Stosowną umowę o współpracy podpisali dziś rektor PWT ks. prof. Włodzimierz Wołyniec oraz dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji i Kultury w Oleśnicy Grażyna Dłubakowska. Zgodnie z jej zapisami w drugim semestrze roku szkolnego 2016/2017 ponad 300 uczniów szkół ponadgimnazjalnych będzie mogło uczestniczyć w wykładach, prelekcjach, panelach i warsztatach z dziedzin uprawianych na wrocławskiej uczelni teologicznej. Poza teologią są to m.in. filozofia, historia, teoria komunikacji, psychologia czy pedagogika. Aby ułatwić zainteresowanym możliwość skorzystania z oferty zajęcia będą odbywały się w miastach powiatu oleśnickiego. Zadania rektora Teologicznej Akademii Młodych (TAM), bo tak nazywa się projekt, rektor PWT powierzył ks. dr. Rafałowi Kowalskiemu.
Reklama
- Obserwujemy niepokojące zjawisko, polegające na tym, że coraz więcej ludzi traktuje swoje wykształcenie na sposób czysto pragmatyczny - podchodzi do niego na zasadzie "co ja z tego będę miał" - mówi rektor TAM. Jak dodaje, wielu młodych ludzi wybierając kierunek studiów niekoniecznie kieruje się swoimi zainteresowaniami czy talentami, ale przede wszystkim spodziewanymi materialnymi korzyściami. Tymczasem - jak zauważa ks. Kowalski - od czasów starożytnych podkreślano, że człowiek zdobywa wiedzę dla samej wiedzy, a mądrość dla samej mądrości. - Dzięki tej inicjatywie, nie deprecjonując w żaden sposób wykształcenia, które młodemu człowiekowi może przynieść korzyści, dajemy możliwość zdobywania wiedzy i mądrości, czyli czegoś, co pozwoli im dokonywać w życiu sensownych wyborów - podkreśla.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wykład inauguracyjny wygłosi 22 marca Szymon Hołownia. W kolejnych miesiącach studenci TAM-u będą uczestniczyć w wykładach akademickich prowadzonych przez profesorów PWT. Na zakończenie planowana jest dyskusja panelowa, w której wezmą udział przedstawiciele Kościoła katolickiego, muzułmanów i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. - Chcemy, aby prelegenci pokazali młodemu człowiekowi w jaki sposób ich religie podchodzą do kwestii inności i odmienności, w jaki sposób w tych religiach traktowana jest kwestia tolerancji - wyjaśnia ks. Kowalski.
- Cieszę się bardzo z tego, co się stało - mówił tuż po podpisaniu dokumentów o współpracy PCEiK z PWT rektor wrocławskiej uczelni, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. Podkreślił, że w program nauczania PWT bardzo mocno wpisana jest troska o wychowanie integralne człowieka. - I na tym nam bardzo zależy, by nie tylko przekazywać wiedzę, ale żeby całościowo wychowywać, uwzględniając potrzeby fizyczne człowieka, ale również wszelkie potrzeby duchowe - wyjaśniał.
Zaznaczył, że celem jest nauczenie młodego człowieka szerszego spojrzenia na świat i głębszym zastanowieniem nad sensem tego świata. - Chodzi też o poznanie siebie samego, by młody człowiek potrafił stworzyć właściwą hierarchię wartości i odnalazł swoją misję, swoją rolę, swoje powołanie - dodał.
Zainteresowanie wprowadzeniem programu są kolejne dolnośląskie miasta. Projekt jest finansowany ze środków Papieskiego Wydziału Teologicznego.