Eucharystia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru 1. Bazy Lotnictwa Transportowego.
W homilii bp Guzdek podkreślił, że wielu ludzi, wzorując się na Chrystusie, patrzy „na swoje życie nie przez pryzmat wygody, ale służby”. – Życie winno być godne, ale nie koniecznie wygodne. Jeżeli życie będziemy rozumieć jako użycie, to śmierć będzie zawsze czymś zupełnie obcym życiu, będzie jedynie absurdalnym, bezsensownym końcem życia jako używania. Jeśli natomiast chcemy życiu naszemu nadać głębszy sens, to wtedy nie możemy żyć tylko dla siebie i umierać dla siebie – jak napisał św. Paweł Apostoł w Liście do Rzymian – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dodał, że „gdy żyjemy dla Boga, gdy kochamy ludzi i służymy najwyższym wartościom, wówczas jesteśmy zdeterminowani podejmować wyzwania, za które możemy zapłacić cenę najwyższą – utracić swoje zdrowie a nawet życie”.
Ordynariusz wojskowy powiedział, że członkowie delegacji udającej się przed 9 laty do Katynia pragnęli przypomnieć światu o ludobójstwie popełnionym przez sowieckich katów na elicie polskiego narodu, a dzięki ich ofierze świat uświadomił sobie prawdę o popełnionym ludobójstwie. – Tylko przez pryzmat ujawnionej prawdy o Katyniu możemy zrozumieć sens tego, co stało się 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem – powiedział.
Reklama
Zdaniem bp. Guzdka „nie wspominamy po raz kolejny tragicznej śmierci ofiar katastrofy smoleńskiej, aby trwać w smutku”. – Rozumiejąc ból rodzin po stracie najbliższych, chcemy razem z nimi o nich pamiętać, chcemy razem z nimi dziękować Bogu za to, że ofiara ich życia nie była pozbawiona sensu. Przypomnienie całemu światu o zbrodni katyńskiej, która dotąd nie została w pełni wyjaśniona i rozliczona, to dar tych 96 Ziaren, które obumarły, by przynieść plon obfity. Zaś nas niejako wzywają, abyśmy sobie wzięli do serca ewangeliczne przesłanie, że ten, kto nie żyje dla siebie i nie umiera dla siebie, nadaje sens swojemu życiu i swojej śmierci – powiedział.
Eucharystię koncelebrowali z bp. Guzdkiem ks. płk Bogdan Radziszewski, wikariusz generalny biskupa polowego, ks. płk SG Zbigniew Kępa, notariusz kurii Ordynariatu Polowego, ks. płk Mariusz Tołwiński, proboszcz katedry polowej oraz ks. kpt. Marcin Janocha, sekretarz biskupa polowego. We Mszy św. wzięli udział członkowie rodzin bp. Tadeusza Płoskiego i ks. płk. Jana Osińskiego, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. W liturgii Eucharystii uczestniczyli także gen. broni Michał Sikora, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego, gen. dyw. pil. Tadeusz Mikutel, zastępca dowódcy operacyjnego, gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, oficerowie, podoficerowie i żołnierze 1 Bazy Lotnictwa Transportowego ze swoim dowódcą płk. pil. Stanisławem Kondratem.
Po błogosławieństwie i odśpiewaniu pieśni „Boże coś Polskę…” generałowie, z bp. Guzdkiem oraz płk. Kondratem złożyli kwiaty i zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej.