W październiku, w okresie tradycyjnie przeżywanym w Kościele katolickim, jako miesiącu modlitwy różańcowej, zorganizowana została Pierwsza Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Łaskawej w Janowie Lubelskim. Na wezwanie ordynariusza sandomierskiego bp. Krzysztofa Nitkiewicza do gorliwej i wytrwałej modlitwy różańcowej oraz udziału w pielgrzymce odpowiedziało ok. 2, 5 tys. członków kół różańcowych, w tym także dzieci i młodzież, tworzące szkolne i podwórkowe róże różańcowe.
Pielgrzymi reprezentowali ponad 40-tysięczną rzeszę osób należących do kół żywego różańca. W sanktuarium, przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej, porwał pielgrzymów do modlitwy i śpiewu pieśni Maryjnych ks. Rafał Cudziło, diecezjalny kierownik duchowy Legionu Maryi. Najbliżej ołtarza ustawił się zespół folklorystyczny „Pyszniczanie” z Pysznicy w ludowych strojach. Witając przybyłych do Pani Janowskiej pielgrzymów, ks. Augustyn Łyko, diecezjalny duszpasterz kół żywego różańca, dziękował za gościnność proboszczowi dziekanowi ks. Jackowi Staszakowi, kapłanom opiekującym się kołami różańcowymi, którzy zorganizowali pielgrzymki z poszczególnych parafii diecezji oraz pielgrzymom przybyłym z różnych okolic: od Świętego Krzyża, przez Ostrowiec Świętokrzyski, Sandomierz, Opatów, Stalową Wolę, Tarnobrzeg, Janów, Rudnik i inne miejscowości. - Zawsze takie spotkanie ma nas ubogacić, abyśmy żyli autentyczną miłością w Panu - mówił ks. Augustyn Łyko. - Niech to spotkanie wzbudzi w naszych sercach jeszcze większy zapał do modlitwy na różańcu. Jan Paweł II mawiał, że Różaniec jest dla niego największą siłą, która przeprowadza go przez różne życiowe doświadczenia. Do codziennego odmawiania Różańca zachęcał także św. o. Pio. - zaznaczył sandomierski duszpasterz. Prosił też przedstawicieli kół różańcowych diecezji sandomierskiej, aby nieśli Różaniec do tych, których zabrakło na pielgrzymce. - Myślę, że będziecie takimi zapalnikami w swoich wspólnotach parafialnych. Poinformował także, że w najbliższym czasie planowane są rekolekcji dla zelatorek i zelatorów kół różańcowych oraz dekanalne spotkania formacyjne. Z kolei ks. Jacek Staszak opowiadał o objawieniach Maryjnych oraz dziejach janowskiego sanktuarium.
Uroczysta Msza św. odprawiona została pod przewodnictwem bp. Edwarda Frankowskiego na placu przy sanktuarium w koncelebrze z ponad 60 kapłanami, duszpasterzami kół różańcowych. Przybyłe parafie przedstawił ks. Krzysztof Kida - dyrektor duszpasterstwa ogólnego diecezji sandomierskiej. W homilii bp Edward Frankowski mówił: - Modlitwa różańcowa łączy ludzi i narody. Trzeba tylko tej pokory, jaką miała Maryja wobec archanioła Gabriela; pokory, jaką miały dzieci fatimskie, jaką mają nasze dzieci. Tylko czystym sercem, szczerą postawą, zdolną do wyrzeczeń i chęci służenia innym, możemy przyjmować od Matki Najświętszej te moce, które chce nam u Boga uprosić przez nasze modlitwy różańcowe. To nie nasza modlitwa, ale to Jej modlitwa, połączona z naszą, przynosi takie błogosławione owoce. Ona pomaga nam być mocnymi, stałymi w wierze i miłości, radosnymi i wytrwałymi w nadziei. To właśnie przez Różaniec budujemy pokój, zgodę, jedność między narodami i naszymi rodakami rozsianymi po całym świecie. Niezwykła moc Różańca jest nie tylko owocem odmawiania natchnionych słów zaczerpniętych z Ewangelii, ale jej potęga tkwi w rozważaniu tajemnic naszego odkupienia i to zawsze dzieje się pod przewodnictwem Maryi, która w tych tajemnicach uczestniczyła i uczestniczy - mówił Ksiądz Biskup. Przypomniał też nauczanie Papieża Jana Pawła II, że odmawianiem Różańca można zmienić losy świata i dodał, że można zmienić także los naszego narodu, bo w Różańcu i przez Różaniec idzie ogień miłości i światło prawdy. - Różaniec to droga kontemplacji doskonałości naszego życia chrześcijańskiego. Różaniec to mistyka zakorzeniona w Ewangelii - razem z Maryją idziemy do Chrystusa i dlatego ta modlitwa jest naszym ratunkiem i pomocą we wszystkich sprawach narodowych, rodzinnych, osobistych - podkreślił bp Frankowski.
Ostatnim aktem modlitewnym pielgrzymów była udział w procesji różańcowej. Pątnicy opasali sobą cały plac Różańcowy. Niesiono relikwie krwi bł. Jana Pawła II, przywiezione z parafii akademickiej w Stalowej Woli. Rozważając tajemnice życia Jezusa i Maryi, pielgrzymki modlili się o łaski dla Kościoła i Ojczyzny. Modlitwy poprowadził ks. Mariusz Kozłowski - duszpasterz akademicki ze Stalowej Woli. Na zakończenie modlitwy ks. Augustyn Łyko udzielił pielgrzymom błogosławieństwa relikwiami Papieża Polaka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu