Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 11/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Obchody Światowego Dnia Chorego w kolegiacie

Człowiek chory to nieoceniony skarb w życiu Kościoła, do którego Ojciec Święty, sam dźwigając krzyż cierpienia i znosząc go cierpliwie i z miłością, przywiązuje wielką wagę. 11 lutego na Mszy św. o godz. 10.00 spotkali się w kolegiacie cierpiący parafianie: chorzy, samotni, w sędziwym wieku, opuszczeni przez rodziny, ale szukający pociechy w Chrystusowym źródle miłosierdzia. Niektórzy z nich, nieuleczalnie chorzy, od wielu lat dźwigają krzyż cierpienia. Mszę św. celebrował ks. Mariusz Stasiak, który w kazaniu mówił o samej istocie ludzkiego życia na ziemi. Do Stołu Pańskiego przystąpili prawie wszyscy obecni na Eucharystii. Po Mszy św. adorowano Najświętszy Sakrament, a następnie ks. Mariusz udzielił chorym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Podczas Eucharystii odsłonięty był obraz Matki Bożej Łaskawej - opiekunki Grudziądza. W modlitwach nie zapomniano o Ojcu Świętym, który w tym czasie był hospitalizowany w klinice Gemelli w Rzymie.

Zenon Zaremba

Uśmiech ludzi chorych, starszych, cierpiących

Reklama

11 lutego br., w święto Matki Bożej z Lourdes, w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego proboszcz ks. kan. Stanisław Andrik odprawił Mszę św. z uroczystym błogosławieństwem chorych. Wszyscy wierni uczestniczący w Eucharystii włączyli się w to spotkanie z Chrystusem. O zmaganiach z trudnościami, jakie niesie tajemnica cierpienia związana z chorobą, samotnością, starością i bezsilnością, mówił w homilii Ksiądz Proboszcz. Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem i sakrament namaszczenia podniosły na duchu i umocniły zwłaszcza tych, którzy swoje cierpienia ofiarują Chrystusowi za innych. Po Mszy św. wolontariuszki Akcji Katolickiej z zespołu Caritas przygotowały słodki poczęstunek i spotkanie dla ok. 40 osób starszych i chorych z udziałem członków AK i ks. Krzysztofa Juchniewicza. Pani Ewa, która znosi swoje cierpienie z niespotykaną pogodą od pierwszych lat życia, deklamowała swój wiersz pt. O cierpieniu z Matką Bożą z Lourdes.
Akcja Katolicka przy naszej parafii 11 lutego obchodziła pierwszą rocznicę działalności. Grupie wolontariuszy, którzy niosą pomoc i wsparcie osobom starszym i samotnym, przewodzi prezes Hanna Janz. Przez cały rok w każdy piątek osoby te gromadzą się na wspólnych spotkaniach, mają okazję wysłuchać pogadanek, uczestniczą w wycieczkach. Tym działaniom, będącym autentycznym świadectwem Ewangelii Chrystusowej, patronuje Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Helena Rykaczewska

Rekolekcje dla katechetów

Reklama

W bursie szkolnej Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Grudziądzu w dniach 10-12 lutego odbyły się rekolekcje dla katechetów wraz z seminarium W drodze ku pełni. Rekolekcje prowadził ks. Andrzej Kowalski - wikariusz sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny z Torunia oraz Maria Tomczyk - katechetka Zespołu Szkół nr 28 w Toruniu. W rekolekcjach uczestniczyli katecheci z parafii naszej diecezji, m.in. toruńskich parafii - Matki Bożej Królowej Polski, Matki Bożej Częstochowskiej i Chrystusa Króla, a także przedstawiciele parafii z Okonina, Płużnicy, Wąbrzeźna, Ostrowitego, Strzelc, Grabia, Świecia n. Osą oraz liczna grupa katechetów z grudziądzkich parafii. Celem nauk było pogłębienie życia duchowego i rozważanie Pisma Świętego. Czas rekolekcji rozpoczął się od wzajemnego poznania i wspólnego odmówienia Koronki do Bożego Miłosierdzia. Była także możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi św. Każdy dzień rozpoczynał się i kończył adoracją Najświętszego Sakramentu w kaplicy bursy. Odbywały się konferencje i ćwiczenia w grupach. Każdego dnia uczestnicy rekolekcji brali udział w Eucharystii, której oprawę sami przygotowywali. Codziennie także odmawiali Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Honorowymi gośćmi rekolekcji byli: bp Józef Szamocki i ks. Marian Wróblewski - dyrektor Wydziału Katechetycznego. Na zakończenie rekolekcji w czasie uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa katecheci otrzymali imienne posłannictwo „do wzięcia współodpowiedzialności za głoszenie Słowa w Kościele lokalnym”. Uczestnicy podziękowali za wszelkie dobro i życzliwość Dyrektorowi i pracownikom bursy.

