Urząd podkreślił, że odpowiedni zapis w tej sprawie wniesiono do Jednolitego Państwowego Rejestru Osób Prawnych, Osób Fizycznych-Przedsiębiorców i Formacji Obywatelskich.
Nawiązując do wspomnianego przystąpienia UKP PK do PKU, Ministerstwo zaznaczyło, że wszystkie funkcje organów statutowych byłego już Patriarchatu przeszły do kompetencji odpowiednich organów kierowniczych PKU. Otrzymały one wszelkie pełnomocnictwa i podstawy prawne do podejmowania stosownych decyzji dotyczących przyszłości tych organizacji religijnych, które pozostawały dotychczas w ramach byłego już UKP PK.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Wszelkie próby zablokowania procesu rejestracji przez państwo organizacji religijnych, które wchodziły wcześniej w skład stowarzyszenia religijnego pod tą nazwą [tzn. UKP PK] a po Lokalnym Soborze Zjednoczeniowym [15 grudnia 2018] postanowiły wejść w skład PKU, mogą być traktowane jako próby mieszania się w działalność osób pełniących obowiązki służbowe, co jest zakazane i pociąga za sobą odpowiedzialność karną” – ostrzegło Ministerstwo Kultury.
Na początku lipca do Okręgowego Sądu Administracyjnego Miasta Kijowa wpłynął pozew do resortu kultury w sprawie unieważnienia likwidacji Patriarchatu Kijowskiego. Wcześniej, 20 czerwca sobór tego, formalnie nieistniejącego już Kościoła, zwołany przez jego zwierzchnika, a zarazem tzw. honorowego patriarchę PKU Filareta odwołał decyzję o rozwiązaniu Patriarchatu i odrzucił tomos (dekret) o autokefalii PKU [z 6 stycznia br.]. Po tym postanowieniu Prawosławny Kościół Ukrainy pozbawiał Filareta prawa kierowania eparchią (diecezją) kijowską tego Kościoła.
Tymczasem ponad 90-letni „honorowy patriarcha” PKU poprosił prezydenta kraju Wołodymyra Zełeńskiego, aby wstrzymał on rozpoczęty 29 lipca przez Ministerstwo proces likwidacji UKP PK i pozbawienia go osobowości prawnej. Według Filareta, ani kierownictwo PKU, ani powołana przezeń komisja likwidacyjna nie mają żadnego zastosowania do Patriarchatu Kijowskiego i jest to „bezprawie”. Autor listu stwierdził również, że tomos został „narzucony podstępnie prawosławnym Ukraińcom a jego tekstu nikt nie znał prze soborem zjednoczeniowym, poza metropolitą Epifaniuszem [głową PKU] i prezydentem Petro Poroszenką”. Filaret wysunął też kilka innych zarzutów pod adresem zarówno Poroszenki, jak i Epifaniusza.