Reklama

Nowa siedziba biblioteki w Jaworznie

Gmach centrali Biblioteki Miejskiej w Jaworznie jest zlokalizowany w ścisłym centrum miasta. I co tu dużo mówić, stanowi wizytówkę miasta pod względem architektonicznym, usługowym, jak i zasobności zbiorów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy Jaworzna mogą korzystać z biblioteki od 28 września br. Uroczystego otwarcia jej nowej siedziby dokonał 27 września prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Budynek poświęcił bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB. Nowa centrala jest nie tylko tradycyjną biblioteką, ale również centrum multimedialnym, konferencyjnym.
Każdy, kto chociaż raz korzystał z biblioteki mieszczącej się w XIX-wiecznej willi przyzna, że Jaworzno potrzebowało nowego gmachu dla tej instytucji. Najczęściej mieszkańcy miasta narzekali na ciasnotę, brak możliwości samodzielnego wyboru książki z półki, czy też brak czytelni z prawdziwego zdarzenia. Stara biblioteka pękała w szwach. Nie było w niej miejsca na nowe zbiory. Książki lokowane były pod sufitem na wysokości trzech metrów, bez szans by dziecko do nich sięgnęło. Ciasnota w czytelniach urągała elementarnym warunkom korzystania z niej. Nie było skrawka miejsca na zwiększenie ilości komputerów udostępnianym czytelnikom. Problemy rozwiązuje nowa biblioteka. Dużo przestrzeni, możliwość swobodnego dostępu do książek, internetu i multimedialnych programów edukacyjnych, wypożyczalnia klubowa do wygodnego czytania - to główne zalety nowego gmachu.

Biblioteka w liczbach

Reklama

W zbiorach bibliotecznych znajduje się ponad 100 tys. książek oraz zbiory pozaksiążkowe: regionalia, czasopisma, zbiory multimedialne, dokumenty życia społecznego i inne. W poprzednim roku przybyło w całej sieci bibliotecznej Jaworzna 16 tys. pozycji, z czego w Bibliotece Centralnej ok. 6 tys. W 2007 r. przybędzie 18-20 tys. i połowa znajdzie się w centrali. Z myślą o nowych czytelniach zdecydowanie zwiększy się ilość wydawnictw naukowych i popularnonaukowych. Wprowadzone zostaną zbiory obcojęzyczne, zwiększona będzie liczba tytułów gazet i czasopism z 60 do ponad 150. Zakup zbiorów zapisanych na nośnikach cyfrowych w tym roku będzie co najmniej czterokrotnie wyższy niż w poprzednim.
O tym, że miasto potrzebowało nowej biblioteki niech zaświadczą liczby: 330 tys. odwiedzin rocznie - 273 tys. w wypożyczalniach i 57 tys. w czytelniach, ponad 300 lekcji bibliotecznych i 6 tys. uczestników, spotkania literackie, konkursy, akcje ogólnopolskie, czytanie w przedszkolach, w szpitalu, biblioterapia w ośrodkach pomocy osobom niepełnosprawnym, ok. 1,5 tys. osób dziennie, co równa się ilości uczestników imprezy miejskiej w hali Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie. Średnio dziennie udostępnia się czytelnikom 3 750 książek i czasopism. Rocznie do domu i w czytelniach pracownicy biblioteki udostępnili 824 501 egz., w tym: 707 757 książek, 116 744 czasopisma. I ciekawostka - zbiór 700 tys. książek waży 350 ton! Aby je przewieźć do nowego budynku potrzeba 70 samochodów ciężarowych. Jeśliby ułożyć taką liczbę książek na jednej półce, musiałaby ona mieć 15 km długości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowa biblioteka, nowe możliwości

„Czytelnik będzie mógł usiąść przy komputerze i włączyć sobie kurs językowy na odpowiednim poziomie trudności, korzystać ze słowników i translatorów. Następnie może przejść do klubowej czytelni czasopism i przeczytać obcojęzyczne czasopismo, a do domu wypożyczyć sobie książkę obcojęzyczną. Ale może tez usiąść w czytelni naukowej, wyłożyć na stół potrzebne mu książki i słowniki i uczyć się w sposób tradycyjny lub posiłkować się komputerem. W określone dni może przyjść na repetytorium językowe, polegające na obejrzeniu filmu edukacyjnego i rozmowie uczestników spotkania z nauczycielem szkoły języków” - wyjaśnia Marcin Marzyński z Biura Promocji i Informacji UM w Jaworznie.

Co znajduje się w nowej siedzibie?

Reklama

Rzeczywiście biblioteka należy najnowocześniejszych w Polsce - co podkreślali goście z Katowic i Warszawy. Znajdują się w niej działy: dla dzieci, z wolnym dostępem do książek i czasopism, miejscami do czytania i odrabiania lekcji, wydzielonym pomieszczeniem do pracy zespołowej; dział multimedialny z wieloma stanowiskami komputerowymi połączonymi z serwerem obsługującym zbiory zapisane na nośnikach cyfrowych, zbiory filmowe (adaptacje filmowe arcydzieł literackich); dział z dostępem do internetu - w dziale tym znajdują się także dwie salki projekcyjno-multimedialne, jedna mieszcząca 30 osób, np. klasę szkolną, druga 12 osób. Ponadto są: wypożyczalnia dla dorosłych z wolnym dostępem do zbiorów książkowych; systemy wyszukiwawcze - katalogi tradycyjne, kartkowe, katalog komputerowy w systemie SOWA-Sokrates dostępny także poprzez internet, bezpośrednio na półkach w odpowiednio opisanych działach (alejach i regałach) pośród których mogą przebywać czytelnicy; czytelnia naukowa ze zbiorami książkowymi, zbiorami na nośnikach cyfrowych i dostępem do internetu; czytelnia czasopism, zbiorów regionalnych i zbiorów specjalnych. Niezależnie od działów, w rejonie holu przy wejściu głównym znajdą się: punkt informacyjny, wielofunkcyjna sala spotkań literackich, wykładów, konferencji, projekcji audiowizualnych, niewielka galeria wystawowa, kawiarenka i szatnia.

