraz wysoki poziom realizacji Pana Profesora na pewno piękno i patriotyczno-religijne treści podjęte w dużych, głównych drzwiach zawierciańskiej świątyni także będą zachwycały i skłaniały do modlitwy i refleksji. Przez sztukę też przecież zbliżamy się do Boga, bo, jak pisał Cyprian Kamil Norwid, „piękno na to jest, by zachwycało do pracy - praca, by się zmartwychwstało”.