Maria Szczęsna

Dekanaty toruńskie

Turniej halowej piłki nożnej o puchar rejonowego duszpasterza służb liturgicznych

Reklama

Podczas ferii zimowych, 8 lutego br., w sali Gimnazjum nr 30 w Toruniu (osiedle Na Skarpie) został zorganizowany turniej piłkarski dla ministrantów i lektorów do lat 20. Uczestniczyło w nim pięć drużyn z następujących toruńskich parafii: św. Antoniego, św. Jakuba Ap., Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny, Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Kolbego - gospodarza zawodów.
20-minutowe mecze rozegrano systemem „każdy z każdym”. Do ostatniego spotkania - między parafią św. Antoniego a parafią Miłosierdzia Bożego - wydawało się, że turniej wygrają ministranci z Wrzosów, którzy mieli na swoim koncie 7 pkt. i w tym meczu wystarczył im remis. Jednak odmłodzony zespół z osiedla Koniuchy postawił wszystko na jedną kartę, zagrał bardzo ofensywnie i wygrał spotkanie wynikiem 5:4, co spowodowało, że cztery drużyny z parafii: św. Antoniego, Miłosierdzia Bożego, Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Maksymiliana Kolbego miały po tyle samo - 7 punktów. Bilans bramkowy również był remisowy, trudno więc było wskazać zwycięzcę. Jury postanowiło nie przyznawać Pucharu za zajęcie I miejsca żadnej z drużyn (ex aequo 4 zespoły), lecz rozegrano serię rzutów karnych. Wytypowano po jednym zawodniku z parafii i strzelano „do pierwszej pomyłki”. Na placu walki pozostał ostatecznie Miłosz Tomaszewski z parafii Miłosierdzia Bożego i on odebrał Puchar ufundowany przez rejonowego duszpasterza służb liturgicznych - ks. Wojciecha Murawskiego.
Na wyróżnienie zasługują najlepsi strzelcy turnieju: „Król Strzelców” - Grzegorz Trela z par. na Koniuchach, zdobywca 9 bramek; Marcin Pawłowski z par. Na Skarpie - 8 bramek; Rafał Załuński z par. Na Skarpie - 7 bramek; Damian Mądrzejewski i Bartosz Prinz z par. na Wrzosach - po 7 bramek. Zawody były bardzo zacięte, o wyrównanym poziomie i wyzwoliły wiele emocji wśród uczestników turnieju. Na zakończenie wszyscy odmówili modlitwę, dziękując Panu Bogu i sobie wzajemnie za miłe spędzenie wolnego czasu. Podziękowali też dyrektorowi Gimnazjum nr 30, Wojciechowi Stopińskiemu, za udostępnienie sali gimnastycznej.