Lokalizacja

Walorem zlokalizowania nowego budynku biblioteki w centrum miasta jest łatwość dostępu - w pobliżu przebiega główna arteria komunikacyjna oraz znajdują się węzłowe punkty przesiadkowe, co dobrze komunikuje obiekt z wszystkimi osiedlami mieszkaniowymi. W rejonie Rynku, w odległości nie większej niż 500 m, zlokalizowanych jest szereg urzędów, instytucji, obiektów kultury, co umożliwia wstąpienie do biblioteki przy okazji załatwiania innych spraw. Warto dodać, że obiekt jest przystosowany tak, by bez trudu mogły się po nim poruszać osoby niepełnosprawne.

Finansowanie

Władze miasta już w 2004 r. rozpoczęły starania o dofinansowanie budowy biblioteki ze środków unijnych. Zostały złożone dokumenty aplikacyjne. Projekt został pozytywnie zaopiniowany oraz przeszedł weryfikację formalną i merytoryczną. Niestety Regionalny Komitet Sterujący i Zarząd Województwa nie przyznały wtedy dofinansowania jaworznickiej bibliotece, a projekt został umieszczony na liście rezerwowej. Wówczas prezydent Paweł Silbert postanowił, że biblioteka będzie sfinansowana z pieniędzy miejskich. Uznał, że projekt budowy Centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej jest zbyt ważny dla mieszkańców Jaworzna, by z niego rezygnować. Jednocześnie nie zaniechał dalszego ubiegania się o dofinansowanie budowy. W marcu 2007 r. Zarząd Województwa Śląskiego zdecydował o przyznaniu 13 mln zł na dofinansowanie budowy Centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie. Ten zastrzyk finansowy pozwolił pod koniec września br. oddać nowy budynek do użytku. I tak oto, w 2 lata, dzięki determinacji prezydenta i radnych Jaworzno wybudowało nowoczesną bibliotekę.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małopolska broni religii w szkołach. Sejmik apeluje: nie marginalizujcie lekcji, nie podważajcie prawa

2025-07-02 10:15

[ TEMATY ]

korepetycje z oświaty

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Wbrew centralnym planom Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od roku szkolnego 2025/2026 chce ograniczyć naukę religii do jednej godziny tygodniowo i usunąć jej ocenę ze średniej rocznej, głos sprzeciwu wybrzmiał z serca Polski południowej. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął oficjalny apel do premiera i szefowej MEN, wzywając do ochrony prawa rodziców, poszanowania konkordatu i niedyskryminowania przedmiotu, który przez dekady budował duchowe i moralne fundamenty młodych Polaków.

W dokumencie przyjętym większością głosów, radni województwa wyrażają „głęboki niepokój” wobec decyzji rządu o ograniczeniu nauczania religii w szkołach publicznych. Jak podkreślają, nie chodzi wyłącznie o jedną godzinę mniej w tygodniowym planie zajęć, ale o „symboliczne wypchnięcie religii na margines" życia szkolnego.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec miasta

2025-06-24 13:12

Niedziela Ogólnopolska 26/2025, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

św. Bernardyn Realino

pl.wikipedia.org

Bernardyn Realino

Bernardyn Realino

Porzucił polityczną karierę, by zostać zakonnikiem.

Bernardyn Realino był typowym dzieckiem swojej epoki – przynajmniej do pewnego czasu. Urodził się w arystokratycznej rodzinie z szerokimi koneksjami, co dawało mu duże perspektywy rozwoju. Początkowo pobierał nauki w domu rodzinnym, później rozpoczął studia medyczne w Modenie i Bolonii. Szybko jednak z nich zrezygnował i przeniósł się na wydział prawa, co dawało mu większe możliwości rozwoju. Studia zakończył podwójnym doktoratem z prawa rzymskiego i cywilnego w 1556 r. Dzięki kontaktom ojca piął się po szczeblach publicznej kariery – został burmistrzem Felizzano oraz doradcą namiestnika Neapolu.
CZYTAJ DALEJ

Ten obraz Matki Bożej ma 500 lat. Tysiące pielgrzymów przybędą na Wielki Odpust

2025-07-02 14:08

[ TEMATY ]

Tuchów

diecezja tarnowska

Wielki Odpust

święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej

500 lat

br. Grzegorz Pruś CSsR oraz p. Krzysztof Jasiński

Tysiące pielgrzymów przybędą w tych dniach do Tuchowa, gdzie rozpoczął się Wielki Odpust ku czci Matki Bożej. Dziś 2 lipca w liturgii przypada święto Najświętszej Maryi Panny Tuchowskiej. Obraz Matki Bożej ma ok. 500 lat.

Kult maryjny jest żywy, a ludzie od wieków wypraszają tutaj wiele łask. Tak jest do dziś - mówi redemptorysta o. Grzegorz Gut, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję