Reklama

Polska

Limitowana edycja Biblii Tysiąclecia dla prymasa i prezydenta

[ TEMATY ]

Biblia

Chrzest Polski

pope2016.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Egzemplarze limitowanej edycji Biblii Tysiąclecia, wydanej specjalnie z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski otrzymają prezydent, prymas i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Centralne uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. Zaplanowano uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego z orędziem prezydenta Andrzeja Dudy, posiedzenie Konferencji Episkopatu Polski, oraz spotkanie religijno-artystyczne na poznańskim stadionie, które zwieńczy premiera musicalu "Jesus Christ Superstar".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biblia Tysiąclecia została opublikowana w 1965 roku, tuż przed milenijną rocznicą chrztu Polski. Była pierwszym od prawie czterech wieków kompletnym tłumaczeniem Pisma św. na język polski w Kościele katolickim. Z okazji 1050. rocznicy chrztu, Wydawnictwo Pallottinum przygotowało limitowaną, ręcznie numerowaną edycję, wydaną w nakładzie 1050 egzemplarzy.

Jak powiedział PAP ks. Wojciech Pietrzak z Pallotitnum, egzemplarz z nr 1 otrzyma w trakcie rocznicowych uroczystości prezydent Andrzej Duda. Biblię z numerem 966 otrzyma prymas Polski abp Wojciech Polak, zaś egzemplarz 1050. – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański apb Stanisław Gądecki.

Reklama

„W zeszłym roku minęło 50 lat od wydania Biblii Tysiąclecia. Tym specjalnym wydaniem chcieliśmy w jakiś sposób zaznaczyć przypadającą rocznicę 1050-lecia chrztu Polski. Ma to być uroczysta pamiątka tej uroczystej chwili. Biblia została wydana w specjalnym etui, ze słowem metropolity poznańskiego, jest oznaczone logo jubileuszu i reprodukcją obrazu Matejki przedstawiającego chrzest Polski” – powiedział.

Egzemplarze limitowanej edycji Biblii Tysiąclecia trafią do gości specjalnych biorących udział w jubileuszowych wydarzeniach.

„Kolejne, po panu prezydencie, numerowane egzemplarze otrzymają marszałkowie Sejmu i Senatu, przedstawiciele Kościoła. Część nakładu będzie dostępna do nabycia za pośrednictwem naszej strony internetowej” – powiedział ks. Pietrzak.

Abp Gądecki w dokumencie zamieszczonym w jubileuszowej edycji Pisma św. przypomniał, że przeżywana w tym roku 1050. rocznica chrztu Polski jest nie tylko okazją do uroczystego wspominania faktu przyjęcia sakramentu przez Mieszka I, ale "winna być takze inspiracją do refleksji nad naszą tożsamością w obliczu współczesnych wyzwań, przed którymi staje Polska, Europa i świat".

"Przed wiekami Mieszko I wybrał wartości chrześcijańskie, które stały się integralną częścią naszej tożsamości. Dziś musimy postawić pytanie, na jakich wartościach chcemy budować przyszłość następnych pokoleń" - napisał metropolita poznański.

Biblia Tysiąclecia ukazała się dotąd w pięciu wydaniach, na rynku obecnych jest ponad 50 różnych wersji edytorskich. Zgodnie z dekretem prymasa Polski, Biblia Tysiąclecia jest tłumaczeniem używanym w liturgii Kościoła katolickiego w Polsce. Była też głównym i podstawowym przekładem, z którego korzystał św. Jan Paweł II.

Reklama

Uroczystości związane z 1050. rocznicą chrztu Polski trwać będą w Gnieźnie, na Ostrowie Lednickim, oraz w Poznaniu.

14 kwietnia w Gnieźnie sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina. Eucharystię w katedrze gnieźnieńskiej z udziałem przedstawicieli władz państwa z prezydentem Andrzejem Dudą na czele, poprzedzi procesja z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.

Jak powiedział we wtorek w Gnieźnie na konferencji prasowej prymas Polski abp Wojciech Polak, 37 polskich misjonarzy wybierających się do różnych krajów świata odbierze podczas uroczystości w katedrze krzyże misyjne.

