Reklama

Opłatek stypendystów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2007 r. w Legnickiej Kurii Biskupiej odbyło się spotkanie opłatkowe biskupa legnickiego Stefana Cichego ze stypendystami Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Przybyło na nie kilkudziesięciu uczniów razem ze swoimi bliskimi. Organizatorzy chcą, żeby stypendyści nie tylko mieli świadomość, że uczestniczą w programie i otrzymują stypendium, pewną materialną pomoc i realizują swoje życiowe marzenia, ale też starają się prowadzić stałą pracę formacyjną z nimi. I jednym z takich elementów jest to opłatkowe spotkanie, które ma charakter integracyjny. Jest okazją, żeby się lepiej ze sobą poznać i w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia złożyć sobie życzenia. Wspólne spotkanie jednocześnie pozwala wyznaczyć warunki dalszej pracy formacyjnej i wyznaczyć zadania na drugi semestr.
Stypendyści to ludzie młodzi, którzy są zdolni i chcą się uczyć. Czasem jedynym problemem, który stoi im na przeszkodzie, jest problem finansowy. Nie wszystkich rodziców stać na pokrywanie kosztów kształcenia dzieci. Dlatego z pomocą tej młodzieży przychodzi założona przez Episkopat Polski Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Każdego roku podczas październikowego Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na fundusz stypendialny. W diecezji legnickiej z takiej pomocy finansowej korzysta 31 uczniów. Pochodzą z różnych terenów naszej diecezji m.in. Lubania, Lwówka, Zgorzelca, Platerówki. Są to często tzw. tereny popegeerowskie, w których występuje duży stopień bezrobocia. Stypendyści co miesiąc otrzymują pieniądze na opłacenie dodatkowych zajęć, zakup książek i rzeczy niezbędnych do nauki. Miesięcznie na ich konta wpływa 250 złotych. Każdy ze stypendystów ma średnią ocen powyżej 4, 5. Biskup Legnicki po raz kolejny uczestniczył w spotkaniu ze stypendystami. Po odczytaniu przez przedstawiciela młodzieży Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa Ksiądz Biskup pobłogosławił opłatki i połamał się nimi ze stypendystami i ich bliskimi. Do zgromadzonych Ksiądz Biskup powiedział m.in. „życzę wam, żebyście radość z Narodzenia Pana Jezusa przeżywali nie tylko podczas Świąt Bożego Narodzenia, ale przez całe wasze życie. Radość zawsze pochodzi z dobra, które otrzymujemy, albo które możemy uczynić. Dlatego tej głębokiej radości wam życzę. A największą radością jest Pan Bóg. Życzę wam na co dzień Jego błogosławieństwa. Radość pochodzi z czynionego dobra, dlatego życzę wam, abyście wiele dobra na co dzień czynili. Radość płynie także z poznawania prawdy, dlatego życzę wam, byście ucząc się, tę prawdę pilnie poznawali. Otrzymanie stypendium jest pewnym wyróżnieniem, ale też zadaniem, by nie zmarnować tego stypendium i swoich talentów. Dlatego zachęcam, byście się pilnie uczyli i mieli radość ze zdobywanych dobrych ocen. Życzę też radości z każdego dnia i aby zawsze radość towarzyszyła wszystkim waszym poczynaniom”. Spotkanie zakończono wspólnym radosnym kolędowaniem.

Ks. Marek Mendyk

Chodzę do V Liceum Ogólnokształcącego do klasy maturalnej. Dziennie na naukę poświęcam od 3 do 4 godzin. Stypendium pobieram już od trzech lat. Pieniądze ze stypendium przeznaczam na kurs języka angielskiego i opłacenie Internetu. W tym roku dzięki finansowej pomocy Fundacji mogłam kupić laptopa. Bardzo chciałabym dostać się na uniwersytet w Poznaniu. Moim marzeniem są studiach na filologii angielskiej. W przyszłości chciałabym zostać nauczycielką języka angielskiego albo politykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Katarzyna Wietczak z Przybołowic

Jestem uczniem I Liceum Ogólnokształcącego. Stypendium otrzymuję już od dwóch lat. Dzięki stypendium mogę poszerzać swoje zainteresowania. Za pieniądze otrzymywane z Fundacji kupuję głównie książki, zwłaszcza z fizyki, prawa i historii. Ostatnio kupiłem sobie także lepszy komputer. Moim ulubionym przedmiotem jest fizyka. Chciałbym studiować teologię i w przyszłości zostać księdzem. Nie tylko dostaję fundusze, ale staram się także dawać coś od siebie drugiej osobie, przede wszystkim przez pomoc moim kolegom w nauce np. z fizyki.

Stanisław Markiewicz z Legnicy

Cieszę się, że dostaję stypendium. Dzięki temu mogę dalej się uczyć. Chodzę do liceum i do szkoły muzycznej. Mój tato pracuje sezonowo. Mama zajmuje się nami w domu. Mój instrument to głos, bo jestem na wydziale wokalnym. Dodatkowo gram na pianinie. Uczę się też gry na organach. Chciałabym się dostać na Akademię Muzyczną do Wrocławia. Planuję zostać śpiewaczką operową.

Monika Markiewicz z Lwówka Śląskiego

Wysłuchała Monika Łukaszów

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wśród duchowieństwa w diecezji siedleckiej

2026-06-25 08:26

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

diecezja siedlecka

podlasie24.pl/diecezja siedlecka

Decyzją księdza biskupa Kazimierza Gurdy, księża posługujący w parafiach oraz w innych obszarach działania Kościoła, z dniem 1 lipca obejmą nowe funkcje.

Ks. prał. mgr Sławomir Niewęgłowski - zwolniony z urzędu proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie oraz dziekana dekanatu łaskarzewskiego i przeniesiony na emeryturę z zamieszkaniem w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjne Spotkanie Misjonarzy – misjonarze o radościach i trudnościach

2026-06-25 18:00

[ TEMATY ]

misje

misjonarze

Karol Porwich/Niedziela

O tym, jak w krajach misyjnych problemem wychowawczym stają się wszechobecne telefony, o tym, jak sztuczna inteligencja może pomagać w pracy misyjnej, o sektach ekonomicznych, katechezie parafialnej, o tym, że trudno jest czekać na owoce oraz o tym, jak z czasem kraj misyjny staje się największą miłością - opowiadali misjonarze w rozmowach z KAI. W Centrum formacji Misyjnej w Warszawie trwa Wakacyjne Spotkanie Misjonarek i Misjonarzy 2026. Uczestniczy w nim ok. 90, które pełnią posługę w różnych częściach świata.

Zakochany w Argentynie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję