Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w lubańskim gimnazjum nr 3 w dniach 8-9 marca miały szczególny charakter, bowiem w czasie ich trwania gościliśmy symbole Światowych Dni Młodzieży. W pierwszy dzień rekolekcji konferencję wygłosił ks. Marcin Delestowicz z parafii św. Jadwigi w Zgorzelcu. Dzień ten upłynął w tematyce chrztu świętego, który jako pierwszy sakrament nowego Przymierza jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego oraz bramą wprowadzającą do życia w Duchu Świętym. W drugi dzień rekolekcji zatrzymaliśmy się nad Bożym Miłosierdziem - a w szczególny sposób nad sakramentem pokuty. Przypomnieliśmy sobie znaczenie tego sakramentu w życiu człowieka wierzącego oraz warunki dobrej spowiedzi. Tę konferencję natomiast wygłosił ks. Maciej Szymanowski z parafii św. Jadwigi w Gryfowie.
Reklama
Również w drugim dniu naszych ćwiczeń duchowych rozpoczęliśmy peregrynację symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża oraz Ikony Matki Bożej. Symbole przyjechały do naszej wspólnoty z camupsu w Jeleniej Górze. Krzyż do świątyni wnieśli skazani z tutejszego aresztu śledczego, a ikonę Matki Bożej wniosły nasze Siostry Magdalenki. Nabożeństwo przygotowali i poprowadzili skazani. Następnie był czas na indywidualną modlitwę. Ten dzień zakończyliśmy wieczornym nabożeństwem, które poprowadził dk. Łukasz Świerniak wraz z młodzieżą z dekanatu Lubań. Młodzież mogła również podczas nabożeństwa skorzystać z sakramentu pokuty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W trzecim dniu naszych ćwiczeń rekolekcyjnych tematem przewodnim były Światowe Dni Młodzieży. Poranną adorację przygotowała i poprowadziła młodzież wraz z nauczycielami ze szkoły i parafii w Zarębie. Była to okazja do wspólnej modlitwy i kontynuowania rozmyślań o wartość i znaczeniu znajdujących się u nas symboli. Potem był czas na pojednanie się z Panem Bogiem w Sakramencie Pokuty.
Rekolekcje zakończyliśmy wspólną uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka. W słowie Bożym skierowanym do młodzieży Ksiądz Biskup podkreślił wartość i znaczenie Uczynków Miłosiernych co do Ciała i do Duszy oraz symbolu Jałmużny jako ofiary. Peregrynację symboli ŚDM zakończyliśmy nabożeństwem do Bożego Miłosierdzia i w Godzinie Miłosierdzia symbole zostały przekazane do Zgorzelca.
Peregrynacja symboli ŚDM była dla naszej wspólnoty wielkim wydarzeniem, gdyż w parafii znajdują się relikwie Krzyża Świętego oraz św. Jana Pawła II, a młodzież bierze czynny udział w przygotowaniach do tego spotkania. Niech ta peregrynacja wyda jak najpiękniejsze owoce i ukaże szczególnie młodym, że wiara w dzisiejszych czasach nie jest wstydem, ale wartością, z której każdy z nich powinien być dumy i dbać o jak najlepsze relacje z Panem Bogiem. Św. Jan Paweł II powiedział, że „młodzi są przyszłością narodu” - nasza młodzież i parafianie pokazali jak ważne są dla nich te ćwiczenia duchowe oraz spotkanie z symbolami ŚDM. Wszystkim za pomoc w uświetnieniu tych dni składamy serdeczne Bóg zapłać.