„Chcemy, żeby Gniezno było szczególnym miejscem dziękczynienia za łaskę chrztu św., dziękczynienia za to, czym zostaliśmy obdarowani. Wiemy, że niełatwo oddzielić to, co otrzymujemy od tego, do czego to nas zobowiązuje, dlatego też będziemy, zwyczajem, który tutaj zapoczątkował św. Jan Paweł II, posyłać misjonarzy. W 1050. rocznicę chrztu Polski posłanych zostanie 37 misjonarek, misjonarzy - to owoc przyjętego chrztu św.” – powiedział.

Również w czwartek w Gnieźnie rozpoczną się obrady Konferencji Episkopatu Polski. Księża biskupi złożą na Ostrowie Lednickim wyznanie wiary i wsłuchają się w bicie jubileuszowego dzwonu „Mieszko i Dobrawa”. W wydarzeniach na Ostrowie Lednickim uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich Kościołów chrześcijańskich w Polsce.

W piątek 15 kwietnia w Poznaniu odbędą się uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, w trakcie których orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Wykonane zostanie jubileuszowe "Oratorium 966.pl” Jacka Sykulskiego. Przez miasto przejdzie uroczysta procesja maryjna, zaś w poznańskiej katedrze odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego.

Dzień później uroczystości odbywać się będą na poznańskim Inea Stadionie. Głównym elementem będzie celebrowana pod przewodnictwem legata papieskiego msza święta z chrztem dorosłych. Wydarzenia na stadionie zwieńczy wieczorny musical "Jesus Christ Superstar", realizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu. W rolę Jezusa wcieli się wokalista Marek Piekarczyk.

2016-04-15 12:47

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie w Chrystusie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2019, str. III

[ TEMATY ]

Biblia

konkurs

Joanna Ferens

Podczas konkursowych zmagań

Podczas konkursowych zmagań

„Życie w Chrystusie” – pod takim hasłem w Biłgoraju, Zamościu, Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim odbyły się eliminacje powiatowe 26. edycji Konkursu Wiedzy o Biblii i Kościele. Zostały one przeprowadzone w trzech kategoriach: szkoły podstawowe kl. IV-VI, kl. VII-VIII i kl. III gimnazjum. Odbyły się one m.in. w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Papieża Jana Pawła II

Cele konkursu to przede wszystkim: zainteresowanie uczniów problematyką i treścią Biblii, dziejami Kościoła katolickiego, a zwłaszcza historią Kościoła w Polsce, aktywne włączenie w życie diecezji zamojsko-lubaczowskiej i szeroko pojmowaną kulturę chrześcijańską, podnoszenie poziomu wiedzy religijnej, rozwijanie indywidualnych uzdolnień, kształtowanie postawy poszanowania życia i godności osoby ludzkiej oraz ukazanie młodym pozytywnych wzorów osobowych. Tematyka konkursu obejmowała treści religijne poszczególnych etapów nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu dotyczącego nauczania o Matce Bożej oraz dotyczyła aktualnych wydarzeń z posługi Ojca Świętego, Kościoła w Polsce i naszej diecezji. Uczniowie biorący udział w konkursie winni wykazać się wszechstronną wiedzą religijną i umiejętnościami zdobytymi podczas katechizacji na poszczególnych etapach kształcenia. Zakres wiedzy i umiejętności, jakie powinni posiadać uczestnicy konkursu, to m.in.: rozumienie sensu podstawowych pojęć biblijnych i teologicznych, znajomość podstawowych prawd wiary, umiejętność odkrywania sensu tekstów ewangelicznych i wyciągania wniosków z nich dla swojego życia, rozumienie treści i przesłania Dekalogu i błogosławieństw ewangelicznych, znajomość faktów z historii Kościoła w Polsce i z życia diecezji, znajomość podstawowych zasad katolickiej nauki społecznej czy umiejętność oceny postaw ludzkich i wydarzeń w świetle nauki Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

2025-04-13 20:56

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję