Podczas koncertu dla dzieci ze szkół podstawowych w Przemyślu bp Antoni Długosz nie tylko śpiewał i tańczył na scenie, ale zszedł do widowni, gdzie każdy mógł zatańczyć z nim indywidualnie. „Taka forma przekazu bardziej trafia do dzieci” - mówi bp Długosz o swojej posłudze.
Bp Antoni Długosz był oblegany przez dzieci jeszcze przed występem. Dzieci prosiły o autograf, robiły sobie pamiątkowe zdjęcia.
- Jestem katechetą i poszukuję nowych dróg ewangelizacji, o czym mówił Jan Paweł II. Nie wszystkie dzieci podejmują tradycyjny słowny przekaz Dobrej Nowiny, dlatego należy poszukiwać nowych form. A do tych należy właśnie piosenka i taniec - mówi o swojej posłudze bp Antoni Długosz. Podkreśla, że Pan Jezus nie odgradza się od nikogo i jest Bogiem radości, a nie smutku.
Zwraca uwagę, że dzieciom należy przedstawiać tematy religijne w jak najprostszy sposób.
- W swojej książce „Modlitwa dziecka”, tradycyjny pacierz umieściłem na 9. miejscu. Na początku trzeba zachęcać dziecko do przedstawiania Panu Bogu swoich smutków i wszystkich doświadczeń swojego życia. Tylko wtedy może zrozumieć, że modlitwa to rozmowa. Tej zwyczajowej jeszcze się nauczy - opowiada Biskup. Dodaje, że tradycyjne formy ewangelizacji nie są złe, ale nie zawsze trafiają do obecnej mentalności dzieci i młodzieży. - Jeśli okażą się złe, to i ja się wycofam. Ale na razie widać, że to trafia - mówi bp Antoni.
Zauważa, że taka forma apostolstwa trafia także do dorosłych. - Gdy głoszę rekolekcje lub misje, jeżdżę z podkładem muzycznym, daję ludziom śpiewniki i przed rozpoczęciem spotkania śpiewamy, i okazuje się, że ludzie to lubią - opowiada bp Długosz.
Swój występ Biskup rozpoczął od zachęty: „Wszyscy jesteśmy aktorami i robicie to samo, co ja”. W czasie koncertu śpiewał głównie piosenki wesołe i skoczne, do których przedstawiał odpowiednie ruchy. Jego zachowanie szybko zaczęły naśladować dzieci. W pewnej chwili zszedł ze sceny i każdy uczestnik spotkania mógł zatańczyć z Księdzem Biskupem walca.
Na początku koncertu wystąpiły dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu prezentując w formie teatru cieni przedstawienie o Trzech Królach. W przerwach zaśpiewały i zatańczyły dzieci ze Szkół Podstawowych nr 11 i 16.
Spotkanie bp. Długosza z uczniami przemyskich szkół zainicjowała katechetka z SOSW nr 1 Elżbieta Maciołek. Organizacją zajęli się: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Przemyskie Centrum Kultury i Nauki „Zamek”.
- To spotkanie może inspirować katechetów do twórczej pracy z dziećmi i pokazuje jak można pięknie i radośnie przeżywać chrześcijaństwo i jak wciągać dzieci w bliskość życia z Jezusem. To znakomicie do nich trafia - mówi ks. Waldemar Janiga, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.
Bp Antoni Długosz urodził się w 1941 r. w Częstochowie, jest biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Nagrał trzy płyty z piosenkami chrześcijańskimi dla dzieci. Obecnie przygotowuje kolejną, tym razem skierowaną do dorosłych. Mają to być rekolekcje śpiewane na temat najważniejszych problemów ludzkiego życia: miłości do ojczyzny, trudności wiary, roli miłości w życiu, świadomość grzeszności i miłości Bożej. - Mam nadzieję, że uda się trafić to ludzi, którym trudno się słucha kazań i to pomoże im otworzyć się na Pana Boga - mówi Biskup. Bp Antoni Długosz występuje w programach katolickich w telewizji, m.in. „Ziarnie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu