Czym jest ów społeczny ruch, czym powinna wyróżniać się niedziela jako dzień świąteczny, jak wygląda problem niedzieli z perspektywy związków zawodowych, jaka jest różnica pomiędzy ruchami międzynarodowymi na rzecz wolnej niedzieli a naszym ruchem propagującym świętowanie niedzieli?
Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy konferencji prasowej dziennikarzom, zapraszając jednocześnie do propagowania idei Ruchu i wzięcia udziału w uroczystej jego inauguracji.
Spotkanie z dziennikarzami miało miejsce w Międzynarodowym Dniu Wolnej Niedzieli, upamiętniającym edykt cesarza Konstantyna Wielkiego z 3 marca 321 r. Od tego dnia w całym Cesarstwie Rzymskim - od Szkocji po Mezopotamię, od Renu po Saharę, zgodnie z tym prawem „sędziowie, mieszczanie i wszyscy uprawiający rzemiosło” mieli „odpoczywać w godnym wielkiej czci dniu Słońca”. Dokument, który w pierwszym okresie nie obejmował ludności wiejskiej, szybko się rozpowszechnił. Umożliwiał on bowiem na zawsze cieszyć się dniem wolnym od pracy.
Od tamtego wydarzenia minęły już wieki, a w obecnych czasach w naszej Ojczyźnie widzimy coraz jaskrawiej podejmowane działania na rzecz desakralizacji niedzieli. Objawia się to szczególnie poprzez rozpowszechnienie handlu w galeriach handlowych, zacierając różnice między dniem świątecznym, a zwyczajnym codziennym dniem pracy.
Problem ten w ostatnich latach szczególnie podjęli Niemcy i Austriacy, zawiązując międzynarodowy sojusz na rzecz wolnej niedzieli. Zaowocowało to w 2008 r. po raz pierwszy obchodzonym wspomnianym wcześniej Dniem Wolnej Niedzieli.
W Polsce również były już podejmowane różne próby, aby zatroszczyć się o dobro kulturowe, jakim jest niedziela. W naszej diecezji od jesieni ubiegłego roku zaczął się organizować Społeczny Ruch Świętowania Niedzieli, gromadząc w nim osoby świeckie i duchowne z różnych środowisk, które chcą podjąć działania formacyjne, uświadamiające, na rzecz świętowania i odpoczynku w niedzielę.
W podejmowanych działaniach przede wszystkim Ruch zamierza upowszechniać list apostolski Jana Pawła II „Dies Domini”, w którym Papież jasno określił, jak powinna być przeżywana niedziela, jako święto nadrzędne, objawiające sens czasu, a zarazem powinien to być to dzień radości, odpoczynku i solidarności.
Działania, które podejmuje nowy Ruch, na pewno nie należą do łatwych, ale nie oznacza to, że należałoby je odłożyć lub uznać za bezsensowne. Trud musi być podjęty i zapewne przyniesie swoje owoce - podkreślają liderzy.
W dniu inauguracji zaplanowano sesję naukową, koncert muzyki klasycznej i uroczystą Mszę św. Pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego w katedrze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu