Okazją do nagrodzenia statuetkami „Sursum corda” i medalami „Mater Verbi” osób szczególnie zasłużonych dla pisma była doroczna pielgrzymka pracowników, przyjaciół i czytelników „Niedzieli” na Jasną Górę, która miała miejsce 19 września, w przeddzień Niedzieli Środków Społecznego Przekazu. Mszy św. w jasnogórskiej bazylice przewodniczył biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Na jego ręce „Niedziela” przekazała obraz Matki Bożej Częstochowskiej z racji 15-lecia istnienia podlaskiej edycji pisma. Redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś dokonał też aktu Zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie redakcji i wszystkich trudnych spraw. Druga część spotkania odbyła się wyjątkowo w auli redakcji tygodnika „Niedziela” przy ul. 3 Maja w Częstochowie. W serdecznej, prawie rodzinnej atmosferze statuetki „Sursum Corda” odebrali biskup drohiczyński Pacyfik Dydycz, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam, o. Stanisław Piętka, gwardian klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.
Okolicznościowy wykład nawiązujący do hasła pielgrzymki „Ku chwale ołtarzy. Przed beatyfikacją sługi Bożego Jana Pawła II” wygłosił ks. Jan Drob, z fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Rozstrzygnięcie konkursu „Mój Krzyż”
Reklama
Szczególnie wyczekiwanym momentem było rozdanie nagród w konkursie „Mój Krzyż”. Konkurs został ogłoszony przez redakcję „Niedzieli” na początku Wielkiego Postu. Nadesłano 170 tekstów - relikwiarzy, zawierających osobiste, indywidualne, konkretne odpowiedzi na wezwanie Jezusa: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje” (Łk 9, 23). „Przed każdym z tych relikwiarzy należałoby z szacunkiem uklęknąć - napisał Redaktor Naczelny w artykule podsumowującym konkurs. Autorzy odkrywali przed nami tajemnice swego życia duchowego; zostaliśmy wprowadzeni w obszary bardzo osobistych przemyśleń, wydobywanych z głębin niewypowiadanego nigdy przed nikim bólu, cierpienia, doznanych zniewag. Zostaliśmy obdarowani niezwykłymi darami - przesłanymi nam z ufnością, że je zrozumiemy, że ich publikacja pomoże innym zrozumieć i nieść ich krzyże”.
Jurorom konkursu niełatwo było podjąć decyzję o wytypowaniu tych wypowiedzi, które zasługują na wyróżnienie. Nagrodą główną była pielgrzymka do Ziemi Świętej.
Jury przyznało także 23 równorzędne (ex aequo) wyróżnienia. Otrzymała je m. in. Stanisława Maria Kot z Legnicy. Nagrodzone prace zostały opublikowanie w okolicznościowym, niewielkim tomiku „Mój Krzyż”, wydanym przez nasze wydawnictwo, a niektóre z nich znajdą się na łamach „Niedzieli” w cyklu wielkopostnym roku 2011.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Mater Verbi” dla ks. Pietkuna
Jak co roku redaktor naczelny „Niedzieli” wręczył też medale „Mater Verbi” osobom wskazanym przez lokalne redakcje jako szczególnie zasłużonym w propagowaniu pisma.
Z diecezji legnickiej wyróżnienie otrzymał ks. kan. Kazimierz Pietkun, proboszcz parafii pw. św. Józefa Robotnika w Zgorzelcu. W uzasadnieniu czytamy:
Ksiądz Proboszcz jest gospodarzem nadgranicznej parafii, na jednym z osiedli w Zgorzelcu. Podejmując wraz z współpracownikami różne obowiązki duszpasterskie związane m.in. z katechezą, kapelanią szpitala i domu pomocy społecznej, duszpasterstwem środowiskowym, prowadzeniem stołówki charytatywnej dla biedniejszej części mieszkańców miasta, znajduje również czas na promowanie czytelnictwa prasy katolickiej. Mimo pewnego kryzysu czytelnictwa prasy w parafii Księdza Proboszcza co tydzień rozchodzi się 80 egzemplarzy „Niedzieli”. W imieniu ks. Pietkuna nagrodę odebrał ks. Piotr Nowosielski, redaktor odpowiedzialny za edycję legnicką.
Sobotnie spotkanie zakończyło się agapą na świeżym powietrzu.
Spotkanie radiowców
Pielgrzymka „Niedzieli” rozpoczęła się już w piątek. Na popołudniowe spotkanie do redakcji zostali zaproszeni m. in. dyrektorzy diecezjalnych rozgłośni radiowych z całej Polski. Za współpracę z naszym tygodnikiem i reklamowanie jego treści na falach radiowych odebrali z rąk redaktora naczelnego „Niedzieli” medale „Mater Verbi”. Wśród nagrodzonych znalazł się też dyrektor Radia Plus Legnica Stanisław Obertaniec. Po wykładzie bp. Adama Lepy na temat współpracy mediów katolickich wywiązała się burzliwa dyskusja. Padło wiele propozycji współpracy, m. in. utworzenia wspólnej bazy danych dla wszystkich diecezjalnych rozgłośni radiowych, wymiany programów, częstszych spotkań. Reprezentujący Radio Plus Legnica i edycję legnicką „Niedzieli” ks. Waldemar Wesołowski zwrócił uwagę na konieczność edukacji medialnej w seminariach, bowiem ich absolwenci wychodzą nieprzygotowani do odbioru otaczającej nas medialnej rzeczywistości. Z wielkim uznaniem wśród zebranych spotkał się przykład przepływu informacji praktykowany w diecezji legnickiej. Za wzorowe i godne naśladowania uznano cotygodniowe spotkania medialne w legnickiej Kurii Biskupiej oraz konferencje prasowe organizowane przez władze kurii. Rozjechano się z nadzieją na kolejne spotkania, być może również pod patronatem „Niedzieli”.