Ich Areopag Wiary – to nowa inicjatywa kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej oraz fundacji i studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Jest to cykl spotkań z aktorami, dziennikarzami, politykami i sportowcami, podczas których będą się oni dzielili świadectwami własnego życia dotyczącymi wiary.
W ramach ogłoszonego w Kościele Roku Wiary Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Fundacja Świętej Jadwigi dla UPJP2 podjęły inicjatywę pt. "Ich Areopag Wiary". Jest to cykl spotkań ze znanymi ludźmi poświęcony ich doświadczeniu dzielenia się wiarą. W ramach spotkań dziennikarze, aktorzy, sportowcy, politycy i działacze społeczni będą dzielić się świadectwami swojego życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pierwsze spotkanie odbędzie się 20 grudnia o godz. 16.00, w auli krakowskiego seminarium przy ul. Podzamcze 8 w Krakowie. Specjalnym gościem będzie Katarzyna Łaniewska-Błaszczak, aktorka teatralna i filmowa, która występowała m.in. jako „babcia Józia” w serialu Plebania oraz jako „Babcia” w programie telewizyjnym dla dzieci „Ziarno”.
Reklama
Według organizatorów każde spotkanie będzie miało charakter „wywiadu rzeki” przeprowadzonego przez studenta świeckiego i kleryka. Będzie składać się z trzech części: w pierwszej części pytania będą zadawać prowadzący spotkanie, w drugiej zostaną podane pytania od internautów, a w trzeciej przewidziane jest zadawanie pytań przez słuchaczy. Internauci będą mogli przysłać swoje pytania, w tygodniu poprzedzającym spotkanie, na adres e-mail ichareopagwiary@gmail.com.
Termin Areopag, który znajduje się w haśle i logotypie projektu, nawiązuje do wydarzenia opisanego w Dziejach Apostolskich. Święty Paweł, podczas pobytu w Atenach, został zaprowadzony przez filozofów epikurejskich i stoickich na wzgórze, usytuowane na południe od agory (rynku), zwane wzgórzem Aresa (Areopag). Apostoł podejmując problem, postawiony przez filozofów: jaką to nową naukę głosisz, wystąpił z mową poświęconą przepowiadaniu o prawdziwym Bogu, przeciwstawiając Go koncepcjom pogańskim. „W związku z tym, przez Areopag będziemy rozumieli tą przestrzeń naszego życia, w której głosimy Dobrą Nowinę o Jezusie” – podkreślają organizatorzy.
Ich zdaniem bardzo ważnym elementem nazwy projektu jest zaimek "ich", który wskazuje na przynależność kogoś lub czegoś do danej osoby lub rzeczy. „Projekt Ich Areopag Wiary nie będzie prowadził konfrontacji z innymi poglądami, czy wyobrażeniami na temat Boga, ale do poznania jak przepowiadają o Bogu zaproszeni goście w charakterystycznych dla siebie środowiskach. Mamy nadzieję, że takie świadectwo będzie dobrą okazją do wzajemnego dzielenia się wiarą, a także zainspiruje poszukujących Boga do wejścia na jej drogę” – zaznaczają organizatorzy.