- Dzisiejszym spotkaniem rozpoczynamy drugą edycję programu Caritas Laudato Si’. Zaprosiliśmy byłych uczestników, ale też nowe parafie, nowe zespoły, które wejdą w ten projekt. Będziemy mówić o tym, dlaczego chrześcijanin w ogóle powinien zajmować się ekologią, a z drugiej strony będzie też garść takich praktycznych informacji jak przygotować wniosek i co zrobić, żeby dostać grant finansowy za pomocą, którego realizujemy mini projekty ekologiczne na terenie parafii, szkoły – wszędzie tam, gdzie dany zespół funkcjonuje – mówi Anna Kobylińska, koordynator diecezjalny Programu Caritas Laudato Si’.
- Kilka projektów było bardzo praktycznych. Powstały zbiornik retencyjny, ekościeżka w Ochli, zielniki przyparafialne, poidła dla dzieci w szkołach, zielone zakątki przyparafialne z hotelami dla owadów. Naprawdę było tego sporo i mam nadzieję, że dobre owoce tego projektu będą się rozlewały na diecezję. Pożyczamy ziemię od naszych dzieci – nie zostawiamy im w spadku. Dlatego od tego jakie ty i ja dzisiaj podejmujemy decyzje zależy, co w przyszłości dostanie twoje dziecko. To jest bardzo ważne, bo jest to konkretny wkład w środowisko – dodaje Ania.
Udział w warsztatach zapowiedziało ok. 40 uczestników. Gośćmi warsztatów jest franciszkanin br. Kordian Szwarc OFM, odpowiedzialny za Program Laudato Si’ w Polsce oraz edukatorka klimatyczna i ekologiczna Emilia Slimko z Fundacji Otwarte Planty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu