W nabożeństwie w poznańskim kościele św. Wojciecha wzięli udział m.in. przedstawiciele gminy żydowskiej, a Ewangelię odczytał pastor Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Towarzyszył mu obrzęd zapalenia Menory Dialogu.
„Szabat jest znakiem przymierza między Bogiem a ludem Izraela i jednocześnie przedsmakiem zbawienia w czasach mesjańskich. Przestrzeganie szabatu stało się ważną wspólną cechą tożsamości Żydów na całym świecie” – mówił w komentarzu wygłaszanym w języku niemieckim rabin Homolka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rabin Berlina podkreślił, że tradycja domaga się uświęcenia szabatu jako dnia odpoczynku poprzez powstrzymywanie się od wszystkich prac produkcyjnych.
„Postarajmy się zachować ten przedsmak odkupionego świata, ten wspaniały dzień odpoczynku. Ten odpoczynek czyni nas wolnymi – dla Boga i dla naszych bliźnich” – zauważył Homolka.
Reklama
Abp Gądecki podkreślił, że dzień szabatu pozwala na uczestnictwo w świętości Boga. W nawiązaniu do odczytanej Ewangelii o uczniach idących do Emaus zauważył, że w Kościele miejsce szabatu, dnia siódmego, zajął dzień pierwszy, dzień spotkania ze Zmartwychwstałym.
„Chrześcijanie – dostrzegając wyjątkowość i odmienność nowej i ostatecznej epoki rozpoczętej przez Chrystusa – postanowili świętować pierwszy dzień po szabacie, to w nim bowiem dokonało się zmartwychwstanie Pana. To, czego Bóg dokonał w stworzeniu i co uczynił dla swego ludu wyprowadzając go z Egiptu, dopełniło się w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, choć ostatecznie wyrazi się dopiero w momencie paruzji, kiedy On przyjdzie w chwale” – mówił abp Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że niedziela wypełnia duchową prawdę szabatu żydowskiego, przywołał też słowa św. Grzegorza Wielkiego, iż dla chrześcijan „prawdziwym szabatem jest osoba naszego Odkupiciela, Pana naszego Jezusa Chrystusa”.
Reklama
Modlitwę powszechną prowadzili przedstawiciele wspólnoty chrześcijańskiej i żydowskiej. „Módlmy się za naszą Ojczyznę, abyśmy wszyscy układali swoje życie we wzajemnej zgodzie, zaufaniu i ofiarnej pracy na rzecz wspólnego dobra, przebaczając sobie nawzajem obdarzali się szacunkiem i potrafili budować jedność” – brzmiało jedno z wezwań wspólnej modlitwy.
Na zakończenie nabożeństwa rabin Homolka wypowiedział modlitwę o pokój w języku hebrajskim, a abp Gądecki udzielił błogosławieństwa Bożego słowami przekazanymi Mojżeszowi i Aaronowi w Księdze Liczb.
XXIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce przebiega pod hasłem: „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” (Wj 20,8).