Reklama

71. Pielgrzymka Młodzieży Akademickiej na Jasna Górę, 27-29 kwietnia

„Budujemy na Skale”

„Budujcie dom na skale! Budujcie dom waszego życia osobistego i społecznego na skale! A skałą jest Chrystus - Chrystus żyjący w Kościele… Kościół to Chrystus żyjący w nas wszystkich. Chrystus jest winnym krzewem, a my latoroślami. On jest fundamentem, a my żywymi kamieniami” (Jan Paweł II, Pelplin, 6 czerwca 1999 r.).

Niedziela podlaska 22/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejny raz wyruszyliśmy w pielgrzymce na Jasną Górę, aby razem z kilkoma tysiącami studentów z całej Polski pokłonić się przed obliczem Matki Bożej. Nasza 10-osobowa grupa studentów na czele z ks. Andrzejem Witerskim - duszpasterzem akademickim naszej diecezji wyjechała wczesnym rankiem, aby od początku uczestniczyć w pielgrzymkowym programie.
Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem: „Budujemy na Skale”. Organizator pielgrzymki ks. Bogdan Bartołd z centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego w Warszawie podkreślał: „Skała, którą jest Chrystus, jest nam niezbędna i konieczna w tej naszej budowli. Jeśli chcemy budować coś trwałego, to nie wyobrażamy sobie, żebyśmy budowali bez Niego, tylko razem z Nim i na Nim”.
Na pielgrzymkę przyjechała młodzież z dużych i mniejszych ośrodków akademickich, m.in. z: Wrocławia, Bydgoszczy, Siedlec, Poznania, Warszawy, Łodzi, Szczecina, Krakowa, Legnicy, Krosna, Zielonej Góry, Torunia, Włocławka. Nasza drohiczyńska grupa, choć nieliczna, była zgrana i otwarta na inne wspólnoty. Nie czuliśmy się zagubieni, a doświadczyliśmy jedności w różnorodności. Najpełniej odczuwaliśmy pogłębioną więź we wspólnocie akademickiej podczas Mszy św., gdy spotykaliśmy się z Bogiem oraz z Jego i naszą Matką.
W spotkaniu studenckim wzięli również udział duszpasterze, rektorzy i profesorowie akademiccy z całego kraju.
W sobotę po powitaniu zebraliśmy się w Bazylice Jasnogórskiej i wysłuchaliśmy wprowadzającej konferencji ks. Michała Muszyńskiego z Warszawy. Następnie na Jasnej Górze rozpoczęły się spotkania dyskusyjne ze znakomitymi prelegentami: ks. Andrzejem Zwolińskim, Jackiem Pulikowskim, Szymonem Hołownią i Rafałem Dutkiewiczem. Każdy mógł wybrać coś dla siebie, gdyż spotkania odbywały się równocześnie w czterech różnych miejscach.
Wieczorem zjedliśmy polową kolację. Czuliśmy się wówczas wyróżnieni, bo oprócz Duszpasterstwa Akademickiego z Częstochowy, które przygotowało kilka tysięcy bułek, wymienione było nasze duszpasterstwo z Drohiczyna, które przywiozło ze sobą pół tony wędlin! A to wszystko dzięki naszemu ks. Andrzejowi Witerskiemu, który nie pozwolił, aby studenci byli głodni, i zatroszczył się nie tylko o swoich, ale i o brać akademicką z całej Polski.
Późnym wieczorem tradycyjnie uczestniczyliśmy w Apelu Jasnogórskim, a po nim odbyła się Msza św. na wałach. Po Mszy św. czas zaplanowany był bardzo interesująco i rozrywkowo. Do wyboru były: koncert zespołu „Acoustic Preis”, projekcja filmu „I nie opuszczę Cię aż do śmierci…” oraz spotkanie z jego autorami i bohaterami lub Teatr „A” ze sztuką „O aniołach”. Oczywiście, wszystko za darmo i w dobrym towarzystwie. Po tych wszystkich wrażeniach, choć zmęczeni, poszliśmy na nocne czuwanie do Kaplicy Cudownego Obrazu. Cała pielgrzymka zakończyła się uroczystą Eucharystią w niedzielny poranek, której przewodniczył bp Marek Jędraszewski.
Tegoroczna 71. Pielgrzymka Akademicka wzbudziła w nas wspomnienia ze spotkania Papieża Benedykta XVI z młodymi na krakowskich Błoniach. Podobnie zresztą powiedział ks. Bogdan Bartołd: „Pomyśleliśmy, że chcemy jeszcze raz przeżyć te piękne, wspaniałe dni, które przeżywaliśmy z Ojcem Świętym Benedyktem XVI w trakcie jego pielgrzymki do naszej ojczyzny i tego niesamowitego spotkania w Krakowie”.
Kolejny raz pojechaliśmy do Częstochowy, by umocnić naszą przyjaźń z Matką Bożą i powierzyć Jej nasze plany i codzienne troski. Można powiedzieć, że pielgrzymka była nie tylko radosnym spotkaniem młodych ludzi, ale rodzajem rekolekcji, skupienia, spotkaniem z Bogiem i dorastaniem do miłości i odpowiedzialności. Te dni były dla nas szansą na odkrywanie sensu budowania własnego życia na skale, którą jest Jezus.
Wyjazd był dla nas wszystkich wyjątkowym przeżyciem. Już w drodze powrotnej razem z Księdzem Andrzejem planowaliśmy następną pielgrzymkę akademicką. Mamy też nadzieję, że jak co roku pojawią się nowi młodzi ludzie, którzy razem z nami zechcą wziąć udział w tej uczcie dla ciała i ducha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

nowenna

Przenajdroższa Krew Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Panie, Ty powiedziałeś: „proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”. Zachęceni Twoim Słowem, przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby z ufnością przedstawić Ci nasze prośby. (chwila ciszy)
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję