Bp Mirosław Milewski w wydanych dziś „Wskazaniach i sugestiach dotyczących wizyty duszpasterskiej w diecezji płockiej w 2021 roku” podkreślił, że z powodu pandemii koronowirusa zmieniły się okoliczności sprawowania posług sakramentalnych i duszpasterskich Kościoła. W konsekwencji wizyta duszpasterska w tradycyjnej formie nie jest możliwa.
„Biorąc jednak pod uwagę tradycję, prawo kanoniczne, obecne okoliczności i zróżnicowanie regionalne duszpasterze nie powinni rezygnować zupełnie z wizyty duszpasterskiej w 2021 roku, jest bowiem ona okazją do nawiązywania kontaktu z parafianami i wyrazem troski o ich wiarę” – podkreślił wikariusz generalny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W porozumieniu z licznymi gremiami, a także proboszczami i wiernymi, sformułowano kilka propozycji kolędy: „Roztropność, rozwaga i odpowiedzialność powinny kierować wyborem właściwej formy wizyty duszpasterskiej, aby nie narażać na zarażenie zarówno duszpasterzy, jak i rodzin. W zaplanowaniu formy wizyty duszpasterskiej należałoby także zasięgnąć głosu Parafialnej Rady Duszpasterskiej. Warto być otwartym na różne sposoby spotkań duszpasterskich z rodzinami” – zaleca bp Milewski.
Reklama
W diecezji proboszczom proponuje się pięć różnych form wizyty duszpasterskiej po Bożym Narodzeniu. Pierwszą z proponowanych jest wiosenna wizyta duszpasterska, czyli przesunięcie jej w 2021 roku wyjątkowo na czas po Wielkanocy. Praktyka taka ma miejsce w niektórych krajach Europy Zachodniej. Wiosną taka wizyta mogłaby odbyć się np. przed domami lub blokami, przy figurach i kapliczkach przydrożnych.
Ksiądz z parafii może też po Bożym Narodzeniu odwiedzić w domach konkretne rodziny, po formalnej deklaracji z ich strony. Rodzina zainteresowana tradycyjną kolędą zadeklaruje taką chęć wypełniając formularz, który przekaże do parafii. Do tych domów księża pójdą z kolędą osobiście, zachowując reżim sanitarny.
Proboszczowie mogą też zaproponować wiernym kolędowanie w małych grupach w kościele, a potem „Wieczór kolędowy” w domu. W tym przypadku wizyta kolędowa składałaby się z dwóch części. Po uroczystości Narodzenia Pańskiego ksiądz wyznaczy Msze św. w kościołach dla rodzin z danej wsi lub ulicy w mieście. Do kościoła zostaliby zaproszeni przedstawiciele rodzin. Ksiądz podczas Mszy św. odmówiłby błogosławieństwo domów i rodzin, a wierni zanieśliby do domów poświęconą wodę. Druga część modlitwy odbyłaby się w czasie „Wieczoru kolędowego” w rodzinie, bez obecności księdza.
Kolejną z propozycji jest „List kolędowy” - po uroczystości Objawienia Pańskiego osoby związane z parafią zaniosłyby do rodzin pobłogosławioną kredę, kadzidło, wodę święconą oraz napisany przez duszpasterzy list, z zapewnieniem o modlitwie i modlitwą na czas pandemii. W liście mogłaby znaleźć się prośba o przyjście do kościoła wyznaczonego dnia na Mszę św. w intencji mieszkańców danej wioski, ulicy lub osiedla, odprawioną w okresie po Narodzeniu Pańskim.
Ostatnia z propozycji dotyczy kolędowania po ulicach parafii: duszpasterz może udać się do danej wsi lub osiedla (dzielnicy, ulic) w mieście, aby tam, np. przy kapliczce lub figurze, odmówić błogosławieństwo rodzin i mieszkańców, a następnie przechodząc przez zabudowania - ale nie wchodząc do domów i mieszkań, zachowując właściwe odległości i zabezpieczenia sanitarne - pokropić z daleka ich drzwi, zostawiając parafianom słowo wsparcia i obrazek kolędowy z modlitwą.
Wskazania co do kolędy w 2021 roku zostały przekazane do parafii diecezji płockiej.