Bp Tadeusz Lityński w przemówieniu odwołał się do uroczystości wręczenia medali „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. – Napisane na medalu słowa: „Kto ratuje jedno życie, to jakby cały świat ratował”, wpisują się także w dzisiejszą uroczystość. To okno daje wielką nadzieję i szansę na życie. Dziękuję wszystkim za tę inicjatywę. Niech to miejsce służy życiu – podkreślił pasterz diecezji.
Nowe Okno Życia to inicjatywa Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, 105. Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Żarach oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Okno Życia to miejsce, idea, służba, szansa, człowiek, dramat, pytania bez odpowiedzi, przyszłość, ale i życie. Ono życia nie daje, ale na pewno je ratuje – powiedział ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. – To miejsce, gdzie matka w trudnych, często dramatycznych sytuacjach może anonimowo pozostawić nowonarodzone dziecko i być pewna, że nie stanie się mu krzywda, ale będzie miało ono zapewnioną profesjonalną opiekę medyczną – zauważył Sławomir Gaik, dyrektor 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach.
Pierwsze Okno Życia w Polsce powstało w 2006 roku w Krakowie. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej dotychczas istniały dwa okna życia w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Uratowano w nich już sześcioro dzieci.