Ks. Wojciech Murawski

W 60. rocznicę narodzin dla nieba

20 lutego br. przeżywaliśmy w parafii pw. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w Toruniu uroczystość patronalną. Słowami pieśni ku czci bł. Księdza Stefana rozpoczęła się Msza św. odpustowa.
Uroczystej Sumie w koncelebrze kapłanów przewodniczył ks. Krzysztof Dębiec, nasz duchowy przewodnik przez trzy kolejne dni rekolekcji wielkopostnych, poprzedzających parafialną uroczystość. Odnowieni i oczyszczeni w sakramencie pojednania i pokuty, pośród licznie zgromadzonych gości, świętowaliśmy dzień, w którym bł. Ksiądz Stefan przed 60 laty narodził się dla nieba.
Przepełnieni wdzięcznością za dar osoby bł. ks. Frelichowskiego, zanieśliśmy w procesji darów ołtarza swoje dziękczynienie za wszelkie dobro związane z powstaniem parafii i nadaniem jej tego imienia. Dziękowaliśmy w modlitwie za wszystko, co już udało się dokonać, prosząc za wstawiennictwem bł. Księdza Stefana o Boże wsparcie w budowaniu świątyni.
W dniu parafialnej uroczystości ucieszyła nas swą obecnością drużyna Dolnośląskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo” ZHR im. bł. ks. S. W. Frelichowskiego, prowadzona przez ks. hm. Krzysztofa Bojko. Obecność takich gości jest potwierdzeniem prawdy, że kult bł. ks. Stefana Frelichowskiego szerzy się w Polsce i na świecie.

Małgorzata Musiałowska

Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu wraz z nadejściem nowego roku podjęło kolejne inicjatywy posługi miłosierdzia. Należą do nich m.in. poniedziałkowe dyżury specjalistów z dziedziny uzależnień i współuzależnień, a w środy - chrześcijańskich psychologów (17.00-19.00). W ostatnią sobotę miesiąca o godz. 10.00 odprawiana jest Msza św. z modlitwą o uzdrowienie, prowadzoną przez wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Wszystkich, którzy „źle się mają”, zapraszamy do konsultacji z fachowcami i wspólnej modlitwy do Jezusa Miłosiernego.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niedziela Palmowa

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia.

