To już trzecia taka konferencja zorganizowana przez studentów wywodzących się z duszpasterstwa akademickiego „Stodoła”. - Wszystkie te konferencje mieszczą się w temacie „Dylematy egzystencjalne”. Pierwsza była o cierpieniu, druga o więziach, a obecna o zaufaniu - wyjaśnia Martyna Szychowiak, przewodnicząca KKS PAIS i komitetu organizacyjnego. - Chcieliśmy rozmawiać o zaufaniu bardzo interdyscyplinarnie, z punktu widzenia m.in. ekonomii i polityki, ale też z punktu widzenia pielęgniarek czy studentów i profesorów. Wśród poruszanych tematów pojawił się też problem nieufności.
Gościem specjalnym konferencji był prof. Alberto Lo Presti z Rzymu, który wygłosił wykład „Zaufanie w relacjach politycznych i kosmopolityzm”. O religijnym i społecznym zaufaniu do Kościoła katolickiego w Polsce mówił ks. prof. Janusz Mariański z KUL, dr Joanna Truszkowska z Warszawy skupiła się na zaufaniu w zderzeniu z niepełnosprawnością, a dr Irena Kamińska-Radomska z The Protocol School of Poland (Warszawa) przedstawiła temat: „Zachowania zgodne z reprezentowaną kulturą a zaufanie”. Kolejni prelegenci mówili o zaufaniu m.in. w kontekstach społecznych, formacyjnych czy edukacyjnych. - Przyznam, że zainteresowanie konferencją jest bardzo duże, szczególnie ze strony studentów - były momenty, kiedy aula była już bardzo przepełniona - mówi Martyna Szychowiak.
Pomysł, by trzecia odsłona „Dylematów egzystencjalnych” dotyczyła zaufania, wyszedł od opiekuna KKS PAIS ks. dr. Pawła Prüfera. - Cieszę się, że to hasło znalazło zrozumienie i przyjęcie wśród moich studentów. Myślę, że najważniejszą sprawą jest znaleźć temat, który będzie dotyczył nas. Bo możemy mówić o nauce, kontekstach, ale temat musi być związany z nami, jeśli ma przyciągnąć ludzi, zwłaszcza młodych. Z drugiej strony poruszany temat powinien pokazywać, że czegoś nam brakuje. Uważam, że zaufania brakuje nam nieustannie. I to nie jest tylko kwestia tego, że przed rokiem 1989 ludzie w Polsce nie ufali sobie z racji ówczesnego ustroju. Ludzie nadal sobie nie ufają - boją się siebie nawzajem, konkurują ze sobą - tłumaczy. - Przez tę konferencję interdyscyplinarną chcemy pokazać, że zaufanie nie dotyczy tylko naszych relacji międzyludzkich, lecz również całego kontekstu społecznego, naszego stosunku do instytucji, społeczności jako takiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu