W imieniu Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki złożył abp. Henrykowi Jagodzińskiemu życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej. W specjalnym liście odczytanym przez rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Pawła Rytel-Andrianika na zakończenie uroczystości w Bazylice Katedralnej w Kielcach Przewodniczący Episkopatu Polski pozdrowił wszystkich jej uczestników i zapewnił o swojej modlitwie za wstawiennictwem Matki Bożej Częstochowskiej. „Życie i posługę Księdza Arcybiskupa polecam Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski oraz świętym patronom naszej Ojczyzny – św. Stanisławowi i św. Wojciechowi prosząc ich o nieustanną pomoc i opiekę" – napisał abp Gądecki.
Przewodniczący Episkopatu w swoim liście przypomniał słowa papieża Benedykta XVI z homilii wygłoszonej podczas inauguracji jego pontyfikat, podkreślając, iż podstawową cechą pasterza musi być „miłość do powierzonych mu ludzi, wzorowana na miłości Chrystusa”. „+Paś owce moje+ — mówi Chrystus do Piotra (...) Paść znaczy kochać, a kochać znaczy być gotowym także na cierpienie. Kochać znaczy: dawać owcom prawdziwe dobro, pokarm prawdy Bożej, słowa Bożego, pokarm obecności Boga, którą On ofiarowuje nam w Najświętszym Sakramencie” - czytamy w liście.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
„Chciałbym życzyć Waszej Ekscelencji, aby – w służbie Jego Świątobliwości – Ksiądz Arcybiskup codziennie wsłuchiwał się w skierowaną do siebie, pełną miłości prośbę Chrystusa Pana „Paś owce moje”. To ten właśnie głos, nie pozwala nam zapomnieć, że w posłudze apostolskiej nie działamy w swoim imieniu i dla siebie, ale z woli samego Boga, służąc Jemu i umiłowanemu przez Niego Ludowi Bożemu” – podkreślił Przewodniczący Episkopatu.
Głównym konsekratorem podczas święceń abp. Henryka Jagodzińskiego był abp Jan Romeo Pawłowski – delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz Biskup Kielecki Jan Piotrowski.
Ks. Henryk Mieczysław Jagodziński urodził się 1 stycznia 1969 r. w Małogoszczu k. Kielc. Święcenia prezbiteratu przyjął w Kielcach 3 czerwca 1995 z rąk bp. Kazimierza Ryczana. Po dwuletniej pracy jako wikariusz w Busku-Zdroju, od 1997 r. przebywał w Rzymie, gdzie studiował prawo kanoniczne na uniwersytecie Santa Croce, zakończone doktoratem oraz w Szkole Dyplomacji Watykańskiej. Jest doktorem prawa kanonicznego.
Rozpoczął służbę dyplomatyczną Stolicy Apostolskiej 1 lipca 2001 r. Był sekretarzem nuncjatur: na Białorusi (2001-2005) i w Chorwacji (2005-2008). W 2008 r. rozpoczął pracę w Sekcji ds. Relacji z Państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, następnie w Nuncjaturze Apostolskiej w Delhi. Pracował także w placówkach dyplomatycznych w Bośni i Hercegowinie.
BP KEP/Diecezja Kielecka
Publikujemy pełną treść życzeń:
Warszawa, dnia 17 czerwca 2020 roku
Ekscelencjo,
Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Nuncjuszu,
Reklama
W imieniu Konferencji Episkopatu Polski chciałbym złożyć Księdzu Arcybiskupowi jak najserdeczniejsze życzenia z okazji przyjęcia sakry biskupiej. Zapewniam o modlitwie wiernych i pasterzy Kościoła, który jest w Polsce.
Duchowo łączę się z wszystkimi uczestnikami dzisiejszych uroczystości, pozdrawiając serdecznie Księdza Arcybiskupa Henryka oraz wszystkich uczestników dzisiejszych uroczystości w katedrze kieleckiej, a zwłaszcza gości przybyłych zza granicy, na czele z księdzem arcybiskupem Janem Romeo Pawłowskim. Pozdrawiam serdecznie Nuncjusza Apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio, pasterza Diecezji Kieleckiej biskupa Jana Piotrowskiego, wszystkich księży biskupów, kapłanów, osoby życia konsekrowanego i wiernych świeckich.
W czasie homilii na inaugurację pontyfikatu papież Benedykt XVI powiedział: „Jedną z podstawowych cech pasterza musi być miłość do powierzonych mu ludzi, wzorowana na miłości Chrystusa, któremu on służy. «Paś owce moje» — mówi Chrystus do Piotra, a w tym momencie także do mnie. Paść znaczy kochać, a kochać znaczy być gotowym także na cierpienie. Kochać znaczy: dawać owcom prawdziwe dobro, pokarm prawdy Bożej, słowa Bożego, pokarm obecności Boga, którą On ofiarowuje nam w Najświętszym Sakramencie”.
Reklama
Chciałbym życzyć Waszej Ekscelencji, aby – w służbie Jego Świątobliwości – Ksiądz Arcybiskup codziennie wsłuchiwał się w skierowaną do siebie, pełną miłości prośbę Chrystusa Pana „Paś owce moje”. To ten właśnie głos, nie pozwala nam zapomnieć, że w posłudze apostolskiej nie działamy w swoim imieniu i dla siebie, ale z woli samego Boga, służąc Jemu i umiłowanemu przez Niego Ludowi Bożemu.
Życzę Księdzu Arcybiskupowi, aby miłość pasterska wyrażała się w codziennym przekazywaniu wiernym największych skarbów Kościoła, to jest pokarmu prawdy Bożej, słowa Bożego i obecności samego Boga, który w Eucharystii oddaje życie za swój Lud.
Życie i posługę Księdza Arcybiskupa polecam Pani Jasnogórskiej – Królowej Polski oraz świętym patronom naszej Ojczyzny – św. Stanisławowi i św. Wojciechowi prosząc ich o nieustanną pomoc i opiekę.
Z wyrazami szacunku, przesyłam braterskie pozdrowienia w Chrystusie,
✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)