W ciągu wieków otrzymywała różne określenia: Dominica in palmis, Hebdomada VI die Dominica, Dominica indulgentiae, Dominica Hosanna, Mała Pascha, Dominica in autentica. Niemniej, była zawsze niedzielą przygotowującą do Paschy Pana. Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści ( por. Mt 21, 1-10; Mk 11, 1-11; Łk 19, 29-40; J 12, 12-19), a także rozważa Jego Mękę. To właśnie w Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się jak najdokładniej "powtarzać" wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria. Według jej wspomnień patriarcha wsiadał na oślicę i wjeżdżał do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go w radości i w uniesieniu, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Anastasis (Zmartwychwstania), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Owa procesja rozpowszechniła się w całym Kościele mniej więcej do XI w. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego była początkowo wyłącznie Niedzielą Męki Pańskiej, kiedy to uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jerusalem. Obie tradycje szybko się połączyły, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i Męka) . Przy czym, w różnych Kościołach lokalnych owe procesje przyjmowały rozmaite formy: biskup szedł piechotą lub jechał na osiołku, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre też przekazy zaświadczają, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów (czyżby nawiązanie do gestu Piłata?). Dzisiaj odnowiona liturgia zaleca, aby wierni w Niedzielę Męki Pańskiej zgromadzili się przed kościołem (zaleca, nie nakazuje), gdzie powinno odbyć się poświęcenie palm, odczytanie perykopy ewangelicznej o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i uroczysta procesja do kościoła. Podczas każdej Mszy św., zgodnie z wielowiekową tradycją czyta się opis Męki Pańskiej (według relacji Mateusza, Marka lub Łukasza - Ewangelię św. Jana odczytuje się w Wielki Piątek). W Polsce istniał kiedyś zwyczaj, że kapłan idący na czele procesji trzykrotnie pukał do zamkniętych drzwi kościoła, aż mu otworzono. Miało to symbolizować, iż Męka Zbawiciela na krzyżu otwarła nam bramy nieba. Inne źródła przekazują, że celebrans uderzał poświęconą palmą leżący na ziemi w kościele krzyż, po czym unosił go do góry i śpiewał: "Witaj krzyżu, nadziejo nasza!". Niegdyś Niedzielę Palmową na naszych ziemiach nazywano Kwietnią. W Krakowie (od XVI w.) urządzano uroczystą centralną procesję do kościoła Mariackiego z figurką Pana Jezusa przymocowaną do osiołka. Oto jak wspomina to Mikołaj Rey: "W Kwietnią kto bagniątka (bazi) nie połknął, a będowego (dębowego) Chrystusa do miasta nie doprowadził, to już dusznego zbawienia nie otrzymał (...). Uderzano się także gałązkami palmowymi (wierzbowymi), by rozkwitająca, pulsująca życiem wiosny witka udzieliła mocy, siły i nowej młodości". Zresztą do dnia dzisiejszego najlepszym lekarstwem na wszelkie choroby gardła według naszych dziadków jest właśnie bazia z poświęconej palmy, którą należy połknąć. Owe poświęcone palmy zanoszą dziś wierni do domów i zawieszają najczęściej pod krzyżem. Ma to z jednej strony przypominać zwycięstwo Chrystusa, a z drugiej wypraszać Boże błogosławieństwo dla domowników. Popiół zaś z tych palm w następnym roku zostanie poświęcony i użyty w obrzędzie Środy Popielcowej. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, wprowadza nas coraz bardziej w nastrój Świąt Paschalnych. Kościół zachęca, aby nie ograniczać się tylko do radosnego wymachiwania palmami i krzyku: " Hosanna Synowi Dawidowemu!", ale wskazuje drogę jeszcze dalszą - ku Wieczernikowi, gdzie "chleb z nieba zstąpił". Potem wprowadza w ciemny ogród Getsemani, pozwala odczuć dramat Jezusa uwięzionego i opuszczonego, daje zasmakować Jego cierpienie w pretorium Piłata i odrzucenie przez człowieka. Wreszcie zachęca, aby pójść dalej, aż na sam szczyt Golgoty i wytrwać do końca. Chrześcijanin nie może obojętnie przejść wobec wiszącego na krzyżu Chrystusa, musi zostać do końca, aż się wszystko wypełni... Musi potem pomóc zdjąć Go z krzyża i mieć odwagę spojrzeć w oczy Matce trzymającej na rękach ciało Syna, by na końcu wreszcie zatoczyć ciężki kamień na Grób. A potem już tylko pozostaje mu czekać na tę Wielką Noc... To właśnie daje nam Wielki Tydzień, rozpoczynający się Niedzielą Palmową. Wejdźmy zatem uczciwie w Misterium naszego Pana Jezusa Chrystusa...
CZYTAJ DALEJ

Chcemy Polski wielkiej

2025-04-12 18:16

[ TEMATY ]

marsz

milenium Królestwa Polskiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Z okazji tysiąclecia Królestwa Polskiego 1165 par zatańczyło dzisiaj poloneza na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, bijąc tym samym rekord Polski. Oprócz oficjalnie policzonych osób przyłączył się jeszcze tłum uczestników, których organizatorzy nie byli w stanie policzyć.

Odtańczenie poloneza poprzedziło wielki marsz z okazji milenium Królestwa Polskiego i pięciu wieków Hołdu Pruskiego. Polonez jest symbolem długości, siły, atrakcyjności i znaczenia polskiej kultury na świecie.
CZYTAJ DALEJ

Niedziela Palmowa w archikatedrze lubelskiej

2025-04-13 16:44

Paweł Wysoki

W Niedzielę Palmową abp Stanisław Budzik podkreślił, że „wiara w bóstwo i człowieczeństwo Jezusa to serce naszej wiary, to także najgłębszy fundament godności osoby ludzkiej”.

Rozpoczynając obchody Wielkiego Tygodnia, abp Stanisław Budzik w archikatedrze lubelskiej poświęcił przyniesione przez wiernych palmy. W gronie uczestników Liturgii wyróżniali się siostry i bracia z Drogi Neokatechumenalnej (IV i V wspólnota z ul. Królewskiej w Lublinie), którzy złożyli publiczne, uroczyste wyznanie wiary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję